You are currently viewing Szwajcarzy z Peierem, Czesi bez Koudelki. Kolejne składy na Puchar Świata w Niżnym Tagile
Killian Peier (fot. Julia Piątkowska)

Szwajcarzy z Peierem, Czesi bez Koudelki. Kolejne składy na Puchar Świata w Niżnym Tagile

Mimo, że zarówno lider czeskiej, jak i szwajcarskiej ekipy z poprzednich kilku sezonów powrócili na skocznię po problemach zdrowotnych, to tylko jednego z nich zobaczymy podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata. Którzy skoczkowie udadzą się do Rosji, aby reprezentować kraj naszych południowych sąsiadów oraz Kraj Helwetów? Szczegóły poniżej.

 

W reprezentacji Szwajcarii nie mogło zabraknąć bardzo solidnie spisującego się zarówno poprzedniej zimy, jak i tegorocznego lata Gregora Deschwandena. 30-latek pod nieobecność zmagających się z kontuzjami bardziej utytułowanych kolegów, w klasyfikacji Letniego Grand Prix wyskakał jedenastą pozycję. Ponadto zajmując drugie miejsce we francuskim Courchevel, po raz pierwszy w karierze zameldował się na podium zawodów tej rangi. Skoczek z Einsiedeln ma za sobą także „życiową” poprzednią zimę, w której w „generalce” Pucharu Świata wywalczył 26. miejsce.

Ponadto do zmagań elity po przerwie wracają Simon Ammann oraz Killian Peier. W przypadku pierwszego z nich, absencja była spowodowana zerwaniem więzadeł stawu skokowego w prawej stopie podczas treningów… w tunelu aerodynamicznym. Po trzeciej pozycji wyskakanej w Courchevel, sierpniowy wypadek w Szwecji pozbawił Szwajcara szans na dalsze udane starty na igelicie. 40-latek od tego czasu musiał się skupić na rehabilitacji, która jak się okazuje okazała się na tyle skuteczna, że już w Rosji będzie mógł przystąpić do pucharowych zmagań. Warto dodać, że dla utytułowanego skoczka z Schindellegi będzie to już 25 sezon w zawodach tej rangi w karierze. W przypadku drugiego rekonwalescenta, przerwa trwała zdecydowanie dłużej. Peier podczas mistrzostw kraju w Einsiedeln w 2020 roku doznał zerwania więzadeł w kolanie, co pozbawiło go szans udziału w całym sezonie 2020/2021, w tym w mistrzostwach świata w Oberstdorfie. A jak pamiętamy, to właśnie on wywalczył brązowy medal podczas poprzedniego czempionatu w 2019 roku. 26-latek powrócił na skocznię w sierpniu tego roku, a już niebawem powróci do międzynarodowej rywalizacji po roku i trzech miesiącach przerwy. Skład ekipy trenera Ronny’ego Hornschuha uzupełni 20-letni Dominik Peter, czyli tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów. Tym samym ekipa Helwetów w pełni wykorzysta przysługującą jej czteroosobową kwotę startową.

Pomimo trzyosobowej kwoty startowej przysługującej Czechom, w Rosji pojawi się dwóch skoczków zza naszej południowej granicy. Trener Vasja Bajc, który po kilkunastoletniej przerwie powrócił na stanowisko trenera tamtejszej kadry narodowej, zabierze do Niżnego Tagiłu Viktora Poláška oraz Čestmíra Kožíška. To właśnie ta dwójka minionej zimy ratowała nadwątlony honor czeskiej ekipy, zdobywając zaledwie kilka punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 24-letni Polášek zdobył ich cztery i był 69., a Kožíšek dwa i zakończył zimę na 74. pozycji. W związku z fatalną dyspozycją swoich podopiecznych, trener František Vaculik zrezygnował wówczas z funkcji głównego szkoleniowca jeszcze przed końcem sezonu. Przez pewien czas jego obowiązki pełnił Antonín Hájek, jednak już w maju nowym trenerem został Słoweniec Vasja Bajc, który prowadził Czechów już w latach 2004-2006, kiedy to wielkie sukcesy i zdobycie Kryształowej Kuli świętował Jakub Janda.

Czy wejście drugi raz do tej samej, w tym przypadku czeskiej wody, przyniesie dobre rezultaty? W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix, Polášek i Kožíšek plasowali się już na 23. i 42. miejscu, co mimo niepełnej obsady w wielu konkursach mogło napawać lekkim optymizmem. Ponadto do skoków po długiej absencji spowodowanej kontuzją kolana (także zerwaniem więzadeł) powraca Roman Koudelka. 32-letni już zawodnik, który niewątpliwie jest najlepszym czeskim skoczkiem minionej dekady, nie pojawi się jednak w Niżnym Tagile. Dla pięciokrotnego zwycięzcy zawodów Pucharu Świata, priorytetem będą teraz spokojne treningi na mniejszych obiektach. Niewykluczone jednak, że już niebawem i Koudelka dołączy do czeskiej drużyny na Puchar Świata.

 

Skład reprezentacji Szwajcarii na PŚ w Niżnym Tagile:

 • Gregor Deschwanden (26. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Simon Ammann (41. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Dominik Peter (54. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Killian Peier (nieklasyfikowany).

 

Skład reprezentacji Czech na PŚ w Niżnym Tagile:

 • Viktor Polášek (69. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Čestmír Kožíšek (74. miejsce w PŚ 2020/2021).

 

Program PŚ w Niżnym Tagile:

 • 19 listopada 2021 r. (piątek):
  • 14:30 – oficjalny trening,
  • 16:30 – kwalifikacje.
 • 20 listopada 2021 r. (sobota):
  • 14:30 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.
 • 21 listopada 2021 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: ceskenoviny.cz / swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz