You are currently viewing PŚ Wisła: Jan Hörl wygrywa kwalifikacje, jedenastu polskich skoczków w konkursie
Jan Hörl (fot. Julia Piątkowska)

Jan Hörl okazał się najlepszym zawodnikiem kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Na skoczni im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) awans do niedzielnych zmagań uzyskało jedenastu z trzynastu startujących Polaków. Najwyżej z Biało-Czerwonych uplasował się Kamil Stoch, który zajął dziesiątce miejsce.

Najlepszym zawodnikiem piątkowych kwalifikacji okazał się Jan Hörl, który jeszcze latem podczas zawodów Grand Prix dwukrotnie meldował się na drugim miejscu. 23-letni Austriak potwierdził, że na beskidzkiej skoczni skacze mu się naprawdę dobrze skokiem na 129 metrów (przy wietrze w plecy rzędu 0,50 m/s), który dał mu zwycięstwo. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej PŚ, Karl Geiger, który przy nieco słabszym podmuchu (0,27 m/s) doleciał do linii wytyczającej 134. metr zeskoku. Niemiec miał jednak mniej dodanych punktów za niekorzystny wiatr, a także niższe noty za styl, co skończyło się jednopunktową stratą do Hörla. Na trzecie pozycji zameldował się Marius Lindvik, który bardzo dobrze i równo spisywał się także w treningach. Tym razem Norweg przy słabszym wietrze w plecy (0,15 m/s) poszybował 132 metry.

Tuż za najlepszą trójką wylądował kolejny niemiecki podopieczny trenera Horngachera, Pius Paschke, który doleciał do 128. metra. Piąty był lider rosyjskiej ekipy, Evgenii Klimov (129,0 m), który jeszcze trzy lata temu świętował w Wiśle pierwszy w karierze pucharowy triumf. Szóste miejsce zajęli wspólnie Japończyk Naoki Nakamura (126,5 m) oraz Słoweniec Cene Prevc (126,0 m).

Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem był Kamil Stoch, który po spokojnym skoku na 122,5 metra przy dość niesprzyjającym wietrze (0,59 m/s), zamknął czołową dziesiątkę. Pod koniec drugiej dziesiątki stawki wylądowali dziewiętnasty Jakub Wolny (121,0 m), a także dwudziesty Piotr Żyła (123,0 m). Ponadto awans do niedzielnego konkursu indywidualnego wywalczyli: 22. Andrzej Stękała (124,0 m), 28. Dawid Kubacki (122,0 m), 33. Klemens Murańka (122,5 m), 34. Paweł Wąsek (121,0 m), 35. Stefan Hula (120,0 m), 44. Tomasz Pilch (121,5 m) i 45. Aleksander Zniszczoł (116,0 m). Szczególnie warto jednak podkreślić awans do pierwszej serii zmagań pucharowego debiutanta, 18-letniego Jana Habdasa (122,5 m / 41. miejsce). Niestety kwalifikacyjnego sita nie przebrnął Jarosław Krzak (110,5 m / 58. miejsce), a Maciej Kot, który oddał solidny skok na 120 metrów, został niestety zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Tym samym w niedzielnym konkursie indywidualnym Pucharu Świata wystartuje jedenastu reprezentantów naszego kraju. Początek tych zawodów jest planowany na godzinę 16:00. Wcześniej jednak, w sobotę, w Wiśle odbędzie się konkurs drużynowy. Nasz kraj reprezentować będą: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Start pierwszej serii o godzinie 16:30.