You are currently viewing PŚ Pań Niżny Tagił: Katharina Althaus wygrywa kwalifikacje, jedna Polka w konkursie
Katharina Althaus (fot. Alexey Kabelitskiy)

Górą w porannych kwalifikacjach do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile była Niemka, Katharina Althaus. Czterokrotna złota medalistka mistrzostw świata po skoku na 95. metr, wygrała punktowaną serię. Za jej plecami uplasowała się trzecia zawodniczka wczorajszych zawodów, Daniela Iraschko-Stolz (94,5 m). Doświadczona Austriaczka straciła do skoczkini z Oberstdorfu 2,7 punktu. Na trzecim miejscu wylądowała utytułowana Sara Takanashi. 25-letnia Japonka uzyskała 91 metrów.

Tuż za najlepszą trójką kwalifikacje ukończyły dwie Słowenki. Podobnie jak wczoraj czwarta była Ursa Bogataj (88,0 m), a piąte miejsce zajęła Ema Klinec (86,5 m). Szósta była doświadczona Austriaczka Eva Pinkelnig, która wyprzedziła broniącą Kryształowej Kuli Słowenkę, Nikę Kriznar. Prawie 13 punktów do zwycięskiej rodaczki straciła Anna Rupprecht, a na dziewiątą lokatę wskoczyła Norweżka, Anna Odine Stroem. Czołową dziesiątkę uzupełniła domiująca od czwartku Marita Kramer (83,5 m). Jej słabszy występ może być spowodowany tym, że wraz ze Słowenką Emą Klinec, startowała z niższej, 10. belki startowej. Reszta stawki w większości rozpoczynała najazd na próg dwa stopnie wyżej, a część konkurentek startowała z 11. belki.

W czołówce zabrakło polskich zawodniczek, jednak jednej podopiecznej trenera Łukasza Kruczka udało zakwalifikować się do konkursu. Nicole Konderla (85,0 m) skutecznie wykorzystała wyśmienite warunki (1,53 m/s), co umożliwiło jej zajęcie 26. miejsca. Sobotnich kwalifikacji do udanych nie może zaliczyć Kamila Karpiel, gdyż po skoku na odległość 69 metrów wylądowała na odległej 45. lokacie. Los młodszej koleżanki z zespołu podzieliła Kinga Rajda. 20-letnia zawodniczka wylądowała sześć metrów dalej, lecz w związku ze sprzyjającym wiatrem, dużą liczbą odjętych punktów oraz słabszymi notami za styl, uplasowała się tuż za plecami rodaczki. Niespodziewanie do konkursu nie awansowały Juliane Seyfarth (Niemcy) i Sofia Tikhonova (Rosja). Zawodniczki, które wczoraj zajęły miejsca na punktowanych pozycjach, dzisiejszy konkurs będą oglądały w roli kibica. Ponadto złe wspomnienia związane ze skokiem będzie miała Rumunka, Delia Anamaria Folea, która nieudaną próbę zakończyła upadkiem.