You are currently viewing Zmarł były prezydent FIS Gian Franco Kasper
Prezydent FIS Gian Franco Kasper (fot. FIS)

Zmarł były prezydent FIS Gian Franco Kasper

Po walce z ciężką chorobą zmarł dziś wieloletni prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Szwajcar Gian Franco Kasper, który swoją funkcję pełnił w latach 1998-2021. Na jego następcę 4 czerwca wybrany został Szwed Johann Eliash.

 

Gian Franco Kasper pracował w FISie przez 46 lat, przez ostatnie 23 lata kierując Międzynarodową Federacją Narciarską. Ponadto był on również członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 2000-2018, a od 2003 roku Światowej Agencji Antydopingowej. Jako działacz zasiadał również w Komitetach Organizacyjnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Szwajcar pełnił swoją funkcję do 4 czerwca, kiedy to podczas Kongresu FIS, który z racji pandemii w całości przeprowadzono w formie zdalnej wyłoniono jego następcę, którym został Szwed Johann Eliash. 

Kasper na kilka dni przed wspomnianym kongresem źle się poczuł i trafił na oddział intensywnej terapii. Szpitala nie opuścił aż do dnia swojej śmierci. – Gian Franco Kasper był wyjątkową postacią – przyznał Johan Eliasch, nowo wybrany prezydent FIS. – To pod jego sterami FIS z małej federacji urosło do rangi niekwestionowanego lidera sportów zimowych, co jest wspaniałym świadectwem jego wizji i etyki pracy. Miałem zaszczyt znać Gian Franco przez 25 lat i dzielić z nim wiele pięknych chwil. Jego dyskretna natura i poczucie humoru będą przez nas zapamiętane na zawsze. W imieniu całej rodziny Międzynarodowej Federacji Narciarskiej pragnę wyrazić nasze najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie Kasperów – dodał szwedzki działacz.

Pochodzący z St. Moritz Gian Franco Kasper zaraz po skończeniu studiów pracował jako dziennikarz dla lokalnego dziennika Courier de St. Moritz, udzielając się również w branży turystycznej. Następnie, pod koniec lat 70 wybrany został na stanowisko Sekretarza Generalnego FIS, co było pierwszym krokiem w jego długiej i znakomitej karierze działacza. Pełnił to stanowisko do czasu, gdy został wybrany na stanowisko prezydenta FIS w 1998 roku. Kasper był żonaty i miał jednego syna. Mieszkał w Thun. Posiadał również prywatną rezydencję w St. Moritz. Miał 77 lat.

 

Łukasz Serba
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz