You are currently viewing Jedyna węgierska skoczkini w Pucharze Świata kończy karierę. „Moje olimpijskie marzenia się skończyły”
Virág Vörös (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Jedyna węgierska skoczkini w Pucharze Świata kończy karierę. „Moje olimpijskie marzenia się skończyły”

Virág Vörös, czyli jedyna reprezentantka Węgier, która wystartowała w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich, postanowiła zakończył sportową karierę. 22-letnia zawodniczka przyznała, że na jej decyzję miały wpływ trudności podczas przygotowań do zimowego sezonu, a także brak perspektyw na znalezienie szkoleniowca. – Moje olimpijskie marzenia się skończyły – przyznała.

 

Przydarzyło się wiele rzeczy, które źle na mnie wpłynęły. Faktem jest, że letnie zawody nie poszły tak, jak sobie to zaplanowałam i te wyniki złamały mojego ducha. A od czasu jesiennych przygotowań, sprawy się jeszcze pogorszyły. Mój trener Mitja Oranic zapowiedział, że rezygnuje i przechodzi do innej drużyny. Znowu zostałam sama, bez trenera. Tuż przed sezonem zimowym nie było ponadto mowy, aby znalazł się dla mnie jakiś szkoleniowiec i razem z federacją daliśmy sobie ultimatum z tym związane. Później zdałam sobie sprawę, że w obecnej sytuacji nie mam szans” – tłumaczy zrezygnowana skoczkini za pośrednictwem wpisu na Instagramie.

Prekursorka żeńskich skoków narciarskich na Węgrzech wyjawiła też, że duże znaczenie przy finalnej decyzji miały kwestie mentalne. „Czuję na sobie coraz większą presję i psychicznie jest to naprawdę wyczerpujące. Moje olimpijskie marzenia się skończyły. Postanowiłam zakończyć karierę skoczkini narciarskiej, ale będę zawsze dumna z tego, co osiągnęłam” – podkreśliła.

Vörös została pierwszą w historii (i jedyną jak dotąd) reprezentantką swojego kraju, która zdobywała punkty w zawodach rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, a także wywalczyła podium jednego z tych cyklów. Doszło do tego w sierpniu 2019 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce w „trzecioligowym” konkursie FIS Cup w rumuńskim Rasnovie. Ponadto skoczkini klubu Kőszegi SE czterokrotnie wygrywała zawody cyklu Alpen Cup i trzykrotnie wskakiwała na podium Pucharu Karpat. W tym też cyklu zdobyła trzecie miejsce klasyfikacji generalnej sezonu 2015/2016. Ponadto pięciokrotnie meldowała się w czołowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata, najwyżej plasując się w słoweńskim Ljubnie w 2020 roku (25. miejsce). Dzięki udanym startom zimą 2019/2020, zajęła 42. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Ponadto Vörös trzykrotnie próbowała swoich sił w Mistrzostwach Świata, jednak ani razu nie udało jej się przebrnąć kwalifikacji. Niestety nie miała do tej pory skoczyć podczas olimpijskich zmagań i tego celu już nie zrealizuje.

Reprezentantka Węgier podzieliła się też swoimi dalszymi planami po zakończeniu czynnej narciarskiej przygody. „Chcę skupić się na studiach akademickich na uniwersytecie. Uwielbiam skoki narciarskie i nadal chcę być też blisko społeczności i pomagać dzieciom w Kőszeg jako trener” – zapowiedziała.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Virág Vörös (@vrs_virag)

 

Bartosz Leja,
źródło: instagram.com/vrs_virag / informacja własna

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Jedyna węgierska skoczkini w Pucharze Świata kończy karierę. "Moje olimpijskie marzenia się skończyły"

 

 

Dodaj komentarz