You are currently viewing Tylko dwóch polskich skoczków wystartuje w FIS Cup w Lahti
Adam Niżnik i Jan Habdas (fot. Ewa Skrzypiec)

Tylko dwóch polskich skoczków wystartuje w FIS Cup w Lahti

Tylko dwóch polskich skoczków weźmie udział w kolejnych konkursach FIS Cup, które odbędą się w fińskim Lahti. Trener kadry juniorskiej Daniel Kwiatkowski zdecydował, że na normalnej skoczni Salpausselkä zaprezentują się Jan Habdas oraz Adam Niżnik.

 

Mimo, że każda z reprezentacji może wystawić w zawodach narciarskiej „trzeciej ligi” dziesięciu zawodników, w nadchodzących konkursach w Lahti zaprezentuje się zaledwie dwóch Polaków. Po ostatnich startach w cyklu FIS Cup, na nominacje zasłużyli Jan Habdas oraz Adam Niżnik. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najmocniejszym z naszych juniorów tego lata. Na początku września w słoweńskim Ljubnie zajmując trzecie miejsce wywalczył swoje pierwsze międzynarodowe podium w karierze. To, a także liczne punktowane lokaty pozwalają 17-latkowi plasować się na wysokim siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej FIS Cup.

Adam Niżnik w trzecioligowej generalce zajmuje aktualnie 28. pozycję i według statystyk jest trzecim ogniwem Biało-Czerwonej kadry juniorów. Wyżej od niego plasuje się Mateusz Gruszka (25. miejsce), jednak ostatnia dyspozycja sprawiła, że to właśnie 18-latek zyskał uznanie trenera Kwiatkowskiego. W Pucharze FIS Niżnik zapunktował czterokrotnie, a najwyżej był na 22. pozycji w Szczyrku.

Teraz przed tą dwójką ostatnia szansa tego lata na zaprezentowanie się na międzynarodowej arenie. Już w czasie najbliższego weekendu (25-26 września) zostaną rozegrane dwa indywidualne konkursy na normalnej skoczni Salpausselkä (K-90 / HS-100) w Lahti. Będą to jednocześnie ostatnie konkursy FIS Cup na igelicie. Zawodnicy powrócą do rywalizacji na tym poziomie dopiero zimą.

 

Program FIS Cup w Lahti:

 • 25 września 2021 r. (sobota):
  • 8:00 – oficjalny trening,
  • 9:00 – seria próbna,
  • 10:00 – konkurs indywidualny.
 • 26 września 2021 r. (niedziela):
  • 8:00 – seria próbna,
  • 9:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz