You are currently viewing LPK Frenštát: Viktor Polášek wygrywa przed własną publicznością, Maciej Kot piąty
Viktor Polášek (fot. Julia Piątkowska)

Reprezentant Czech Viktor Polášek zdołał utrzymać prowadzenie z pierwszej rundy i odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego przed własną publicznością. Mistrzowi świata juniorów sprzed  czterech lat, na podium towarzyszyli Austriak Mika Schwann i Niemiec Philipp Raimund. Dobrze we Frenštácie pod Radhoštěm zaprezentował się najbardziej doświadczony z Polaków, Maciej Kot, który zajął piąte miejsce.

Czeskie światełko w tunelu

Schwann Polasek Raimund LPKFrenstat2021 podium1konkurs fotJuliaPiatkowska2 300x200 - LPK Frenštát: Viktor Polášek wygrywa przed własną publicznością, Maciej Kot piąty
Podium konkursu, od lewej: Schwann, Polášek, Raimund (fot. Julia Piątkowska)

Viktor Polášek z pewnością zaliczy piątkowy konkurs na normalnej skoczni im. Jiří Raški (K-95 / HS-106) do udanych. 24-letni reprezentant Czech, który na podium międzynarodowych zawodów FIS czekał od grudnia 2017 roku, dziś już w treningu zasygnalizował wysoką formę. Co prawda w pierwszej rundzie zapoznawczej się nie pojawił, to już w drugiej zajął drugie miejsce. Po pierwszej serii konkursowej, reprezentant gospodarzy prowadził ze 104 metrową odległością. W finale wytrzymał presję i napierających rywali i skokiem na odległość 101 metrów (w trudnych warunkach wietrznych), zapewnił sobie pierwszy triumf w letniej odsłonie Pucharu Kontynentalnego. Zwyciężył jednocześnie w tegrocznej edycji Memoriału Jiří Raški i na podium mógł tym samym dzierżyć w dłoniach dwa okazałe puchary. Przypomnijmy, że do tej pory Polášek wygrał w zawodach FIS dwukrotnie – w styczniu 2017 roku triumfował w zimowym PK w Titisee-Neustadt, a miesiąc później zdobył złoto podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Park City. Teraz wydaje się, że pod wodzą bardzo doświadczonego trenera Vasji Bajca (współautora sukcesów Jakuba Jandy), forma utalentowanego Czecha ma szanse wskoczyć ponownie we właściwe tory.

Mika Schwann Frenstat2021 fotJuliaPiatkowska 300x199 - LPK Frenštát: Viktor Polášek wygrywa przed własną publicznością, Maciej Kot piąty
Mika Schwann (fot. Julia Piątkowska)

Także kolejni zawodnicy, którzy na półmetku rywalizacji uzupełniali czołową trójkę, zdołali utrzymać swoje pozycje. Drugie miejsce wywalczył 22-letni Austriak Mika Schwann, który w obu seriach lądował dalej od Czecha (105,5 i 102,5 metra). O drugiej pozycji aktualnego lidera cyklu FIS Cup, zdecydowało jednak mniej punktów dodanych za słabszy wiatr w plecy, a także nieco niższe noty za styl. Ostatecznie Schwann stracił do Poláška zaledwie 0,7 punktu, jednak pierwsze podium w „drugoligowych” zawodach może uznać za spory sukces. Na trzecim miejscu umocnił się z kolei Philipp Raimund, który w konkursowych próbach uzyskiwał 100,5 oraz 102 metry. Dla 21-letniego reprezentanta Niemiec było to już czwarte podium w letniej odsłonie Pucharu Kontynentalnego w karierze.

Kot liderem Polaków

Philipp Raimund Frenstat2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LPK Frenštát: Viktor Polášek wygrywa przed własną publicznością, Maciej Kot piąty
Philipp Raimund (fot. Julia Piątkowska)

Tuż za podium uplasował się w dzisiejszym konkursie reprezentant Słowenii, Jernej Presecnik (103,0 / 102,0 m), dla którego jak dotąd jest to najlepsze osiągnięcie w sportowym dorobku. Awans z szóstej na piątą pozycję wywalczył z kolei najmocniejszy z polskich zawodników, którym okazał się Maciej Kot (102,5 / 102,0 m). Doświadczony i utytułowany 30-latek, po przynoszących iskierkę nadziei konkursach Grand Prix w Polsce i Francji, wydaje się robić kolejny krok do przodu. Tym razem piąte miejsce podzielił z nim najlepszy ze skoczków amerykańskich, Andrew Urlaub (101,5 / 101,5 m).

Miejsca w czołowej dziesiątce nie zdołał niestety utrzymać Paweł Wąsek, (101,0 / 95,0 m), który w finale trafił na najmocniejszy wiatr w plecy w całej stawce i ostatecznie spadł z dziewiątej na trzynastą pozycję. Z jedenastej na piętnastą lokatę przesunął się z kolei Tomasz Pilch (100,0 / 98,0 m). Awans o sześć miejsc wywalczył za to Kacper Juroszek (99,5 / 99,5 m), który finalnie zanotował szesnasty wynik. Z 25. na 22. lokatę przeskoczył z kolei Jarosław Krzak (96,0 / 96,5 m). Przypomnijmy, że już na pierwszej serii udział w konkursie zakończył nasz junior, Adam Niżnik (92,0 m / 37. miejsce).

Po piątkowym konkursie we Frenštácie pod Radhoštěm, liderem klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał Fin Eetu Nousiainen (202 pkt), który dzisiaj zajął dwunaste miejsce. Czołową trójkę uzupełniają dwaj Niemcy – Philipp Raimund (170 pkt) oraz David Siegel (154 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest Maciej Kot, który z dorobkiem 45 punktów zajmuje szesnaste miejsce.

Pełna klasyfikacja LPK mężczyzn 2021 >>>

Kolejny konkurs LPK na skoczni im. Jiří Raški odbędzie się już w sobotę o godzinie 10:00. Wyniki będą dostępne na SkokiPolska.pl.