Dzisiaj polscy skoczkowie oddali na zmodernizowanej Średniej Krokwi pierwsze treningowe próby. Jako pierwszy nowy obiekt przetestował zawodnik kadry juniorów, Tymoteusz Amilkiewicz. Wśród trenujących byli także skoczkowie z zaplecza kadr narodowych oraz reprezentantki Polski z grupy trenowanej przez Łukasza Kruczka.

Przestarzała skocznia im. Bronisława Czecha (K-85 / HS-94) od co najmniej dziesięciu lat nadawała się do remontu, ponieważ nie spełniała kryteriów wymaganych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Od kilku lat nie gościły na niej żadne zawody, a profil obiektu był na tyle nieaktualny, że skakanie na nim mogło prowadzić do zapamiętania przez skoczków złych technicznych nawyków.
Inwestycję, nie bez problemów i opóźnień, udało się ostatecznie zrealizować w latach 2019-2021. Teraz do dyspozycji są skocznie K-15, K-23, K-35, K-64 oraz K-95. W minionych dniach mniejsze z nich testowane były przez najmłodszych. Dziś nadszedł czas na pierwsze próby na największej z nich, czyli Średniej Krokwi HS-105. Póki co nie pojawili się na niej kadrowicze trenera Michala Doleżala, za to okazję do treningów mieli nasi juniorzy, a także kadrowiczki trenera Łukasza Kruczka. Ponadto obiekt przetestował trzynasty zawodnik kadry narodowej, Maciej Kot, który trenuje wraz z grupą szkoleniową swojego brata, Jakuba.
Jako pierwszy, skok na zmodernizowanym „normalnym” obiekcie oddał jednak zawodnik kadry prowadzonej przez Daniela Kwiatkowskiego – Tymoteusz Amilkiewicz. 16-latek reprezentujący klub AZS Zakopane nie wziął udział w rozgrywanych w czasie minionego weekendu konkursach FIS Cup w estońskim Otepää. – Tymek w ostatnim czasie sporo urósł, przez co zgubił trochę czucie na skoczni. Jego skoki jeszcze nie wyglądają tak dobrze jak powinny, ale jest to normalny okres w wieku juniorskim – tłumaczył nam wczoraj jego szkoleniowiec. Dziś Amilkiewicz dostał za to szansę otwarcia Średniej Krokwi.
Wśród zawodników testujących nowy obiekt był także Wiktor Pękala. 21-letni zawodnik LZS-u „Sokół” Szczyrk większość czasu spędzał do tej pory na obiektach kompleksu Skalite, w tym na skoczni HS-104. Jakie wrażenie zrobiła na nim jej zakopiańska odpowiedniczka? – Choć dużo osób narzeka na to, że jest trudna, dla mnie jest trudna, ale przyjemna. Wybacza mniej błędów. Ciężko porównać ją do skoczni w Szczyrku, ale w Zakopanem jest niższy lot i krótsze „przejście” przed progiem – skwitował. „Tory muszą się jeszcze trochę rozjechać, bo wolno jedzie. Skocznia trudna, podobna do tej w Eisenerz” – dodał później na Twitterze. Pękala, który jest aktywny nie tylko na skoczni, ale także w serwisie YouTube, opublikował już nagranie swojej pierwszej próby na Średniej Krokwi.
Przypomnijmy, że już 9 lipca na zakopiańskich skoczniach odbędą się Letnie Mistrzostwa Polski z udziałem najmocniejszych polskich zawodników i zawodniczek. Tego samego dnia, wcześniej, młodsi zmierzą się na mniejszych obiektach w zawodach Ski Jumping Tatra Cup.
Program Mistrzostw Polski seniorów i kobiet w skokach narciarskich
oraz zawodów Ski Jumping Tatra Cup
Zakopane, 09 lipca 2021 r. (piątek)
- 09:00 – seria próbna K-37: Chłopiec Starszy, Dziewczynka, Chłopiec; 2 serie konkursowe / SJTC
- ok. 11:00 – seria próbna K-23: Dziewczynka Młodsza, Chłopiec Młodszy; 2 serie konkursowe / SJTC
- 11:30 – trening oficjalny / LMP
- 13:00 – kwalifikacje (w przypadku mniej niż 50 zawodników seria próbna) / LMP
- 14:00 – pierwsza seria konkursowa kobiet / LMP
- 14:15 – pierwsza seria konkursowa seniorów / LMP
- druga seria konkursowa kobiet; druga seria konkursowa seniorów; ceremonia dekoracji / LMP
- 17:00 – ceremonia otwarcia nowoczesnego kompleksu skoczni.
Bartosz Leja,
informacja własna