You are currently viewing LPK Klingenthal: Fettner wygrywa finałowy konkurs i klasyfikację generalną, Wolny na podium!
Manuel Fettner (fot. Konstanze Schneider)

Manuel Fettner w wielkim stylu wygrał finałowy konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Klingenthal, stawiając tym samym kropkę nad i przy zwycięstwie w klasyfikacji generalnej cyklu. Na drugim stopniu podium zameldował się dzisiaj Jakub Wolny, który dzięki temu wywalczył dla Polski siedmioosobową kwotę startową na pierwszy zimowy period Pucharu Świata.

Austriacki weteran na fali, Wolny nadal mocny

Wolny Fettner Kos LPKKlingenthal2021 fotKonstanzeSchneider 300x200 - LPK Klingenthal: Fettner wygrywa finałowy konkurs i klasyfikację generalną, Wolny na podium!
Czołowa szóstka konkursu w Klingenthal (fot. Konstanze Schneider)

Już podczas serii próbnej Fettner zasygnalizował, że mimo pewnego triumfu w „generalce”, nie zamierza spoczywać na laurach. Skacząc 130,5 metra zajął pierwsze miejsce. Drugi był Rosjanin Mikhail Nazarov (129,5 m), a trzeci Japończyk Ren Nikaido (127,5 m). Klemens Murańka skacząc 126,5 metra i zajmując czwarte miejsce, okazał się najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Jedenasty był wówczas Wolny (125,0 m).

W pierwszej konkursowej rundzie Manuel Fettner poszybował 136,5 metra i zapewnił sobie prowadzenie. 2,3 punktu za nim plasował się Słoweniec Lovro Kos (135,0 m), a czołową trójkę uzupełniał Rosjanin Roman Sergeevich Trofimov (133,5 m). W rundzie finałowej ponownie zdecydowanie najlepiej spisał się prowadzący Austriak, który skokiem na odległość 143 metrów zapewnił sobie czwarte zwycięstwo i jednocześnie dziewiąte podium w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w karierze. 36-letni Austriak miał już na swoim koncie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zimowego PK (sezon 2013/2014), jednak po raz pierwszy zdołał triumfować w „generalce” także latem.

Świetnie zaprezentował się także nasz reprezentant, Jakub Wolny, który po pierwszej serii był czwarty ze 133,5 metrową odległością. W drugiej rundzie poszybował 138,5 metra i dzięki temu awansował na drugą pozycję. 26-latek już po raz piąty wywalczył miejsce na podium zawodów narciarskiej drugiej ligi na igelicie. Jednocześnie podopieczny trenerów Doležala i Maciusiaka wywalczył dla Polski dodatkowe, siódme miejsce startowe na pierwszy zimowy period Pucharu Świata. W najlepszej trójce pozostał dzisiaj Lovro Kos, który w finale także skoczył 138,5 metra, jednak o jego spadku z drugiej pozycji zdecydowały niższe noty za styl. 22-latek dopiero po raz drugi wylądował na „pudle” zawodów tej rangi.

Pięciu Polaków z punktami, dyskwalifikacja Pilcha

JakubWolny Wisla2021 fotJuliaPiatkowska 1 300x200 - LPK Klingenthal: Fettner wygrywa finałowy konkurs i klasyfikację generalną, Wolny na podium!
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Tuż za podium wylądował bardzo solidnie spisujący się na Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) reprezentant Japonii, Ren Nikaido (131,5 / 139,0 m). Piąty był Niemiec Claudio Haas (134,5 / 135,0 m), a z trzeciej na szóstą pozycję spadł Roman Sergeevich Trofimov (133,5 / 133,5 m).

W drugiej dziesiątce stawki wylądowali kolejni reprezentanci Polski. Dwunasty był Stefan Hula (133,0 / 130,5 m), który na półmetku zmagań był nawet w czołowej dziesiątce, a wspólnie z nim na tej lokacie zameldował się Aleksander Zniszczoł (132,0 / 132,5 m), który także zanotował spadek o kilka pozycji. Ponadto dwudziestkę zamknął Klemens Murańka (130,5 / 129,0 m), który po pierwszej rundzie był jedenasty. Po kilka punktów do klasyfikacji generalnej LPK sięgnął także Maciej Kot (127,5 / 128,0 m). Niestety tym razem za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Tomasz Pilch.

Po finałowym konkursie w Klingenthal, ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego mógł się cieszyć Manuel Fettner, który zgromadził 650 punktów. Drugie miejsce zajął jego rodak Mika Schwann (517 pkt), który był nieobecny w Niemczech, a skład podium uzupełnił Norweg Fredrik Villumstad (399 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem okazał się rzutem na taśmę Jakub Wolny, który z dorobkiem 167 punktów zajął trzynaste miejsce.