You are currently viewing Czy Puchar Świata w Engelbergu się odbędzie? Organizatorzy nie chcą kwarantanny dla skoczków
Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu (fot. Anna Szczepankiewicz)

Czy Puchar Świata w Engelbergu się odbędzie? Organizatorzy nie chcą kwarantanny dla skoczków

Pomimo zaostrzenia ograniczeń wjazdowych na teren Szwajcarii i nałożenia obowiązku 10-dniowej kwarantanny dla przyjezdnych z poszczególnych krajów, organizatorzy są zdeterminowani do zorganizowania konkursów Pucharu Świata w Engelbergu. Poszukiwane są w tej chwili rozwiązania w kwestii bezproblemowego przyjazdu skoczków na miejsce rozgrywania zawodów.

 

Nałożone niedawno przez szwajcarskie władze restrykcje, wraz z obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny dla przyjezdnych z wielu krajów (dotkniętych wariantem koronawirusa Omicron), stały się dużym kłopotem dla organizatorów międzynarodowych zawodów sportowych. Najpierw odwołano trzydziestą edycję Zimowej Uniwersjady, która miała zawitać do Lucerny w grudniu, a chwilę później pod wielkim znakiem zapytania stanęły konkursy Pucharu Świata w Engelbergu, które mają się odbyć 18 i 19 grudnia. Organizatorzy jednak nie poddają się bez walki i szukają możliwości bezpiecznego i bezproblemowego sprowadzenia sportowców na zawody na Gross-Titlis-Schanze (HS-140). Kwarantanna bowiem z założenia nie przewiduje wyjątku dla sportowców, co nie mogło powodować optymizmu komitetu organizacyjnego. Tym bardziej, że zgodnie z rozporządzeniami, na kwarantannie przed zawodami musiałyby się znaleźć ekipy z Czech, Japonii i Kanady (do drugiej połowy grudnia, do tych nacji mogłyby nawet dołączyć kolejne).

Przedstawiciele Pucharu Świata w Engelbergu są jednak zaskakująco optymistycznie nastawieni do organizacji rywalizacji. „Obecnie nie przewidujemy żadnych korekt, ani anulowań. Więcej informacji otrzymamy z pewnością w ciągu najbliższych dni” – pisali nam przedstawiciele biura prasowego jeszcze we wtorek. I jak się dzisiaj okazuje, możliwe, że zawody faktycznie uda się rozegrać. – Aktualny status Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu jest taki, że zawody się odbędą – mówi rzeczniczka prasowa Andrea Hurschler w rozmowie ze Skispringen.com.

Aktualnie trwają rozmowy organizatorów ze Szwajcarskim Związkiem Narciarskim, który miałby postulować u krajowych władz możliwość zwolnienia skoczków z obowiązku kwarantanny. Na korzyść organizatorów ma działać fakt, że tydzień wcześniej Puchar Świata będzie się odbywał w Klingenthal. A Niemcy nie zostali jak na razie objęci ograniczeniami wjazdowymi do Szwajcarii. Także kibice prawdopodobnie będą mieli możliwość zawitania na Gross-Titlis-Schanze. Obowiązywać będzie ich jednak tamtejsza reguła „3G”, czyli na obiekt wejdą osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Za pozytywnym przebiegiem sprawy może też przemawiać to, że bez wahania do organizacji zawodów FIS Cup podchodzą organizatorzy w szwajcarskim Kanderstegu. Obecnie na obiekcie przygotowywane są tory najazdowe, a sama „trzecioligowa” rywalizacja ma się odbyć jeszcze przed konkursami najwyższej rangi w Engelbergu, 11 i 12 grudnia.

Dodajmy, że czarne chmury zbierają się ostatnio także nad zawodami Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w Sapporo (8-9 oraz 21-23 stycznia) oraz PŚ kobiet w Zao (14-15 stycznia). Wszystko przez decyzję japońskiego ministerstwa transportu, które zleciło liniom lotniczym zakaz umożliwienia rezerwacji biletów lotniczych do Japonii na okres całego grudnia. Ponadto ogłoszono zamknięcie granic dla obcokrajowców nie posiadających kart stałego pobytu w Japonii.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Swisscom Nordic Arena (@nordicarenakandersteg)

 

Karol Cześnik,
źródło: Skispringen.com

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Czy Puchar Świata w Engelbergu się odbędzie? Organizatorzy nie chcą kwarantanny dla skoczków

 

Dodaj komentarz