You are currently viewing Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Zakopanem? Trwają negocjacje między Polskim Związkiem Narciarskim a Międzynarodową Federacją Narciarską
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Julia Piątkowska)

Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Zakopanem? Trwają negocjacje między Polskim Związkiem Narciarskim a Międzynarodową Federacją Narciarską

Sytuacja pandemiczna w Japonii sprawia, że zaplanowane w dniach 21-23 stycznia 2022 roku zawody Pucharu Świata w Sapporo, stają pod dużym znakiem zapytania. Tydzień przed konkursami w Kraju Kwitnącej Wiśni, to Zakopane będzie gościć pucharową czołówkę. Czy Zakopane przejmie organizację japońskich konkursów? – Rozmowy już się rozpoczęły – informuje dziennikarz TVP Sport, Filip Czyszanowski.  

 

Zawody Pucharu świata na Wielkiej Krokwii zaplanowano na 15 i 16 stycznia 2022 roku. Podczas pucharowych zmagań w zimowej stolicy Polski, zostanie rozegrany konkurs indywidualny i drużynowy. Z kolei na tydzień później zaplanowano trzy indywidualne konkursy Pucharu Świata w Japonii. Pandemia koronawirusa jednak po raz kolejny krzyżuje plany organizatorów zawodów.  Japoński rząd ogłosił, że od wtorku granice kraju zostaną zamknięte dla zagranicznych przyjezdnych. Decyzja ta spowodowana jest rozprzestrzeniającym się nowym wariantem koronawirusa, znanego jako Omikron. – Puchar Świata w Sapporo pod dużym znakiem zapytania. Słyszymy, że ci którzy decydują o organizacji lotów, logistyki itp. nabrali wody w usta. Sprawa mocno w zawieszeniu. Na teraz Japonia bardziej zamknięta niż w czasie Igrzysk Olimpijskich – poinformował na Twitterze dziennikarz TVP Sport – Filip Czyszanowski. 

Alternatywą konkursów w Japonii są również konkursy w Rasnovie. W sezonie 2021/2022 nie zaplanowano tam żadnych konkursów Pucharu Świata, dlatego pojawiły się również głosy, aby to właśnie w Rumunii przeprowadzić pierwszoligowe zawody. Jak przekazuje jednak Filip Czyszanowski, Rasnov ma mniejsze szanse na zastąpienie japońskich konkursów. – Puchar Świata w Zakopanem dwa razy w tym sezonie? Takie rozmowy już się rozpoczęły między Polskim Związkiem Narciarskim a Międzynarodową Federacją Narciarską. Wtedy karuzela Pucharu Świata siedziałaby pod Giewontem od 13 do 23 stycznia. Wszystko przez ryzyko odwołania Sapporo. Rasnov? Mało prawdopodobny – podaje do informacji dziennikarz TVP Sport. 

Zastąpienie konkursów w Japonii byłoby na pewno ulgą dla zawodników. Pierwotnie po weekendzie 15-16 stycznia w Zakopanem, zawodnicy mieli się udać do Sapporo, by na kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata wrócić z powrotem na stary kontynent, do niemieckiego Willingen. Byłoby to sporym obciążeniem dla skoczków, którzy tuż po konkursach na Mühlenkopfschanze, mieli się udać do Pekinu na Igrzyska Olimpijskie. 

Przypomnijmy, że Wielka Krokiew również w poprzednim sezonie gościła dodatkowe konkursy indywidualne Pucharu Świata. Zakopane ze względów epidemicznych przejęło chińskie zmagania w Zhangjiakou, gdzie skoczkowie powalczą o medale olimpijskie już w lutym 2022 roku.

 

Anna Fergisz,
źródło: Twitter / informacja własna 

Dodaj komentarz