You are currently viewing Skoczkowie z Buskerud podwójnymi mistrzami Norwegii, Tande przeskoczył Granruda!
Daniel-Andre Tande (fot. Julia Piątkowska)

Skoczkowie z Buskerud podwójnymi mistrzami Norwegii, Tande przeskoczył Granruda!

Wyjątkowo zacięta okazała się drużynowa rywalizacja mężczyzn w ramach mistrzostw Norwegii na igelicie w Oslo. Na normalnej Midtstubakken (K-95 / HS-106) triumfowali reprezentanci byłego okręgu Buskerud, wśród których brylował Daniel-Andre Tande. W finałowej serii 27-latek rzutem na taśmę pokonał Halvora Egnera Graneruda, dzięki czemu zapewnił swojej ekipie złoto. W zmaganiach drużyn mieszanych także triumfował zespół z Buskerud.

 

Tande daje złoto swojej drużynie

W walce o zwycięstwo w konkursie drużynowym mężczyzn, do samego końca liczyły się aż trzy zespoły. Ostatecznie najlepsi okazali się skoczkowie reprezentujący położonyy na południu kraju historyczny okręg Buskerud, którzy zgromadzili 906,4 punktu. Starty tej ekipy dwukrotnie otwierał Anders Håre, który oddał skoki na odległość 94,5 i 99,5 metra. Jeszcze lepiej spisał się Sølve Jokerud Strand, który poszybował 102,5 i 98,5 metra. Nieco mniejszą cegiełkę do końcowego sukcesu dołożył Joacim Ødegård Bjøreng (89,5 / 91,0 m). Kluczowe znaczenie przy zdobyciu tytułu mistrzowskiego miał jednak Daniel-Andre Tande, który tego lata zaskoczył wszystko bardzo szybkim powrotem po koszmarnym, marcowym upadku w Planicy. Utytułowany skoczek dwukrotnie skoczył 102,5 metra, w finałowej rundzie wyrwał zwycięstwo najgroźniejszym krajowym rywalom.

Tymi rywalami byli skoczkowie z okręgu Akershus, którzy w ostatecznym rozrachunku, po ośmiu skokach, stracili do triumfatorów zaledwie 0,1 punktu! Co ciekawe, liderem tej czwórki był nie zdobywca Kryształowej Kuli, a 22-letni Fredrik Villumstad, który w swoich próbach lądował na 103. i 102. metrze. Nieco niższy sportowy poziom prezentowali kadrowcize trenera Stöckla, czyli Marius Lindvik (97,5 / 97,5 m) oraz Halvor Egner Granerud (92,5 / 101,5 m), który w pojedynku z wspomnianym już Tande, nie zdołał obronić niemal pewnego złota. Nieco słabiej w srebrnej drużynie spisał się znacznie mniej doświadczony Christian Røste Solberg (95,0 / 93,0 m).

Bardzo solidnie w niedzielnej rywalizacji prezentowali się także skoczkowie z okręgu Oppland, którzy gromadząc 896 punktów, do mistrzowskiej i wicemistrzowskiej ekipy stracili nieco ponad 10 punktów. Liderem brązowego zespoły okazał się 20-letni Benjamin Østvold, który oddał skok na odległość 101 i 105 metrów. Przyzwoicie spisał się doświadczony Robert Johansson (98,0 / 99,0 m), a znacznie bliżej lądowali młodsi od niego Eirik Leander Fystro (96,0 / 94,5 m) oraz Anders Ladehaug (92,5 / 88,5 m).

Na starcie konkursu pojawiło się łącznie dziesięć czteroosobowych drużyn. O sporym pechu może mówić sensacyjny indywidualny mistrz Norwegii z wczoraj, Oscar Petersen Westerheim. 25-latek w pierwszej rundzie uzyskał najlepszą odległość całego konkursu (106,5 m), jednak w finale został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, przez co jego drużyna z Oslo spadła na siódmą pozycję.

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Okręg Bukserud znów ze złotem, świetna Opseth

Do konkursu w Oslo-Midtstuen przystąpiły także drużyny mieszane. I także w rywalizacji mikstów triumfowała drużyna okręgu Buskerud. Tym razem jednak 717 punktowa nota była wyraźnie lepsza od wszystkich konkurencyjnych ekip. Największe wiano punktowe do końcowego rezultatu wniosła skoczkini Silje Opseth, która skoczyła 97 i 105,5 metra. Po pierwszym słabszych skoku, w drugiej serii znacznie poprawił się Daniel-Andre Tande (91,5 / 100,0 m), a skład złotej trójki uzupełnił Joacim Ødegård Bjøreng (102,0 / 91,0 m).

Ze srebrnym medalem zmagania ukończyli zawodnicy z okręgu Oppland, którzy do triumfatorów stracili 48,5 punktu. Najmocniejszym ogniwem wicemistrzów kraju był Robert Johansson, który w konkursowych próbach uzyskał 102 i 101,5 metra. Dwa skoki z dwóch różnych biegunów zaprezentował Anders Ladehaug (100,0 / 92,5 m), a najmniejsze wiano punktowe do finalnej noty wniosła skoczkini Thea Minyan Bjørseth (88,5 / 97,0 m).

Po brązowe medale sięgnęli w konkursie mikstów reprezentanci okręgu Akershus. Wśród trzeciej trójki zawodów brylował Halvor Egner Granerud, który skoczył 99,5 i 102,5 metra. Znakomicie, jednak tylko w drugiej rundzie spisał się Marius Lindvik (94,5 / 104,0 m), a najbliżej skakała ich zdecydowanie mniej doświadczona młodsza koleżanka Ida Marie Hagen (91,5 / 87,0 m).

Także w konkursie mikstów dopiero siódmą pozycją musiał się zadowolić Oscar Petersen Westerheim, jednak jego dwa równe skoki na 102,5 metra potwierdziły, że wywalczony w sobotę tytuł mistrzowski nie był zupełnym przypadkiem. W zmaganiach wzięło udział dwanaście mieszanych ekip.

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: informacja własna / Hopplandslaget

 

Dodaj komentarz