You are currently viewing Turniej Sylwestrowy przełomem w kobiecych skokach narciarskich?
Skocznia w Ljubnie (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Turniej Sylwestrowy przełomem w kobiecych skokach narciarskich?

Rozwój kobiecych skoków narciarskich idzie w coraz lepszym kierunku. W przeciwieństwie do sezonu 2020/2021, w którym wiele konkursów zostało odwołanych z powodu pandemii koronawirusa, ten nadchodzący zapowiada się dla pań na jeden z przełomowych. Nowością w żeńskim Pucharze Świata będzie Turniej Sylwestrowy w słoweńskim Ljubnie, który ma się stać bazą cyklu na kształt prestiżowego męskiego Turnieju Czterech Skoczni.

 

Ljubno LogarskaDolina fotLjubnoFISSkiJumpingWorldCupWomen2 kibice 300x200 - Turniej Sylwestrowy przełomem w kobiecych skokach narciarskich?
Tłumy kibiców na skoczni w Ljubnie (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Do tej pory skoczkinie nie miały okazji rywalizować w konkursach noworocznych. Zwykle sezon zaczynał się dopiero początkiem grudnia, a w związku z brakiem zmagań w okolicach Nowego Roku, panie miały około miesiąc przerwy od rywalizacji w pucharowych zawodach. Zbliżający się wielkimi krokami sezon 2021/2022 ma być dla kobiet bardziej zróżnicowany i urozmaicony, chociażby ze względu na wspomniany turniej, który zostanie rozegrany w Ljubnie.

Sylwestrowo-noworoczny turniej będzie się składał z dwóch indywidualnych konkursów rozegranych na normalnej skoczni Logarska Dolina (K-85 / HS-94) w dniach 31 grudnia 2021 oraz 1 stycznia 2022 roku. Pierwotnie słoweńskie miasteczko miało gościć panie w drugiej połowie stycznia, jednak rywalizację przesunięto na przełom starego i nowego roku. Tym samym skoczkinie po raz pierwszy w historii spędzą sylwestrową noc i noworoczny poranek na trasie pucharowych zmagań. Turniej będzie się składał z konkursów, w których w pierwszych seriach zawodniczki będą rywalizowały w charakterystycznych pojedynkach, tak jak ma to miejsce podczas Turnieju Czterech Skoczni mężczyzn. – Uważam, że cały turniej jest dobrym i niezwykle ważnym krokiem w kobiecych skokach narciarskich. System KO będzie dla nas czymś zupełnie nowym – przyznała słoweńska skoczkini Špela Rogelj. – Sądzę, że taki turniej może być bardziej interesujący nie tylko dla widza, ale także dla nas, zawodniczek. Sprawdzimy się w czymś kompletnie innym – dodała.

Ljubno LogarskaDolina fotLjubnoFISSkiJumpingWorldCupWomen3 300x200 - Turniej Sylwestrowy przełomem w kobiecych skokach narciarskich?
Widok ze skoczni w Ljubnie (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Żeński turniej w Ljubnie będzie pierwszym organizowanym przez Słoweńców. – Jesteśmy przekonani, że zasłużyliśmy na to doskonałą organizacją w ciągu minionej dekady, a także gościnnością – powiedział słoweńskiej telewizji Rajko Pintar, przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów. Działacz uważa to za dobry krok w stronę zwiększenia popularności kobiecych skoków. – Podążamy za ideą, aby zawody kobiet były jeszcze głośniejsze i bogatsze niż mężczyzn. Czeka nas jeszcze dużo pracy, zwłaszcza aranżacja stadionu. Konkursy będą przeprowadzone nocą, w świetle reflektorów. Dla nas to nowość – wyjaśnił. Wspomniana już Rogelj nie będzie jednak traktować rodzimego turnieju priorytetowo. – Każde zawody są dla nas ważne. Jedyna różnica jest taka, że będziemy skakać przed własną publicznością, a w domu wiadomo, że skacze się najlepiej – oceniła 26-letnia Słowenka, dla której zbliżający się sezon olimpijski będzie najprawdopodobniej ostatnim w czynnej sportowej karierze.

W terminarzu na najbliższy sezon oprócz Turnieju Sylwestrowego w Słowenii, zaplanowano również norweski Raw Air oraz rosyjski Blue Bird Tour. Tournée w Kraju Fiordów po raz pierwszy zagościło w żeńskim kalendarzu Pucharu Świata w 2019 roku. Zarówno pierwszą, jak i drugą edycję skandynawskiego turnieju wygrała Norweżka Maren Lundby. W marcu 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa Raw Air zostało odwołane, podobnie jak wszystkie pozostałe zaplanowane na tamten sezon konkursy w Norwegii. W marcu 2022 roku Raw Air składać się będzie z trzech indywidualnych konkursów, które zostaną rozegrane w Lillehammer i Oslo.

Ljubno LogarskaDolina fotLjubnoFISSkiJumpingWorldCupWomen 300x200 - Turniej Sylwestrowy przełomem w kobiecych skokach narciarskich?
Kibice na skoczni w Ljubnie (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Z kolei turniej Blue Bird rozgrywany jest w ramach Pucharu Świata kobiet od sezonu 2018/2019. Cykl składa się z czterech konkursów, które rozgrywane są w dwóch rosyjskich miastach Niżnym Tagile oraz Czajkowskim. Pierwsze trzy konkursy odbywają się na skoczniach normalnych, zaś ostatni finałowy – na dużej. Podobnie jak podczas ostatniego konkursu sezonu mężczyzn w Planicy, prawo startu w finale ma trzydzieści najlepszych zawodniczek w klasyfikacji generalnej cyklu Pucharu Świata. W 2019 roku pierwszą triumfatorką Blue Bird została reprezentantka Niemiec Juliane Seyfarth. Rok później turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19, zaś w 2021 roku najlepsza okazała się Austriaczka Marita Kramer.

Oprócz wspomnianych już turniejów, dwukrotnie, w 2017 i 2018 roku, rozegrano Lillehammer Triple, który nieco przypominał… Blue Bird, jednak z tą różnicą, że zawody w Norwegii inaugurowały sezon. Turniej składał się z trzech konkursów indywidualnych na kompleksie skoczni Lysgårdsbakken. Dwa z nich rozgrywano na skoczni normalnej, a ostatni z udziałem trzydziestu najlepszych zawodniczek na skoczni dużej. Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej była ta zawodniczka, która łącznie zdobyła największą liczbę punktów we wszystkich trzech konkursach. Dwukrotnie dokonała tego Niemka Katharina Althaus.

Główną imprezą w sezonie 2021/2022 bez wątpienia będą Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jednak rozgrywane w międzyczasie turnieje będą dobrą okazją do… zarobku. W Blue Bird Tour za wygraną zawodniczka może zgarnąć 10 tysięcy euro, co jest zdecydowanie jedną z największych możliwych do zgarnięcia nagród w żeńskim cyklu.

 

Anna Fergisz,
źródło: rtvslo.si / informacja własna

 

Dodaj komentarz