You are currently viewing Jan Habdas: „Nie myślę o tym, żeby koniecznie już teraz wystartować w Pucharze Świata”
Jan Habdas (fot. Ewa Skrzypiec)

Jan Habdas: „Nie myślę o tym, żeby koniecznie już teraz wystartować w Pucharze Świata”

Jan Habdas wygrał konkurs Memoriału Olimpijczyków w kategorii open mężczyzn. 17-latek w rozmowie ze SkokiPolska zdradza czym spowodowany był wzrost jego formy. – Wpływ na to miała częsta zmiana skoczni oraz… wakacje – mówi.  

 

Jan Habdas triumfował w kategorii open mężczyzn podczas Memoriału Olimpijczyków w Szczyrku. 17-letni reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra po próbach na odległość 99,5 i 103 metrów zdołał wskoczyć na najwyższy stopień podium, tuż przed kadrowym kolegą, Mateuszem Gruszką. Skoki jakie oddawał zawodnik z żywieckiego Zarzecza podczas zawodów na obiekcie Skalite wydają się być dużo lepsze niż te, które zaprezentował podczas konkursów FIS Cup i Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio.

Jestem zadowolony z tych skoków, ponieważ udało mi się powtórzyć próby z dnia wcześniejszego. Te skoki były o niebo lepsze od tych sprzed dwóch, trzech tygodni. Były dużo lepsze niż te w Kuopio, a duży wpływ na to miała częsta zmiana skoczni oraz… wakacje podczas, których można było od tego wszystkiego odpocząć – zdradza członek kadry młodzieżowej. 

Memorial Olimpijczykow Szczyrk2021 fotEwaSkrzypiec 64 300x200 - Jan Habdas: "Nie myślę o tym, żeby koniecznie już teraz wystartować w Pucharze Świata"
Jan Habdas (fot. Ewa Skrzypiec)

Tego lata Habdas dwa razy znalazł się na podium krajowych zawodów LOTOS Cup, które odbyły się w Szczyrku. Skoczek trzykrotnie punktował również w letnich zmaganiach z cyklu FIS Cup oraz jednokrotnie w Letnim Pucharze Kontynentalnym. To właśnie punkty „drugiej” ligi przywróciły 17-latkowi prawo startu w Pucharze Świata. Jak wyglądają przygotowania kadry młodzieżowej do sezonu 2021/2022 i czy start w pierwszoligowych konkursach to coś, nad czym aktualnie skupia się młody skoczek?

Teraz skaczę zdecydowanie lepiej niż na początku lata. Na początku sezonu przygotowawczego zmieniłem pozycję dojazdową, przez co pojawiło się wiele błędów, z którymi dalej się zmagam. Jak zwykle będę się skupiał na wyjściu z progu oraz nad dobrą pozycją w locie, ponieważ tam jest dość spora rezerwa. Mamy z całą kadrą ustalony plan na ten sezon, ale głównie skupiamy się na FIS Cupie. Nie myślę o tym, żeby koniecznie już teraz wystartować w Pucharze Świata, ale jednak dobrze mieć tą świadomość, że już się to prawo startu ma – mówi Jan Habdas.

17-letni reprezentant Polski nie miał okazji sprawdzić się w mistrzostwach świata juniorów, które zostały rozegrane w fińskim Lahti. Habdas i reszta kadry nie mogli stanąć na starcie młodzieżowego czempionatu po tym jak w ekipie Biało-Czerwonych wykryto zakażenie koronawirusem. Skoczek z Zarzecza nie ukrywał, że mistrzostwa świata juniorów to dla niego najważniejsze wydarzenie sezonu zimowego, o czym wspominał TUTAJ. Zarówno Jan jak i jego koledzy z drużyny będą mieli okazję wystartować jednak w kolejnej juniorskiej imprezie, która ma się odbyć już w 2022 roku w Zakopanem.

Czy odnowiona Średnia Krokiew, na której zostanie rozegrany czempionat, przypadła Habdasowi do gustu bardziej niż nielubiana przez niego Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza? – Moim głównym celem jest skończyć mistrzostwa świata juniorów w czołowej dziesiątce. Chcę pokazać się z jak najlepszej strony, ale będę się skupiał na oddaniu dwóch dobrych skoków, a nie na tym jak wypadnę. Osobiście Średnia Krokiew mi się podoba mimo tego, że jest bardzo ciężka. Sam kompleks skoczni jest piękny i aż chce się skakać. Mam nadzieje, że co do większej skoczni… to mi się jeszcze zmieni.

 

Weronika Brodowska,
informacja własna

 

Dodaj komentarz