You are currently viewing Pięć Japonek pewnych startu w inauguracji Pucharu Świata w Rosji
Japońskie skoczkinie, od lewej: Seto, Takanashi, Ito, Iwabuchi (fot. Frederik Clasen)

Pięć Japonek pewnych startu w inauguracji Pucharu Świata w Rosji

Jak poinformował dyrektor sportowy ds. skoków w Japońskim Związku Narciarskim Masahiko Harada, do inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata kobiet przystąpi pięć skoczkiń z Kraju Kwitnącej Wiśni. W tym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć Sary Takanashi, która po raz kolejny będzie jedną z najpoważniejszych kandydatek do czołowych lokat. Zabraknie niestety kontuzjowanej Nozomi Maruyamy.

 

Inauguracyjne zawody żeńskiego Pucharu Świata odbędą się w dniach 25-27 listopada w Niżnym Tagile. Na normalnej skoczni HS-97 (K-90) zlokalizowanej w kompleksie Bocian, zawodniczki czekają dwa konkursy indywidualne, poprzedzone oczywiście rundami kwalifikacyjnymi. Za Uralem na starcie pojawi się pięć japońskich zawodniczek, których niekwestionowaną liderką będzie Sara Takanashi. 25-latka po serii krajowych zwycięstw, dwóch tytułach mistrzowskich w Sapporo i zeszłorocznej drugiej lokacie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, do kolejnej zimy może przystępować ze sporymi nadziejami. Tym bardziej, że letni cykl Grand Prix także zakończyła na wysokiej drugiej pozycji.

Co prawda w dorobku utytułowanej zawodniczki są już cztery Kryształowe Kule, osiem miejsc na podium „generalki” PŚ, sześćdziesiąt wygranych pucharowych konkursów (i 109 podiów), to w ostatnich latach prym w zawodach najwyższej rangi przejęły jej zagraniczne rywalki. Tym razem w pucharowej rywalizacji nie powinna jej co prawda zagrozić Maren Lundby (Norweżka odpuści większość sezonu), to w gronie głównych faworytek są stawiane Austriaczka Marita Kramer oraz zwyciężczyni Letniego Grand Prix, Słowenka Ursa Bogataj. Nie można zapominać także o kolejnej reprezentantce Słowenii, Nice Kriznar, która wywalczyła Kryształową Kulę minionej zimy. Niewątpliwie jednak Japonkę stać na to, aby ponownie włączyć się do walki o zwycięstwa w kulminacyjnych momentach sezonu.

O sile japońskiej drużyny w Rosji stanowić będzie także Yuki Ito, która podczas październikowych mistrzostw kraju wyskakała srebrny i brązowy medal. W sezonie 2020/2021 lepiej od niej prezentowała się co prawda Nozomi Maruyama (która niedawno na Miyanomori wywalczyła srebro), jednak krajowy czempionat zakończył się dla 23-latki poważną kontuzją kolana, która uniemożliwi jej starty w cyklu olimpijskim. Tym samym drugim ogniwem ekipy trenera Tomoharu Yokokawy będzie więc najpewniej 27-letnia Ito. Ponadto uznanie działaczy i sztabu szkoleniowego znalazły 24-letni Yuka Seto i 28-letnia Kaori Iwabuchi, które poprzedniej zimy także zdobywały pucharowe punkty. Pięcioosobowy skład uzupełni 25-letnia Haruka Iwasa, która po zeszłorocznej nieobecności w Pucharze Świata, powalczy o powrót na punktowane lokaty.

Spoglądając na wyniki mistrzostw Japonii, a także rozegranego kilka dni temu Pucharu UHB w Sapporo, zaskakiwać może jednak brak w gronie nominowanych Yuki Kobayashi. 27-letnia zawodniczka podczas krajowego czempionatu wywalczyła brąz, a później stanęła nawet na drugim stopniu podium. Mimo tego doświadczona skoczkini nie pojawi się w Rosji.

Spoglądając na dość sztywne reguły nominacji na zawody najwyższej rangi, należy przypuszczać, że nominowana piątka będzie startować w Pucharze Świata niezmiennie aż do styczniowych zawodów w japońskim Sapporo i Zao. Tam dołączy do nich grupa krajowa, która będzie miała jednak dość nikłe możliwości, aby w zaledwie czterech konkursach wywalczyć sobie nominację do startu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

 

Skład żeńskiej reprezentacji Japonii na PŚ w Niżnym Tagile:

 • Sara Takanashi (2. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Yuki Ito (14. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Yuka Seto (30. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Kaori Iwabuchi (31. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Haruka Iwasa (nieklasyfikowana).

 

Program zawodów:

 • 25 listopada 2021 r. (czwartek):
  • 15:00 – odprawa techniczna,
  • 16:30 – oficjalny trening,
  • 18:30 – kwalifikacje.
 • 26 listopada 2021 r. (piątek):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny.
 • 27 listopada 2021 r. (sobota):
  • 11:30 – kwalifikacje,
  • 13:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: nikkansports.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz