You are currently viewing Jak Finowie spiszą się podczas olimpijskiej zimy? Ostre słowa Väätäinena i powrót Aalto na skocznię
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Jak Finowie spiszą się podczas olimpijskiej zimy? Ostre słowa Väätäinena i powrót Aalto na skocznię

Na skocznię po kilkutygodniowej przerwie powrócił lider fińskiej kadry, Antti Aalto.  26-latka zabrakło na starcie mistrzostw kraju, które wygrał Eetu Nouisainen. W krajowym czempionacie zawiódł m.in. Niko Kytösaho. Jak Finowie spiszą się podczas olimpijskiej zimy i co o swoich podpopiecznych przed startem sezonu mówi Janne Väätäinen?

 

Ostre słowa Väätäinena przed startem sezonu

Według głównego trenera kadry Suomi, problem w dobrych występach jego skoczków stoi głównie po stronie mentalnej. Zawodnicy odczuwają dużą presję, a dobrych prób z treningów nie są w pełni przenieść na konkursy. Jedynym skoczkiem, który potrafi wskoczyć na swój właściwy poziom również w zawodach jest Antti Aalto, do którego pozostali Finowie muszą „doskoczyć”. Janne Väätäinen podczas wywiadu dla jednego z lokalnych mediów, zdradził, że jego podopieczni znajdują się na dobrym poziomie sportowym, ale do osiągania dobrych wyników muszą jeszcze dojrzeć, aby nie rozmyślać za dużo nad detalami, które utrudniają odpowiednie wyluzowanie się przed zawodami.  – Fińscy zawodnicy umieją dobrze skakać, ale fajny występ w konkursach jest dla nich cholernie trudny. Młodzi skoczkowie są porywczy i chcą szybko odnieść sukces. Czują, że powinni zrobić wynik, a to oczywiście straszny mentalny ciężar, który utrudnia występy w zawodach. Nasz podstawowy, własny poziom, byłby wystarczający dla dobrego miejsca. Nie wystarczyłby do zajęcia pozycji w samej czołówce, ale… Nie wiem, jak to ładnie powiedzieć po fińsku, ale szczerze mówiąc młodzi sportowcy nie mają na tyle luzu, aby wystąpić na swoim właściwym poziomie w zawodach, kiedy rywalizują z innymi. Fińscy skoczkowie muszą nauczyć się, jak ukierunkować swoje umiejętności na konkursy. Wszyscy sportowcy skakali bardzo dobrze latem. Teraz jest to kwestia pewności siebie. Jeśli chodzi o trenerów, to wykonaliśmy z nimi wystarczająco dużo pracy technicznej. Jeśli za dużo myślisz o szczegółach, istnieje ryzyko, że gdzieś utkniesz, a skoki będą zdominowane przez kontrolę  – ocenia swoich zawodników 46-letni trener.

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 treningimezczyznHS106 fotJuliaPiatkowska EetuNousiainen 300x199 - Jak Finowie spiszą się podczas olimpijskiej zimy? Ostre słowa Väätäinena i powrót Aalto na skocznię
Eetu Nousiainen (fot. Julia Piątkowska)

Janne Väätäinen nie przebiera w słowach, a to co mówi zdaje pokrywać się chociażby z wynikami ostatnich mistrzostw Finlandii. Wydawać by się mogło, że pod nieobecność Anttiego Aalto głównym faworytem do złota będzie inny skoczek z kadry narodowej Niko Kytösaho. 21-latek z Lahti nie zdołał jednak stanąć na podium. Mistrzem kraju tysiąca jezior został Eetu Nousiainen, który w lato brylował w drugoligowych zmaganiach. To właśnie udział w Pucharze Kontynentalnym miał pomóc Nousiainenowi odbudować pewność siebie na skoczni. Przypomnijmy, że podium fińskiego czempionatu uzupełnili Jarkko Määttä i członek kadry narodowej Arttu Pohjola. – Musimy znaleźć sposób na odniesienie sukcesu w zawodach. Nie wiem, czy niektórzy zawodnicy będą musieli od czasu do czasu jechać na Puchar Kontynentalny i szukać tam pewności siebie. Celem jest zdobycie jak najlepszej możliwej drużyny olimpijskiej poprzez Puchar Kontynentalny. Nie chcemy, żeby ktoś jechał na Mistrzostwa Świata i walił tam głową w ścianę przez półtora miesiąca i był kompletnie załamany psychicznie, kiedy powinien być w najlepszej formie. W żadnym wypadku nie powinien iść tą drogą – stwierdza Väätäinen.

Końca dobiegła saga z poszukiwaniem głównego sponsora kadry skoczków. Podczas nadchodzącej zimy reprezentantów Finlandii ponownie wesprze firma Modeo. Przypomnijmy, że w trakcie trwania Letniego Grand Prix skoczkowie kraju Suomi kilkukrotnie skakali z zaklejonymi kaskami z logo sponsora. Ku uciesze Fińskiego Związku i wszystkich kibiców tamtejszej drużyny, firma meblowa zdecydowała się przedłużyć wsparcie finansowe, a skoczków z kraju tysiąca jezior ponownie zobaczymy ze znakiem marki Modeo na kaskach. – Fiński Związek Narciarski i Modeo mają jasną, wspólną bazę wartości i misję, którą chcemy wspólnie kontynuować – mówi Mika Järvinen, dyrektor sprzedaży firmy Modeo.

 

Powrót Aalto na skocznię. Co z formą 26-latka przed inauguracją Pucharu Świata?

Antti Aalto Zakopane2021lot fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Jak Finowie spiszą się podczas olimpijskiej zimy? Ostre słowa Väätäinena i powrót Aalto na skocznię
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Do treningów po kilkutygodniowej przerwie powrócił ostatnio lider fińskiej kadry, Antti Aalto. To właśnie 26-latek od kilku lat daje nadzieję na przyzwoite wyniki wszystkim kibicom kadry kraju tysiąca jezior. Mimo, że sezon 2020/2021 nie był w wykonaniu skoczka z Kitee najlepszym w karierze, to właśnie podczas poprzedniej zimy zaliczył on godne uwagi występy – na 69. Turnieju Czterech Skoczni i w Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy. Fin podczas wcześniej wspomnianych imprez uplasował się odpowiednio na 15. i 16. pozycji. Czy kolejna zima będzie dla 26-letniego skoczka lepsza niż ta poprzednia, gdzie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzbierał zaledwie 90 „oczek”? – Zgadzam się z tym co mówi trener i myślę, że to prawda, że większość chłopaków w naszej drużynie jest młoda, więc ciężej jest im zmagać się z presją i nauczyć się z nią funkcjonować. Według mnie trochę stresu może jednak pozytywnie zadziałać na zawodnika, bo motywuje cię i pomaga ci pokazać się z jak najlepszej strony na zawodach – mówi Antti Aalto.

W przypadku Aalto przygotowania do olimpijskiej zimy zostały jednak zakłócone. Lidera fińskiej kadry czekała bowiem kilkutygodniowa przerwa wymuszona…zabiegiem nosa. Skoczek z kraju Suomi powrócił niedawno do pełnego treningu i czynnie brał udział w zgrupowaniu kadry, która ostatnio przebywała na obozie m.in. w Innsbrucku i Garmisch-Partenkirchen. – Nic takiego się nie stało. Zmagam się z kilkoma alergiami, a ta operacja po prostu pomogła mi zminimalizować moje objawy. Łatwiej jest mi teraz np. oddychać. Przez dwa tygodnie nie mogłem normalnie trenować, ale przez ten czas mogłem wykonywać niektóre bardzo proste zadania. Na szczęście teraz mogę już znowu w pełni wykonywać wszystkie ćwiczenia – zdradza 37. skoczek ubiegłej zimy.

Mimo kilku tygodni przerwy, Aalto z dużą motywacją przystępuje do zbliżającej się zimy. Zawodnik zapowiada, że chce poprawić swoją „życiówkę” w Pucharze Świata. Do tej pory najlepszy wynik odnotował dwukrotnie osiągając 6. pozycję. Najpierw swój życiowy rezultat wyśrubował w Niżnym Tagile w 2018 roku, a później wyrównał go jeszcze podczas jednego z konkursów lotów narciarskich w Kulm w 2020 roku. Lider kadry Väätäinena zapowiada również, że z jak najlepszej strony chce zaprezentować się w trakcie trwania całego sezonu. – Chcę poprawić moje najlepsze wyniki w Pucharze Świata. Oczywiście będę skupiał się na skokach i będę miał nadzieję, że przyjdą do mnie wtedy dobre rzeczy. Na pewno jednym z ważniejszych celów są też igrzyska olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Lotach w Vikersund. Jako drużyna planujemy również wystartować w inauguracji w Niżnym Tagile. Jeśli chodzi o sponsora, to kontynuujemy naszą współpracę z Modeo – kończy swoją wypowiedź skoczek. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antti Aalto (@antti.aalto)

 

Weronika Brodowska,
źródło: is.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz