You are currently viewing Polacy na ostatniej prostej przygotowań do zimy. Na tapecie skocznie w Courchevel i Zakopanem
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Polacy na ostatniej prostej przygotowań do zimy. Na tapecie skocznie w Courchevel i Zakopanem

Od zakończenia Letniego Grand Prix minął ponad tydzień, a obecnie polscy skoczkowie są już na ostatniej prostej przygotowań do sezonu olimpijskiego. Już wcześniej Biało-Czerwoni trenowali na skoczniach w Zakopanem. Aktualnie przebywają na zgrupowaniu we francuskim Courchevel, skąd udadzą się z powrotem na Wielką Krokiew, która jest już przygotowana do treningów pod kątem sezonu zimowego.

 

Wielkimi krokami zbliża się Puchar Świata 2021/2022, w którym kulminacyjnymi momentami będą zmagania olimpijskie na skoczniach w Zhangjiakou. Jak już wcześniej wspominaliśmy, mimo, że tegoroczny cykl Letniego Grand Prix zakończył się stosunkowo niedawno, podopieczni Michala Doležala oraz Macieja Maciusiaka przygotowują się pełną parą, aby jak najlepiej zaprezentować się podczas najważniejszych imprez przyszłego sezonu. Już jakiś czas temu polscy skoczkowie mieli okazję do trenowania na skoczniach w Zakopanem. Pojawili się tam również nasi juniorzy, a także trenujący indywidualnie kadrowicz, Maciej Kot.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maciej Kot (@maciejkot)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez szymon jojko (@szymonjojko)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jarek Krzak (@jkrzk)

Obecnie Biało-Czerwoni przebywają na zgrupowaniu we francuskim Courchevel, które ma potrwać do piątku. Tam polska kadra próbuje swoich sił na kompleksie skoczni Tremplin au Praz, który znany jest z organizacji zawodów Letniego Grand Prix. Jeszcze w sierpniu reprezentacja naszego kraju startowała tam właśnie w cyklu LGP i wówczas najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Jakub Wolny, który zajął piąte miejsce. Co ciekawe lokalizacja tego zgrupowania nie została wybrana przypadkiem. Treningi we Francji mają być kluczowe w przygotowaniu do igrzysk w Pekinie, ponieważ skocznie w Courchevel położone są na podobnej wysokości, do tych w Zhangjiakou, na których będzie toczyć się walka o olimpijskie medale.

Ponadto sztab szkoleniowy chciał wypróbować jak skoczkowie poradzą sobie z długą podróżą oraz lokalizacją skoczni. – Powietrze na tej wysokości jest trochę rzadsze, a to z pewnością ma wpływ na lot i całe skoki. Nieduży, ale ma. Oczywiście, chcemy też zobaczyć, jak przy dłuższym pobycie zareagują organizmy zawodników, jednak kwestie wydolnościowe nie są w naszej dyscyplinie szczególnie istotne. To ani nie jakieś hiper wysokie góry, ani też nie mówimy o biegach, czyli sporcie, w którym „robi się” krew mówił trener Maciej Maciusiak w rozmowie z Michałem Chmielewskim na łamach portalu TVP Sport.

Warto także wspomnieć, że obecne zgrupowanie było przez dłuższy czas zachowane w tajemnicy, aby jak najmniej zagranicznych rywali się o nim dowiedziało. – W tym światku to już norma, że jesteśmy nawzajem podglądani. To trochę wariactwo, ale szczególnie przed tak dużą imprezą jak igrzyska trzeba uważać. Wysyłanie „szpiegów” na obozy rywali to norma, wielokrotnie widywaliśmy kogoś, kto jakoś dziwnie nam się przyglądał. Każdy sprawdza, każdy szuka, żeby później nie być zaskoczonym, ale to prowadzi do sytuacji, że stuprocentowo pewni, iż nikt nas nie podejrzy, możemy być tylko gdy mamy skocznię w Polsce na wyłączność kadry – dodał asystent Michala Doležala.

Warto podkreślić, że na specjalne przygotowania do sezonu olimpijskiego, różniące się od tych z poprzednich lat, stawiają także mocni zagraniczni rywale Polaków. Norwegowie jako jedni z nielicznych z czołówki, wybrali się na zawody Grand Prix do Szczuczyńska (Kazachstan) i Czajkowskiego (Rosja), ponieważ jak twierdzi trener Alexander Stoeckl, tamtejsze skocznie profilem przypominają olimpijskie obiekty w Chinach. Słoweńcy natomiast po raz pierwszy wybrali się do innowacyjnego tunelu aerodynamicznego w szwedzkim Sztokholmie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Piotr Żyła (@piotr_zyla_official)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dawid Kubacki (@dawid.kubacki.official)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Piotr Żyła (@piotr_zyla_official)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kacper Juroszek (@kacper.juroszek)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jarek Krzak (@jkrzk)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aleksander Zniszczoł (@grzywa77)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maciej Kot (@maciejkot)

Po powrocie z Francji Polacy rozpoczną treningi na Wielkiej Krokwi (HS-140), która jak poinformowali włodarze obiektu z Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, jest już w pełni przygotowana do treningów pod kątem sezonu zimowego. – Skocznie z torami lodowymi, na które skoczkowie niebawem będą chcieli wejść, będą przygotowane w Zakopanem. Tory lodowe są oczywiście także w Wiśle, ale my za tydzień w środę rozciągamy na zeskoku siatki, które podtrzymują śnieg – powiedział nam ostatnio Andrzej Wąsowicz podkreślając, że  treningi odbędą się właśnie w zimowej stolicy Tatr. 

W tą sobotę kierownictwo COS OPO Zakopane poinformowało, że Wielka Krokiew jest pierwszą skocznią w Europie na, której zamontowano już tory lodowe. Do tej pory jako jedyni okazję na treningi na nowych torach mieli Słoweńcy. Polacy wejdą na nie przed Letnimi Mistrzostwami Polski na Średniej Krokwi, które są zaplanowane na ostatni weekend października. Przypomnijmy, że zimowy Puchar Świata rozpocznie się w dniach 19-21 listopada w rosyjskim Niżnym Tagile.

 

Emilia Kryzel,
źródła: TVP Sport / Instagram/ Facebook

 

Dodaj komentarz