You are currently viewing Niemki gotowe na start Pucharu Świata. Althaus: „Przetestowaliśmy kilka rozwiązań”
Katharina Althaus (fot. Julia Piątkowska)

Niemki gotowe na start Pucharu Świata. Althaus: „Przetestowaliśmy kilka rozwiązań”

Niemieckie skoczkinie w sześcioosobowym składzie rozpoczną sezon Pucharu Świata 2021/2022. W rosyjskim Niżnym Tagile nie zabraknie liderki żeńskiej ekipy zza naszej zachodniej granicy, Kathariny Althaus. Nie będzie za to utytułowanej Cariny Vogt, która od kilku sezonów nie może wrócić do wielkiej formy po kontuzjach.

 

Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z letnimi przygotowaniami, nie mieliśmy żadnych problemów pogodowych czy kontuzji. Jesteśmy gotowi mentalnie i sportowo. Mniejsza skocznia w Niżnym Tagile to dla nas dobre miejsce na start – zapewnia trener Maximilian Mechler, który już w najbliższych dniach zadebiutuje w Pucharze Świata w roli głównego szkoleniowca niemieckiej kadry kobiet. Przypomnijmy, że 37-latek przejął tę funkcję w kwietniu od wieloletniego trenera Niemek, Andreasa Bauera. – Szczególnie cieszymy się na trzy „domowe” Puchary Świata w Klingenthal, Willingen i Oberhofie. Mamy też nadzieję, że noworoczne zawody w słoweńskim Ljubnie w przyszłości zamienią się w większy turniej. Dzięki innym turniejom, czyli Raw Air i Blue Bird Tour, mamy też kolejne ważne wydarzenia w naszym kalendarzu. Przede wszystkim jednak musimy przygotować się do igrzysk olimpijskich. Ogólnie jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy w harmonogramie tak wiele zawodów – wymienia.

I już podczas inauguracyjnych konkursów Pucharu Świata w Niżnym Tagile, na starcie pojawi się sześć z ośmiu punktujących poprzedniej zimy Niemek. W tym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć liderki drużyny, czyli Kathariny Althaus, która poprzednią pucharową kampanię zakończyła na dziewiątej pozycji. Zawodniczka, która jednak dwukrotnie w klasyfikacji generalnej PŚ plasowała się na drugiej pozycji, z pewnością w sezonie olimpijskim będzie liczyć na więcej. – Latem poradziłam sobie naprawdę dobrze i mogłam systematycznie robić kolejne kroki do przodu. Ostatnio w Planicy wszystko dopracowaliśmy, przetestowaliśmy też kilka rozwiązań. Czuję się gotowa na ten weekend, choć pierwsze zawody zawsze są ekscytujące także z tego powodu, że nie wiadomo, na czym dokładnie stoimy. Wykonałam jednak bardzo dobrą robotę i jestem optymistką – komentuje 25-latka, która na swoim koncie ma siedem wygranych konkursów Pucharu Świata, a także srebrny medal olimpijski wywalczony w 2018 roku w Pjongczangu. Sama podkreśla więc ogromne znaczenie igrzysk w Pekinie, ale także… zawodów na dużej Mühlenkopfschanze (HS-147) w Willingen. – Nigdy nie skakałam jeszcze na tak dużej skoczni – przyznaje.

Poza Althaus, o sile niemieckiej kadry kobiet w Niżnym Tagile stanowić będą: Anna Rupprecht, Luisa Görlich, Juliane Seyfarth, Selina Freitag oraz Pauline Hessler. Tym razem w składzie nie zmieściły się zatem Carina Vogt i Agnes Reisch, które poprzedniej zimy także punktowały w Pucharze Świata. W przypadku obu jest to kwestia nie tylko sportowej formy, ale też kontuzji. Reisch latem doznała zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie. Aktualnie wciąż jest na etapie żmudnej rehabilitacji i najprawdopodobniej tej zimy na skoczni już się nie pojawi. Vogt, czyli dwukrotna indywidualna mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska, co prawda uporała się już raczej z dręczącymi ją w ostatnich latach kontuzjami kolan, jednak jej dyspozycja wciąż nie jest jednak optymalna.

 

Skład reprezentacji Niemiec na PŚ w Niżnym Tagile:

 • Katharina Althaus (9. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Anna Rupprecht (16. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Luisa Görlich (26. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Juliane Seyfarth (28. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Selina Freitag (37. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Pauline Hessler (44. miejsce w PŚ 2020/2021).

 

Program PŚ w Niżnym Tagile:

 • 25 listopada 2021 r. (czwartek):
  • 15:30 – oficjalny trening,
  • 17:30 – kwalifikacje.
 • 26 listopada 2021 r. (piątek):
  • 14:30 – seria próbna,
  • 15:30 – konkurs indywidualny.
 • 27 listopada 2021 r. (sobota):
  • 10:30 – kwalifikacje,
  • 12:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV / informacja własna

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Niemki gotowe na start Pucharu Świata. Althaus: "Przetestowaliśmy kilka rozwiązań"

 

 

Dodaj komentarz