You are currently viewing LPK Pań Kuopio: Pierwszy konkurs dla Shao, Karpiel otworzyła drugą dziesiątkę
Kamila Karpiel (fot. Julia Piątkowska)

LPK Pań Kuopio: Pierwszy konkurs dla Shao, Karpiel otworzyła drugą dziesiątkę

Chinka Birun Shao okazała się najlepsza w inauguracyjnym konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego Pań na skoczni Puijo (HS-100) w Kuopio. Skład czołowej trójki uzupełniły: Austriaczka Julia Mühlbacher oraz Rosjanka Mariia Iakovleva. Wśród Polek najwyżej uplasowała się Kamila Karpiel, która ukończyła rywalizację na jedenastej pozycji.

 

Po pierwszej serii pierwszego konkursu na skoczni Puijo (HS 100) w Kuopio, który zainaugurował tegoroczną kobiecą edycję Letniego Pucharu Kontynentalnego, na czele stawki znajdowała się Rosjanka Mariia Iakovleva. 22-latka, która dwukrotnie triumfowała w konkursach FIS Cup w estońskiej Otepää, jako jedyna skakała z obniżonego rozbiegu i wylądowała na 98. metrze. W rundzie finałowej reprezentantka Rosji skoczyła na odległość 82,5 metra, co nie pozwoliło jej utrzymać prowadzenia i  konkurs zakończyła na trzecim stopniu podium ze stratą 10,6 punktu do najlepszej zawodniczki. Dodajmy, że Iakovleva nie wystartowała podczas czwartkowo-piątkowych zawodów FIS Cup w Kuopio, mimo iż była zgłoszona także do tej rywalizacji. Powodem jej absencji był uraz kolana, którego nabawiła się już na miejscu, podczas treningu. Okazał się on jednak na tyle niegroźny, że trenerzy postanowili dopuścić swoją podopieczną do startu już dzisiaj.

Zwyciężczynią dzisiejszych „drugoligowych” zawodów okazała się zajmująca trzecią lokatę na półmetku rywalizacji, Chinka Birun Shao. Reprezentantka Państwa Środka w konkursowych próbach uzyskiwała 91 oraz 95 metrów. Na drugim miejscu uplasowała się Austriaczka Julia Mühlbacher, która zdołała utrzymać się na tej samej lokacie po skokach na 94 oraz 84,5 metra.

Tuż za podium, na czwartym miejscu zawody ukończyła kolejna reprezentantka Chin, Xueyao Li, która po pierwszym skoku na 86 metr zajmowała dziewiąte miejsce. W drugiej próbie poszybowała na 95 metr, co pozwoliło jej na awans o 5 pozycji. Piąte miejsce zajęła Austriaczka Hannah Wiegele (86,5 / 84,0 m), a czołową szóstkę uzupełniła kolejna reprezentantka Rosji, Anastasiia Subbotina  (81,0 / 85 m). 

Z grona reprezentantek Polski najlepiej spisała się Kamila Karpiel, która w pierwszej serii wykorzystała wiatr pod narty (0,98 m/s) i poszybowała na 90. metr. Swoją próbę zakończyła niegroźnym upadkiem, ale mimo tego otwierała pierwszą dziesiątkę. 19-latka w drugiej serii uzyskała 83 metry, co pozwoliło jej na utrzymanie miejsca zajmowanego po pierwszej serii. Pozostałe Polki rywalizację zakończyły bez pucharowych punktów. Natalia Słowik była 32. (56,5 m), a Pola Bełtowska 33. (59,0 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

Po dzisiejszym zwycięstwie, Reprezentantka Chin, Birun Shao została liderką klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet (100 pkt). Skład czołowej trójki uzupełniają: Austriaczka Julia Mühlbacher (80 pkt) oraz reprezentantka Rosji Mariia Iakovleva (60  pkt). Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Kamila Karpiel (24 pkt), która zajmuje jedenaste miejsce.

Aktualna klasyfikacja generalna LPK Pań 2021 >>>

Drugi konkurs żeńskiej edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego w fińskim Kuopio odbędzie się jeszcze dzisiaj o godzinie 9.30.

 

                                                                                                                                    Emilia Kryzel 
informacja własna

 

Dodaj komentarz