You are currently viewing Średnia Krokiew już otwarta! Pierwszy skok oddał junior. „Jest trudna. Wybacza mniej błędów”
Kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. COS OPO Zakopane)

Średnia Krokiew już otwarta! Pierwszy skok oddał junior. „Jest trudna. Wybacza mniej błędów”

Dzisiaj polscy skoczkowie oddali na zmodernizowanej Średniej Krokwi pierwsze treningowe próby. Jako pierwszy nowy obiekt przetestował zawodnik kadry juniorów, Tymoteusz Amilkiewicz. Wśród trenujących byli także skoczkowie z zaplecza kadr narodowych oraz reprezentantki Polski z grupy trenowanej przez Łukasza Kruczka.

 

Tymoteusz Amilkiewicz fotAnnaKarczewskaPZN 300x200 - Średnia Krokiew już otwarta! Pierwszy skok oddał junior. "Jest trudna. Wybacza mniej błędów"
Tymoteusz Amilkiewicz (fot. Anna Karczewska / PZN)

Przestarzała skocznia im. Bronisława Czecha (K-85 / HS-94) od co najmniej dziesięciu lat nadawała się do remontu, ponieważ nie spełniała kryteriów wymaganych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Od kilku lat nie gościły na niej żadne zawody, a profil obiektu był na tyle nieaktualny, że skakanie na nim mogło prowadzić do zapamiętania przez skoczków złych technicznych nawyków.

Inwestycję, nie bez problemów i opóźnień, udało się ostatecznie zrealizować w latach 2019-2021. Teraz do dyspozycji są skocznie K-15, K-23, K-35, K-64 oraz K-95. W minionych dniach mniejsze z nich testowane były przez najmłodszych. Dziś nadszedł czas na pierwsze próby na największej z nich, czyli Średniej Krokwi HS-105. Póki co nie pojawili się na niej kadrowicze trenera Michala Doleżala, za to okazję do treningów mieli nasi juniorzy, a także kadrowiczki trenera Łukasza Kruczka. Ponadto obiekt przetestował trzynasty zawodnik kadry narodowej, Maciej Kot, który trenuje wraz z grupą szkoleniową swojego brata, Jakuba.

Jako pierwszy, skok na zmodernizowanym „normalnym” obiekcie oddał jednak zawodnik kadry prowadzonej przez Daniela Kwiatkowskiego – Tymoteusz Amilkiewicz. 16-latek reprezentujący klub AZS Zakopane nie wziął udział w rozgrywanych w czasie minionego weekendu konkursach FIS Cup w estońskim Otepää. –  Tymek w ostatnim czasie sporo urósł, przez co zgubił trochę czucie na skoczni. Jego skoki jeszcze nie wyglądają tak dobrze jak powinny, ale jest to normalny okres w wieku juniorskim – tłumaczył nam wczoraj jego szkoleniowiec. Dziś Amilkiewicz dostał za to szansę otwarcia Średniej Krokwi.

Wśród zawodników testujących nowy obiekt był także Wiktor Pękala. 21-letni zawodnik LZS-u „Sokół” Szczyrk większość czasu spędzał do tej pory na obiektach kompleksu Skalite, w tym na skoczni HS-104. Jakie wrażenie zrobiła na nim jej zakopiańska odpowiedniczka? – Choć dużo osób narzeka na to, że jest trudna, dla mnie jest trudna, ale przyjemna. Wybacza mniej błędów. Ciężko porównać ją do skoczni w Szczyrku, ale w Zakopanem jest niższy lot i krótsze „przejście” przed progiem – skwitował. „Tory muszą się jeszcze trochę rozjechać, bo wolno jedzie. Skocznia trudna, podobna do tej w Eisenerz” – dodał później na Twitterze. Pękala, który jest aktywny nie tylko na skoczni, ale także w serwisie YouTube, opublikował już nagranie swojej pierwszej próby na Średniej Krokwi.

 

 

Przypomnijmy, że już 9 lipca na zakopiańskich skoczniach odbędą się Letnie Mistrzostwa Polski z udziałem najmocniejszych polskich zawodników i zawodniczek. Tego samego dnia, wcześniej, młodsi zmierzą się na mniejszych obiektach w zawodach Ski Jumping Tatra Cup.

 

Program Mistrzostw Polski seniorów i kobiet w skokach narciarskich
oraz zawodów Ski Jumping Tatra Cup

Zakopane, 09 lipca 2021 r. (piątek)

  • 09:00 – seria próbna K-37: Chłopiec Starszy, Dziewczynka, Chłopiec; 2 serie konkursowe / SJTC
  • ok. 11:00 – seria próbna K-23: Dziewczynka Młodsza, Chłopiec Młodszy; 2 serie konkursowe / SJTC
  • 11:30 – trening oficjalny / LMP
  • 13:00 – kwalifikacje (w przypadku mniej niż 50 zawodników seria próbna) / LMP
  • 14:00 – pierwsza seria konkursowa kobiet / LMP
  • 14:15 – pierwsza seria konkursowa seniorów / LMP
  • druga seria konkursowa kobiet; druga seria konkursowa seniorów; ceremonia dekoracji / LMP
  • 17:00 – ceremonia otwarcia nowoczesnego kompleksu skoczni.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz