You are currently viewing Bohaterowie LOTOS Cup w Szczyrku. Zwycięski powrót Jojko, świetne skoki Wróbla [FOTORELACJA]
Marcin Wróbel (fot. Ewa Skrzypiec)

Bohaterowie LOTOS Cup w Szczyrku. Zwycięski powrót Jojko, świetne skoki Wróbla [FOTORELACJA]

W miniony weekend odbyła się druga edycja letniego cyklu LOTOS Cup. Podczas konkursowej rywalizacji w Szczyrku triumfowali m.in. Krzysztof Leja, Szymon Jojko, Nicole Konderla, Marcin Wróbel i Wiktor Szozda. Co zwycięzcy z krajowego podwórka mówili po swoich sukcesach na skoczniach kompleksu Skalite?

 

Rewelacją weekendowych zawodów na skoczni HS-104 w kategorii junior młodszy okazał się po raz kolejny Marcin Wróbel. 16-latek skacząc pierwszego dnia 99,5m i 101 metrów, a drugiego dnia 103 i 95 metrów, bardzo wyraźnie odskoczył drugiemu w stawce Czechowi Radimowi Sudkowi o kolejno 45,8 oraz 34,8 punktu. Skoczek AZS-u Zakopane, mimo startowania z obniżonych platform najazdowych, w konkursach znacznie przeskakuje swoich rówieśników. Co wpływa na tak dobra formę młodego zawodnika? – Wszystkie miejsca, które zdobywam wynikają z ciężkiej pracy, wielu poświęceń i dyscypliny. Na tym polega moja obecna forma – zapewnia Wróbel. – Skoki były przyzwoite, lecz wkradły się drobne błędy na progu, nad którymi ciągle pracuję. Myślę że w tym momencie najmocniejszą stroną w moich skokach jest odbicie oraz lot – dodawał skoczek cytowany przez Polski Związek Narciarski.

W parze z tak świetnymi wynikami, idzie również stres i presja związana z utrzymaniem lokat z poprzednich konkursów. Jak z tym radzi sobie zawodnik z Witowa? – Staram się nie myśleć o moich przyszłych wynikach. Nie odczuwam presji, wręcz przeciwnie staram się myśleć pozytywnie i to nakręca mnie do wygrywania – dodaje skoczek, który dobrymi startami w Szczyrku wywalczył sobie miejsce w składzie Biało-Czerwonych na międzynarodowej zawody FIS Cup w szwajcarskim Einsiedeln (28-29 sierpnia).

W kategorii kobiet, triumfatorką obu konkursów była Nicole Konderla. 19-letnia członkini kadry narodowej skacząc pierwszego dnia 94,5 i 93,5 metra wywalczyła sporą przewagę (16,5 pkt) nad rywalkami i zarazem koleżankami z kadry trenera Łukasza Kruczka. – Jasne, że skoki nie były najlepsze, ale niektóre próby były naprawdę w porządku. Przede wszystkim ze strony mentalnej mogę ocenić ten start na duży plus – przyznała nieformalna liderka żeńskiej reprezentacji Polski.

Podczas pierwszego konkursu w kategorii seniorów, na najwyższym stopniu podium stanął Krzysztof Leja. Jak 25-letni skoczek AZS-u Zakopane ocenił swój występ? – W pierwszym skoku prawdopodobnie nie zarzuciłem biodra na progu, jak to się mówi. Aczkolwiek sam ruch jeśli chodzi o wstawanie był dobry. Drugi skok bardzo mi się podobał, sam trener określił ten skok słowami „nic dodać, nic ująć” – komentował po skokach na 96,5 i 101,5 metra. Warto zauważyć, że Leja od dłuższego czasu pozostaje najmocniejszym polskim skoczkiem narciarskim trenującym poza strukturami kadrowymi PZN.

Kolejnym zwycięzcą wśród seniorów był wracający tego lata po poważnej kontuzji kolana Szymon Jojko. Na pewno nie były to jeszcze najlepsze skoki na jakie mnie stać. Ogólnie się cieszę, ale czeka mnie jeszcze dużo pracy – podsumował 20-letni zawodnik kadry juniorskiej po skokach na odległość 97,5 i 99,5 metra.

W popołudniowym konkursie młodzików na szczyrkowskim obiekcie HS-75 w Szczyrku w kategorii młodzików najwyższy stopień podium w obu konkursach należał do Wiktora Szozdy. 15-letni zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego skacząc w pierwszym konkursie 73 i 69 metrów uzyskał ponad 15 punktów przewagi nad swoim rówieśnikiem, Kacprem Jarząbkiem. – W moich skokach jest jeszcze trochę do poprawy, nie są one idealne, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Można powiedzieć że jestem z nich zadowolony. Przed zawodami nie myślę zwykle o miejscu jakie zajmę, tylko skupiam się, aby oddać dwa dobre skoki – mówił nam 15-latek. – Od początku lata z trenerem Piotrem Fijasem pracujemy nad pozycją dojazdową i myślę, że w końcu znalazłem ten punkt, gdzie czuje się wygodnie, a przy tym jest efektywnie. Na pewno moją mocną stroną jest odbicie, w którym czuje się dobrze – podsumował.

 

Fotorelacja z pierwszego dnia sierpniowego LOTOS Cup w Szczyrku:

 

Fotorelacja z drugiego dnia sierpniowego LOTOS Cup w Szczyrku:

 

Ewa Skrzypiec,
korespondencja ze Szczyrku / PZN

 

Dodaj komentarz