You are currently viewing Jan Matura wraca do ojczyzny. Będzie asystentem Bajca
Jan Matura (fot.Julia Piątkowska)

Jan Matura wraca do ojczyzny. Będzie asystentem Bajca

Dwukrotny zwycięzca konkursów Pucharu Świata, Czech Jan Matura, który w ostatnim czasie pracował za Oceanem zdecydował się na podjęcie pracy u siebie w kraju. Były skoczek dołączy do sztabu szkoleniowego nowego trenera naszych południowych sąsiadów, Vasji Bajca.

 

Jan Matura po zakończeniu kariery w maju 2017 roku skupił się na pracy trenerskiej. 41-latek w ostatnim czasie pracował z amerykańskimi dwuboistami, a w minionym sezonie można go było dostrzec w sztabie kobiecej reprezentacji Kanady w skokach narciarskich. Teraz 10. zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2012/2013 zdecydował się na powrót do kraju, gdzie został jednym z asystentów nowego trenera reprezentacji Czech, Vasji Bajca. 

To właśnie pod wodzą tego słoweńskiego szkoleniowca Jakub Janda zwyciężył w 54. Turnieju Czterech Skoczni, a także zdobył Kryształową Kulę w sezonie 2005/2006. Bajc był również indywidualnym trenerem Kazuyoshiego Funakiego, z którym sięgnął po mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie w 1998 roku i mistrzostwo świata w 1999 roku.  

- Nadszedł czas, kiedy oficjalnie mogę ogłosić, że zostałem częścią czeskiej męskiej ekipy w skokach narciarskich, gdzie będę asystentem wielkiego Vasji Bajca. Czekam na nadchodzący sezon w mojej rodzimej drużynie i wierzę, że czescy kibice znów doczekają się szczęśliwych chwil. Chciałbym również podziękować kanadyjskiej federacji za wspaniały czas i możliwość wsparcia ich drużyny. Bardzo się cieszę, że Janko Zwitter zgodził się na moją ofertę, gdy zapytałam go, czy byłby zainteresowany zajęciem mojego miejsca. Jestem pewien, że jest właściwą osobą i wraz z Igorem Cuznarem doprowadzi kobiecą reprezentację Kanady na sportowe szczyty - napisał na jednym z portali społecznościowych Matura.

Miniony sezon był dla reprezentacji Czech jednym z najsłabszych od wielu lat. Z grona wszystkich startujących w Pucharze Świata Czechów, punkty udało się zdobyć jedynie Čestmírowi Kožíškowi oraz Viktorowi Poláškowi, którzy zajęli odpowiednio 29. oraz 27. miejsce podczas zawodów w szwajcarskim Engelbergu. Ponadto z kontuzją kolana zmagał się lider czeskiej ekipy Roman Koudelka, a niedawno zakończenie kariery ogłosili 25-letni Vojtech Štursa, a także junior Radek Rydl. W dalszym ciągu nie znamy również składu poszczególnych kadr na sezon olimpijski 2021/2022, a do inauguracji Letniego Grand Prix w Wiśle pozostało już zaledwie 12 dni.

 

 

Łukasz Serba,
Źródło: Facebook

 

Dodaj komentarz