You are currently viewing Halvor Egner Granerud i Daniel-André Tande w składzie Norwegów na finał LGP w Klingenthal!
Halvor Egner Granerud, Daniel-André Tande i Silje Opseth (fot. Daniel Maximilian Milata / Maxim's Sport)

Halvor Egner Granerud i Daniel-André Tande w składzie Norwegów na finał LGP w Klingenthal!

Trenerzy norweskiej kadry narodowej zdecydowali o składzie żeńskiej i męskiej ekipy na finałowe zawody Letniego Grand Prix w Klingenthal. W drużynie znaleźli się m.in. lider cyklu Halvor Egner Granerud, trzecia w klasyfikacji kobiet Silje Opseth, a także Daniel-André Tande, który niecałe siedem miesięcy feralnym upadku w Planicy powraca do zawodów najwyższej rangi.

 

DanielAndreTande fot.EvgeniyVotintsev NiznyTagil2020 300x200 - Halvor Egner Granerud i Daniel-André Tande w składzie Norwegów na finał LGP w Klingenthal!
Daniel-Andre Tande (fot. Evgeniy Votintsev)

Musimy jeszcze trochę poczekać i zobaczyć, jak wszystko się potoczy. Trzeba sprawdzić, czy obojczyk jest stabilny. Potrzebujemy pozytywnej decyzji od lekarzy. Jak dotąd postęp był dobry. Jest tak, jak chcą lekarze, ale po takim upadku lepiej jest nie zaczynać zbyt wcześnie. Nie ustaliliśmy jeszcze daty jego powrotu na skocznię, ale jestem prawie pewien, że zimą Daniel weźmie udział w zawodach. Myślę, że to dobry pomysł. Daniel chce jak najszybciej zacząć skakać. Dużo do tego trenuje – mówił jeszcze w połowie lipca trener ekipy Wikingów, Alexander Stöckl.

Okazało się, że 27-letni skoczek powrócił na skocznię już pod koniec sierpnia, a w międzynarodowej rywalizacji zobaczyliśmy go już 18 i 19 września, podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oslo. Wówczas zajął solidne dziewiąte i czwarte miejsce. Teraz zaskakująco szybko Tande wróci także do zawodów najwyższej rangi. Norweg znalazł się w drużynie swojego kraju na finałowe zawody Letniego Grand Prix w niemieckim Klingenthal (1-2 października). – Zapowiadają się spore emocje, dobrze będzie zobaczyć Daniela z powrotem w rywalizacji w zawodach najwyższej rangi. Teraz mamy lepsze wyobrażenie o tym, na jakim poziomie jest po kontuzji. Wiemy też, że solidnie trenował tego lata – podkreśla trener Norwegów.

HalvorEgnerGranerud Czajkowski2021 fotPavelSemyannikov3 300x200 - Halvor Egner Granerud i Daniel-André Tande w składzie Norwegów na finał LGP w Klingenthal!
Halvor Egner Granerud (fot. Pavel Semyannikov / LOC Chaikovsky)

Sporym wydarzeniem dla norweskich skoków narciarskich będzie też występ Halvora Egnera Graneruda, który po zwycięstwach w Szczuczyńsku i Czajkowskim, z dorobkiem 300 punktów jest liderem klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Przed finałowym konkursem w Klingenthal, drugi w stawce Austriak Jan Hörl, ma do niego sporą 75 punktową stratę. Tym samym dominator z minionej zimy, ma szansę wygrać także najważniejszy letni cykl. Granerud zostałby jednocześnie pierwszym Norwegiem, który by tego dokonał.

Czuję po sobie, że zbliżają się zawody i cieszę się tym odczuciem. Śledzenie zawodów w Hinzenbach było ekscytujące, biorąc pod uwagę, jak ciasno było w czołówce. Tamte wyniki oznaczają, że moje szanse na zostanie pierwszym norweskim zwycięzcą LGP są duże, ale najpierw trzeba jednak skoczyć swoje – podkreśla Granerud. Wtóruje mu jego szkoleniowiec: – Dla nas to będzie coś zupełnie nowego. Wprawdzie już kiedyś byliśmy blisko, ale teraz wiele to dla nas znaczy przed zbliżającą się zimą. Dobre wyniki dają pewność siebie i są dowodem dobrej pracy szkoleniowej. Halvor wykonał świetną robotę na drodze do sezonu olimpijskiego.

Dodajmy, że poza Granerudem i Tande, męską część norweskiej kadry będą reprezentować: Marius Lindvik, Robert Johansson, Johann André Forfang i Robin Pedersen.

SiljeOpseth 2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Halvor Egner Granerud i Daniel-André Tande w składzie Norwegów na finał LGP w Klingenthal!
Silje Opseth (fot. Julia Piątkowska)

Szansę na historyczny norweski sukces ma także Silje Opseth. Norweżka w klasyfikacji Letniego Grand Prix kobiet zajmuje aktualnie trzecie miejsce z dorobkiem 236 punktów, jednak wciąż ma szansę wyprzedzić drugą w „generalce”, Japonkę Sarę Takanashi (260 pkt). Przypomnijmy, że niezagrożona na czele znajduje się Słowenka Urša Bogataj (520 pkt).

To będzie najbardziej ekscytujący i prestiżowy weekend w całym Letnim Grand Prix i ostatni sprawdzian przed startem zimowego Pucharu Świata. Zdecydowana większość najlepszych zawodniczek zamierza tam wystartować, więc dla nas bardzo ważne jest wiedzieć, jak na ich tle sobie radzimy. Forma Silje trochę falowała tego lata, ale w zawodach spisywała się bardzo dobrze. To imponujące, biorąc pod uwagę obciążenia treningowe, które miała. Wiemy też, że dobrze radzi sobie na dużych skoczniach – mówi trener norweskich zawodniczek Christian Meyer, przed zawodami na Vogtland Arenie (HS-140).

Poza Opseth, na starcie w Klingenthal pojawią się także Anna Odine Strøm i Thea Minyan Bjørseth.

 

Skład męskiej reprezentacji Norwegii na LGP w Klingenthal:

 • Halvor Egner Granerud (1. miejsce w LGP 2021),
 • Marius Lindvik (4. miejsce w LGP 2021),
 • Robert Johansson (12. miejsce w LGP 2021),
 • Johann André Forfang (15. miejsce w LGP 2021),
 • Robin Pedersen (36. miejsce w LGP 2021),
 • Daniel-André Tande.

Skład żeńskiej reprezentacji Norwegii na LGP w Klingenthal:

 • Silje Opseth (3. miejsce w LGP Pań 2021),
 • Anna Odine Strøm (16. miejsce w LGP Pań 2021),
 • Thea Minyan Bjørseth (32. miejsce w LGP Pań 2021).

 

Program LGP w Klingenthal:

 • 1 października 2021 r. (piątek):
  • 14:00 – oficjalny trening kobiet,
  • 16:00 – kwalifikacje kobiet,
  • 17:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 19:00 – kwalifikacje mężczyzn.
 • 2 października 2021 r. (sobota):
  • 10:00 – seria próbna kobiet,
  • 11:00 – konkurs indywidualny kobiet,
  • 13:15 – seria próbna mężczyzn,
  • 14:15 – konkurs indywidualny mężczyzn.

 

Bartosz Leja,
źródło: Skiforbundet.no / Dagbladet.no

 

Dodaj komentarz