You are currently viewing Torazza, Scharfenberg i Prevc wygrywają niemieckie konkursy Alpen Cup
Nika Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Torazza, Scharfenberg i Prevc wygrywają niemieckie konkursy Alpen Cup

W zeszłym tygodniu skoczkinie z krajów alpejskich zainaugurowały letnią odsłonę cyklu Alpen Cup. Podczas zawodów w Klingenthal i Pöhla dwukrotnie triumfowała reprezentantka Szwajcarii, Emely Torazza, a raz po zwycięstwo sięgnęła Anna-Fay Scharfenberg. W Bischofsgrün bezkonkurencyjna była z kolei Nika Prevc.

 

Konkursy w Klingenthal dla Torazzy i Scharfenberg

Pierwszy konkurs Alpen Cup kobiet w sezonie 2021/2022, odbył się 9 sierpnia w niemieckim Klingenthal. Na normalnej Vogtlandschanze (K-77 / HS-85) najlepszą okazała się 16-letnia Emely Torazza. Reprezentantka Szwajcarii w swoich próbach uzyskała 73,5 oraz 75,5 metra, gromadząc 203 punkty. Na drugim miejscu ze stratą 2,9 punktu uplasowała się zawodniczka gospodarzy, zaledwie 14-letnia Elisabeth Strümpfel, która oddała skoki na odległość 73 i 72,5 metra. Na najniższym stopniu podium znalazła się jej rodaczka, Anna-Fay Scharfenberg (66,0 / 76,0 m), która do liderki straciła 8 punktów.

Już drugiego dnia zmagań na pierwszym stopniu podium zameldowała się Anna-Fay Scharfenberg, dla której było to jak dotąd życiowe osiągnięcie. 15-letnia zawodniczka po skokach na 78 i 76 metrów uzyskała łączną notę 205,8 punktu. Kolejne lokaty należały do reprezentantek Włoch. Druga była rówieśniczka triumfatorki, Martina Zanitzer (74,5 / 75,0 m), a trzecie miejsce zajęła Asia Marcato (75,5 / 74,5 m). Skoczkinie z Italii straciły do Niemki odpowiednio 3,3 oraz 5,2 punktu.

Wyniki 1. konkursu w Klingenthal >>>
Wyniki 2. konkursu w Klingenthal >>>

 

Torazza najlepsza w Pöhla

Dwa dni później w dzielnicy niemieckiego miasta Schwarzenberg, Pöhla, odbył się trzeci konkurs żeńskiego Alpen Cup. Najlepszą skoczkinią na Pöhlbachschanze (K-60 / HS-66) po raz drugi tego lata okazała się Emely Torazza. 16-letnia reprezentantka Kraju Helwetów poszybowała na odległość 61 i 62,5 metra, co pozwoliło jej odnieść zwycięstwo i jednocześnie zanotować trzecie podium tego cyklu w sportowym dorobku. Ze stratą dwóch punktów, na drugim stopniu podium uplasowała się Anna-Fay Scharfenberg. Reprezentantka gospodarzy uzyskała 61 oraz 61,5 metra. Na trzeciej pozycji znalazła się 14-letnia reprezentantka Francji, Lilou Zepchi, która w swoich próbach osiągnęła 63 i 61 metrów,  tracąc do pierwszego miejsca 5,5 punktu.

Wyniki konkursu w Pöhla >>>

 

Prevc dominuje w Bischofsgrün

W sobotę na średnim obiekcie Ochsenkopfschanze (K-64 / HS-71) w niemieckim Bischofsgrün najlepszą zawodniczką w stawce okazała się Nika Prevc. 16-letnia przedstawicielka doskonale znanej narciarskiej familii ze Słowenii oddała skoki na odległość 65 oraz 69 metrów i zgromadziła 223,9 punktu. Na drugim miejscu zameldowała się jej rodaczka Nika Vetrih, która w swoich próbach uzyskała 62 i 64 metry. 17-latka do młodszej koleżanki straciła sporo, bo aż 12,9 punktu. Na trzecim stopniu podium ponownie znalazła się Francuzka Lilou Zepchi. Reprezentantka klubu CS Chourchevel poszybowała 62,5 i 63 metry. 

W drugim dniu rywalizacji, podium przejęły reprezentantki Słowenii. Po skokach na 66,5 oraz 70 metrów, po raz drugi z rzędu na pierwszym stopniu uplasowała się Nika Prevc (238,2 pkt). Dla utalentowanej siostry znanych braci było to już szóste zwycięstwo i jedenaste podium w cyklu Alpen Cup w krótkiej jeszcze karierze. Drugą zawodniczką okazała się 15-letnia Taja Bodlaj, która uzyskując 64,5 i 67,5 metra, do swojej rodaczki straciła 12,5 punktu. Trzecie miejsce wywalczyła 18-letnia Jerneja Repinc Zupančič (63,5 / 65,0 m).

Wyniki 1. konkursu w Bischofsgrün >>>
Wyniki 2. konkursu w Bischofsgrün >>>

Po pięciu konkursach na czele klasyfikacji generalnej cyklu plasuje się Emely Torazza, która uzbierała już 311 punktów. Za reprezentantką Szwajcarii znajdują się kolejno Anna-Fay Scharfenberg (305 pkt) i Martina Zanitzer (225 pkt). Kolejne zawody Alpen Cup kobiet są zaplanowane na 11-12 września w czeskim Libercu.

Aktualna klasyfikacja generalna >>>

 

Emilia Kryzel,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz