You are currently viewing Szwajcarzy bez Ammanna w Wiśle. Czy Helweci utrzymają przewagę nad Polakami?
Simon Ammann w Ruce (fot. Julia Piątkowska)

Szwajcarzy bez Ammanna w Wiśle. Czy Helweci utrzymają przewagę nad Polakami?

Czterech reprezentantów Szwajcarii pojawi się na zawodach Pucharu Świata w Wiśle. Zabraknie wśród nich jednak całkiem solidnie spisującego się w ostatnich tygodniach Simona Ammanna, który przyznawał, że za skocznią im. Adama Małysza nie przepada. Występ Helwetów w Beskidach będzie też bardzo interesujący z perspektywy… pojedynku z reprezentacją Polski o obecność w czołowej szóstce Pucharu Narodów.

 

Początek zimowego Pucharu Świata 2021/2022 był dla Szwajcarów całkiem udany. Bardzo solidnie po powrocie do międzynarodowej stawki prezentuje się Killian Peier, którego w poprzednim sezonie nie oglądaliśmy ze względu na kontuzję kolana. Podczas zawodów w Niżnym Tagile i Ruce, 26-latek dwukrotnie meldował się w czołowej szóstce, a w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje wysokie ósme miejsce. Spoglądając na zeszłoroczny kryzys, na lepsze tory wrócił też 40-letni Simon Ammann, który trzykrotnie meldował się już w finałowej trzydziestce. Dwukrotnie sztuki tej dokonał znacznie młodszy Dominik Peter. Nawet koronawirusowa nieobecność w Rosji zeszłorocznego lidera Szwajcarów, Gregora Deschwandena, nie przeszkodziła podopiecznym trenera Ronny’ego Hornschuha stać się obecnie szóstą nacją w Pucharze Narodów. Dodajmy, ze 30-latek wrócił już do startów i punktowania w Finandii.

Spośród wymienionej czwórki, w Wiśle pojawi się trzech zawodników. Zabraknie jedynie Ammanna, który już w poprzednich sezonach bez ogródek mówił, że nie odpowiada mu profil wiślańskiej skoczni i po prostu – nie polubił skakania w Beskidach. Świadczą też o tym wyniki, ponieważ zimą na obiekcie im. Adama Małysza, utytułowany zawodnik ani razu nie zameldował się na podium. Co więcej ostatnie dwie obecności Ammanna w Wiśle kończyły się poza finałową trzydziestką. Tym razem czterokrotny mistrz olimpijski dotrzymał danego w 2019 roku słowa i nie zamierza się tu pojawić. Jego miejsce w pucharowej kadrze Helwetów zajął Andreas Schuler. 25-latek ostatnio startował w zawodach najwyższej rangi w styczniu w Willingen, jednak nie zdołał tam wskoczyć do serii finałowej. Po raz ostatni powiodło mu się w grudniu 2019 roku w Engelbergu, kiedy to zajął 26. lokatę.

Warto podkreślić, że Szwajcarzy w Pucharze Narodów zajmują obecnie szóste miejsce z dorobkiem 161 punktów. Bezpośrednio za nimi znajdują się… Polacy, którzy zanotowali słabe rozpoczęcie sezonu 2021/2022. W Wiśle na starcie pojawi się aż trzynastu Biało-Czerwonych, ponadto do dyspozycji będzie konkurs drużynowy, więc „planem minimum” dla naszych reprezentantów powinno być wyprzedzenie wyżej notowanych rywali.

Przypomnijmy, że przed rokiem Szwajcarzy zakończyli drużynowe zmagania w Wiśle już po pierwszej rundzie, na dziewiątym miejscu. Indywidualnie punktował tylko Deschwanden (14. miejsce), a poza trzydziestką wylądował Peter (36. miejsce).

 

Skład reprezentacji Szwajcarii na PŚ w Wiśle 2021:

 • Killian Peier (8. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Gregor Deschwanden (30. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Dominik Peter (41. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Andreas Schuler (nieklasyfikowany).

 

Program PŚ w Wiśle 2021:

 • 3 grudnia 2021 r. (piątek):
  • 15:45 – oficjalny trening,
  • 18:00 – kwalifikacje.
 • 4 grudnia 2021 r. (sobota):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs drużynowy.
 • 5 grudnia 2021 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch / informacja własna

 

Skoki narciarskie Banner 1000x200 NOINN - Szwajcarzy bez Ammanna w Wiśle. Czy Helweci utrzymają przewagę nad Polakami?

 

Dodaj komentarz