You are currently viewing Kontuzje Hayböcka i Krafta. Co dalej z karierą Schlierenzauera?
Michael Hayboeck, fot. Julia Piątkowska

Kontuzje Hayböcka i Krafta. Co dalej z karierą Schlierenzauera?

Michael Hayböck doznał urazu kostki, która wykluczy go z treningów na nieco ponad miesiąc. Z urazem zmagał się również jego kadrowy przyjaciel. Stefan Kraft uszkodził torebkę stawową u dużego palca w stopie. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli powrócił już jednak do treningów na skoczni.

 

Kontuzja Michaela Hayböcka

Michael Hayböck nie pojawi się na starcie Letniego Grand Prix w Wiśle. 30-letni skoczek z Austrii doznał kontuzji podczas… rozgrzewki przed grą w piłkę nożną. 18. skoczek klasyfikacji generalnej sezonu 2020/2021 zwichnął kostkę i jest zmuszony do ponad miesięcznej przerwy. Hayböck nie może brać udziału ani w treningach na skoczni, ani tych na siłowni. Jak doszło do urazu utytułowanego zawodnika? – Zrobiłem sprint do piłki i się przewróciłem. Albo źle stanąłem, albo w trawie była jakaś dziura – powiedział brązowy medalista konkursu mikstów z Oberstdorfu.

Pięciokrotnego zwycięzcę zawodów Pucharu Świata czeka teraz rekonwalescencja, a do treningów będzie mógł wrócić dopiero w połowie sierpnia. Hayböck w czasie przerwy będzie musiał wykonywać między innymi lekkie ćwiczenia tułowia i jak sam żartuje będzie miał więcej czasu na oglądanie rozgrywek Euro. „Mała kontuzja oznacza więcej czasu na oglądanie piłki nożnej” – czytamy na Instagramie zawodnika.

 

Kolejny uraz Stefana Krafta 

StefanKraft Oberstdorf2021 fotJuliaPiatkowska suit 300x200 - Kontuzje Hayböcka i Krafta. Co dalej z karierą Schlierenzauera?
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Podobnie jak kadrowy przyjaciel, tak też Stefan Kraft zmagał się z urazem. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli przez cały sezon zmagał się z bólami pleców, a później z powikłaniami po przechorowaniu koronawirusa. Tym razem kontuzja Krafta nie była jednak aż tak bolesna jak nieustające problemy z plecami, które uniemożliwiły 28-latkowi m.in. start na mistrzostwach świata w lotach w Planicy. Mistrz świata z dużej skoczni z Oberstdorfu zmagał się z urazem torebki stawowej w dużym palcu u stopy, a kontuzja wykluczyła go z letniego sezonu przygotowawczego na kilka tygodni. – Nic nie zostało złamane, ale palec u nogi wciąż puchł – mówi Kraft tłumacząc, że torebka stawowa tylko się rozerwała. – To zajmuje tylko cztery, do ośmiu tygodni – zdradza skoczek.

Pierwsze skoki po wymuszonej kontuzją przerwie oddał 3 maja. Teraz planuje trenować na skoczni raz lub dwa razy w tygodniu, ale nie zamierza się forsować, aby nie nadwyrężać swojego organizmu. – Oddałem cztery skoki, było bardzo fajnie. Kiedy wylądowałem, mój palec trochę to poczuł. Naprawdę świetnie było jednak wrócić na skocznię. Chcę od czasu do czasu robić więcej, ale muszę uważać, aby się nie nadwyrężyć – powiedział 28-letni skoczek.

 

Zgrupowanie Austriaków bez Schlierenzauera

Kadra Austrii odbyła już obóz treningowy w regionie Karyntii. Czwarta drużyna klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów spędziła czas jeżdżąc na hulajnogach, grając w tenisa i golfa, biegając czy uprawiając sporty wodne. Austriacy odbyli również treningi na skoczniach w Villach, a także słoweńskim Kranju i Planicy. W zgrupowaniu wzięli udział zawodnicy z pierwszej grupy treningowej, którą zajmuje się Andreas Widhölzl. Na obozie pojawiło się również paru innych skoczków z niższych grup treningowych.

Na zgrupowaniu kadry zabrakło za to Gregora Schlierenzauera, który mimo zdobycia punktów Pucharu Świata poprzedniej zimy, nie znalazł się w austriackich kadrach na sezon 2021/2022. Czterokrotny medalista olimpijski do końca czerwca miał ogłosić decyzję w sprawie ewentualnego kontynuowania lub zakończenia kariery. Do tej pory jednak nie wiemy co postanowił 53-krotny zwycięzca zawodów najwyższej rangi, a na informację ze strony Schlierenzauera z wielką niecierpliwością czekają wszyscy fani skoków narciarskich. Czy dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni zaskoczy nas swoją obecnością w którymś z letnich konkursów, czy może ostatecznie zakończy karierę? Przypomnijmy, że 7 stycznia 2016 roku Schlierenzauer postanowił zawiesić swoją karierę na czas nieokreślony. Do międzynarodowej rywalizacji powrócił nieco ponad rok później podczas kwalifikacji do zawodów w Wiśle, gdzie zajął 19. pozycję.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez hayböckmichael (@hayboeckmichael)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez kraftstefan (@kraftstefan)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Steiner Max (@steinermax)

 

Weronika Brodowska,
źródło: laola1.at / oesv.at / Instagram

 

Dodaj komentarz