You are currently viewing Ukraińcy i Francuzi trenują w Polsce. Czy zobaczymy ich na Mistrzostwach Polski?
Vitaliy Kalinichenko (fot. Bartosz Leja)

Ukraińcy i Francuzi trenują w Polsce. Czy zobaczymy ich na Mistrzostwach Polski?

Konkursy FIS Cup w estońskiej miejscowości Otepää oficjalnie zainaugurowały sezon letni. Startowali tam jednak przede wszystkim juniorzy, podczas gdy najlepsze nacje wciąż przygotowują się z myślą o premierowym konkursie Letniego Grand Prix w Wiśle. Na zgrupowania na polskich skoczniach zdecydowały się reprezentacje Ukrainy oraz Francji. Czy korzystając w pobytu w Polsce zdecydują się na start w Letnich Mistrzostwach Polski?

 

Ukraińcy trenują w Wiśle

Z racji remontu kompleksu skoczni w Worochtcie, które wyłożone zostały igelitem pochodzącym... z Zakopanego, reprezentanci Ukrainy musieli poszukać innego m przyiejsca do treningów. Wybór padł na Polskę, a konkretnie na dużą skocznię w Wiśle. Nasi wschodni sąsiedzi, których trenerem jest były skoczek Volodymir Boshchuk, w Beskidach pojawili się w czteroosobowym składzie- Vitaliy Kalinichenko, Jevhen Marusiak, Anton Korchuk oraz Andrij Vaskul. W konkursie Letniego Grand Prix wystąpić ma tylko ten pierwszy, podczas gdy pozostali wyjadą do Kuopio na "chińskie" konkursy FIS Cup. Przy okazji pobytu w Polsce, Kalinichenko i spółka potwierdzili swój start w Letnich Mistrzostwach Polski w Zakopanem, które odbędą się już 9 lipca.

Dla reprezentacji Ukrainy miniony sezon był bardzo udany. Wspomniany Kalinichenko zaliczył świetny występ podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, zajmując lokatę w czołowej "30" w konkursie na skoczni dużej. Ponadto zakwalifikował się do konkursowej "50" podczas rywalizacji na skoczni normalnej. Podczas konkursu w rumuńskim Rasnovie zajął z kolei najlepszą w karierze, 37. lokatę w zawodach Pucharu Świata. Oprócz tego przez kwalifikacyjne "sito" udało mu się przebrnąć również dwukrotnie podczas drugiego weekendu w Zakopanem. Skoczek z Worochty wystąpił w konkursie głównym również podczas Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy, ustanawiając przy tym rekord Ukrainy, skacząc 195,5 m. Marusiak z kolei świetnie spisywał się minionego lata w konkursach rangi FIS Cup, zajmując pierwszą i drugą lokatę podczas rywalizacji w Siedmiogrodzie. Cała czwórka miała okazję również wystąpić w konkursie drużynowym na niemieckim czempionacie, zajmując przedostatnią, 13 lokatę.

 

Francuzi na Wielkiej Krokwi

Z kolei Trójkolorowi, w składzie Valentin Foubert, Alessandro Batby, Mathis Contamine oraz Jack White rozpoczęli zgrupowanie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Spróbowaliśmy dowiedzieć się u "źródła", czy również reprezentantów Francji zobaczymy na starcie piątkowych Mistrzostw Polski, jednak nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.

Dla Francuzów z kolei miniony sezon nie był zbytnio udany. Z problemami zdrowotnymi zmagał się utalentowany Jonathan Learoyd, a w konkursach rangi Pucharu Świata mogliśmy oglądać trojkę - Alessandro Batby, Valentin Foubert oraz Mathis Contamine. Żadnemu z nich nie udało mu się jednak osiągnąć jakichkolwiek sukcesów, a najlepszą lokatą wywalczoną przez skoczka z tego kraju była 45. lokata wspomnianego Batbiego w Rasnovie. Dużo lepsze wyniki reprezentanci Francji osiągali z kolei w zawodach Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup, regularnie w nich punktując. Ponadto, zakończenie kariery ogłosił Paul Brasme.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mathis Contamine (@mathis_ctmskijumping)

Łukasz Serba,
Źródło: Facebook/ Twitter/ Instagram

Dodaj komentarz