You are currently viewing Koronawirus znów zaatakował sport. Zimowa Uniwersjada w Szwajcarii odwołana!

Koronawirus znów zaatakował sport. Zimowa Uniwersjada w Szwajcarii odwołana!

Zaplanowana na grudzień tego roku 30. Zimowa Uniwersjada została odwołana. Decyzja Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU) jest spowodowana dynamicznym rozwojem pandemii koronawirusa i obostrzeniami, jakie zostały nałożone w Szwajcarii. Miejscem rozgrywania zawodów miała być szwajcarska Lucerna. Niestety podobnie jak w poprzedniej edycji tej imprezy, w programie nie było skoków narciarskich. 

 

Podczas dziesięciu dni rywalizacji zawody w Kraju Helwetów miały zostać przeprowadzone w 60 konkurencjach i 10 dyscyplinach, a wystartować miało w niej aż 2,5 tysiąca sportowców akademickich. Skoków narciarskich, które zadebiutowały na tej imprezie w 1960 roku nie było jednak w planach. Ostatni raz pojawiły się one w 2017 roku. Wówczas po złote medale indywidualnie sięgali Haruka Iwasa i Naoki Nakamura, a drużynowo Japończycy (wśród kobiet i mikstów) i Rosjanie (wśród mężczyzn). Co ciekawe, najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii uniwersjady jest… aktualny trener reprezentacji Polski kobiet w skokach narciarskich, Łukasz Kruczek. W latach 1997-2003 wywalczył on cztery złote medale indywidualnie oraz jeden brąz w drużynie.

Zaplanowana na grudzień uniwersjada pierwotnie miała odbyć się na początku 2021 roku. Została jednak wówczas przełożona z powodu obaw związanych z COVID-19. Dzisiaj zapadła decyzja o całkowitym odwołaniu zawodów. – Przeprowadzenie imprezy w grudniu było już planem B. Ponowne odroczenie nie wchodziło w grę. Z głębokim smutkiem ogłaszam, że nasze marzenie o zorganizowaniu tego prestiżowego wydarzenia w Szwajcarii w tym roku dobiegło końca. Obecne czasy były trudne dla głównych międzynarodowych organizacji sportowych, a FISU niestety nie oszczędzono jeszcze przed pandemią – informuje sekretarz generalny FISU, Eric Saintrond.

Ograniczenia dotyczące przyjazdu obcokrajowców zostały ogłoszone przez władze szwajcarskie w odniesieniu do krajów, w których zidentyfikowano wariant Omicron COVID-19. Aktualnie dotyczyć to będzie obywateli Czech, Egiptu, Holandii, Malawi i Wielkiej Brytanii, którzy poza przedstawieniem negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, będą musieli poddać się dziesięciodniowej kwarantannie. W kolejnych dniach spodziewanych jest jeszcze więcej obostrzeń stąd przeprowadzenie Uniwersjady stało się niemożliwe. – W obliczu ograniczeń w podróżowaniu nałożonych w Szwajcarii i na całym świecie, nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko odwołać Zimową Uniwersjada w Lucernie. Ta decyzja została podjęta z bardzo ciężkim sercem. Moi szwajcarscy koledzy od dawna przygotowywali to wydarzenie, ale nowe ograniczenia w podróżowaniu oznaczają, że zorganizowanie imprezy stało się teraz niemożliwe – podkreślił pełniący funkcję prezydenta FISU, Leonz Eder.

Kolejne uniwersjada zaplanowana jest na rok 2023, a miejscem jej rozgrywania będzie amerykańskie Lake Placid. Tam skoki narciarskie zawitają. Specjalnie pod tą imprezę zostały przebudowane skocznie olimpijskie. Amerykańska skoczkini Nina Lussi informowała o całkowitej zmianie profilu skoczni – Skocznia została całkowicie zmodernizowana. Rozbieg i zeskok mają całkowicie nowe profile, inna jest parabola lotu… Już wkrótce będziemy mogli przez cały rok korzystać z obu skoczni, K-90 i K-120. Jestem dumna z pracy, która została włożona w to, aby ponownie uczynić Lake Placid jednym z najlepszych miejsc dla skoków na świecie! – przekazała w mediach społecznościowych na początku listopada. Pierwszym konkursowym testem skoczni w Lake Placid będą rozgrywane w dniach 24-25 grudnia mistrzostwa Stanów Zjednoczonych. W 2025 roku z kolei Zimowa Uniwersjada ma zawitać do Turynu, gdzie obecnie mówi się o braku pojawienia się skoków narciarskich na liście dyscyplin.

W związku z odwołanie tak wielkiej międzynarodowej imprezy w szwajcarskiej Lucernie, można zacząć się poważnie obawiać także o losy zawodów Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu, które są zaplanowane na 17-19 grudnia. Jeżeli wprowadzone obostrzenia się utrzymają, choćby skoczkowie z Czech (a także pewnie krajów, które dołączą do „czerwonej” listy) musieliby spędzić na szwajcarskiej kwarantannie dziesięć dni. Jak poinformowali nas dzisiaj organizatorzy zmagań: „Obecnie nie ma żadnych korekt ani anulowań. Więcej informacji z pewnością otrzymamy w ciągu najbliższych dni„.

 

Maria Chenczke,
źródło: FISU

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Koronawirus znów zaatakował sport. Zimowa Uniwersjada w Szwajcarii odwołana!

 

Dodaj komentarz