You are currently viewing Faworytka całego sezonu i skoczkinie po przejściach. Austriackie skoczkinie u progu zimy
Marita Kramer (fot. Pavel Semyannikov)

Faworytka całego sezonu i skoczkinie po przejściach. Austriackie skoczkinie u progu zimy

Już dzisiaj późnym popołudniem odbędą się kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata kobiet. W gronie głównych faworytek do zajęcia czołowych lokat są Austriaczki. W obwodzie swierdłowskim rywalizować będzie sześć skoczkiń z tego kraju. Harald Rodlauer uważa, że jego podopieczne są dobrze przygotowane i będą odgrywać kluczowe role w nadchodzącym sezonie. – Przygotowaliśmy się starannie i dziewczyny są w bardzo dobrej formie – komentuje 55-letni szkoleniowiec.

 

Na normalnej skoczni w Niżnym Tagile (HS-97) wystartują: Lisa Eder, Daniela Iraschko-Stolz, Marita Kramer, Chiara Kreuzer, Eva Pinkelnig i Jacqueline Seifriedsberger. Wśród faworytek do wygrania całego cyklu jest niewątpliwie Kramer. Pochodząca z Apeldoorn zawodniczka stwierdziła, że nie może doczekać się rywalizacji na białym puchu. – Oglądałam zawody mężczyzn w telewizji. Skocznia była bardzo dobrze przygotowana. Naprawdę nie mogę się doczekać naszych konkursów – skomentowała trzecia skoczkini poprzedniego sezonu. Nadzieje 20-latki na udane wejście w zimę mogą być jeszcze większe, gdyż Kramer w marcu tego roku była bezkonkurencyjna w Niżnym Tagilie. Na tego typu obiekcie wyprzedzenie rywalki, która zajęła drugie miejsce, o osiem punktów, jest niewątpliwie sporym wyczynem. Jeszcze lepiej było dzień później, bo pochodząca z Holandii liderka kadry Rodlauera, pokonała drugą Nikę Križnar o przeszło dziesięć oczek.

Niezłe rezultaty z poprzedniego sezonu chcą powtórzyć Daniela Iraschko-Stolz i Chiara Kreuzer. – Wspaniale, że w tym roku tak wcześnie rozpoczynamy sezon. Niestety, podczas przygotowań znowu miałam problemy z kolanem, ale ostatnie sesje treningowe utwierdziły mnie w przekonaniu, że wszystko jest w porządku – przyznała bardzo doświadczona 38-letnia zawodniczka, która już od ponad 20 lat rywalizuje na międzynarodowej arenie. Nieco inaczej przebiegały przygotowania do zimy drugiej skoczkini Pucharu Świata 2019/2020. – Szczerze mówiąc, przygotowania nie poszły po mojej myśli. Przez kilka dni nie mogłam w pełni trenować, ponieważ ostatnio migrena nie dawała mi spokoju. Jestem bardzo ciekawa w jakiej dyspozycji przystępuję do tego sezonu – komentowała 24-latka.

W cieniu starszych koleżanek z zespołu pozostaje Lisa Eder. 20-letnia skoczkini nie nakłada na siebie zbyt wielkiej presji. – Ostatnim razem czułam się bardzo komfortowo na torach lodowych podczas treningu. Jestem ciekawa, jak wypadnę na międzynarodowych arenach – skwitowała 20. zawodniczka poprzedniego sezonu Pucharu Świata.

Dla Evy Pinkelnig i Jacqueline Seifriedsberger olimpijski sezon będzie szczególnie ważny, w związku z tym, że obie zawodniczki ostatnio borykały się z groźnymi urazami. – Jestem w formie i czuję, że wykonałam latem dobrą robotę. Teraz przede wszystkim chcę się dobrze bawić i pokazywać moje dobre skoki. Chcę wejść w tryb rywalizacji i podchodzić do skoków z radością, aby na koniec znów móc głośno wiwatować – optymistycznie komentowała uśmiechnięta Pinkelnig, która dopiero na wiosnę potwierdziła chęć kontynuowania kariery po zeszłorocznym uszkodzeniu śledziony. W trudnej sytuacji znalazła się też Seifriedsberger, która straciła ona cały poprzedni sezon. 30-latka doznała kontuzji zerwania więzadła krzyżowego w kolanie. – Po drugiej operacji kolana znów nie odczuwam bólu. Od tego czasu treningi szły bardzo dobrze, nawet jeśli latem nie byłam w stanie wykonywać wszystkich ćwiczeń – podsumowała.

 

Skład reprezentacji Austrii na PŚ w Niżnym Tagile:

 • Marita Kramer (3. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Daniela Iraschko-Stolz (5. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Chiara Kreuzer (10. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Lisa Eder (20. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Eva Pinkelnig (27. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Jacqueline Seifriedsberger.

 

Program zawodów:

 • 25 listopada 2021 r. (czwartek):
  • 15:30 – oficjalny trening,
  • 17:30 – kwalifikacje.
 • 26 listopada 2021 r. (piątek):
  • 14:30 – seria próbna,
  • 15:30 – konkurs indywidualny.
 • 27 listopada 2021 r. (sobota):
  • 10:30 – kwalifikacje,
  • 12:00 – konkurs indywidualny.

 

Gabriel Bartelmus,
źródło: Österreichischer Skiverband

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Faworytka całego sezonu i skoczkinie po przejściach. Austriackie skoczkinie u progu zimy

 

Dodaj komentarz