You are currently viewing Świąteczne mistrzostwa Polski zawitają na Wielką Krokiew w Zakopanem
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Julia Piątkowska)

Świąteczne mistrzostwa Polski zawitają na Wielką Krokiew w Zakopanem

Tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia polscy skoczkowie powalczą w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich. W tym roku areną zmagań będzie Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140), na której po raz pierwszy w oficjalnych zawodach zmierzą się panie. Znamy już szczegółowy program tych zawodów.

 

Kubacki Pilch Stekala MPWisla2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Świąteczne mistrzostwa Polski zawitają na Wielką Krokiew w Zakopanem
Medaliści MP 2020, od lewej: Kubacki, Pilch, Stękała (fot. Julia Piątkowska)

Tradycja rozgrywania krajowego czempionatu w okresie okołoświątecznym pojawiła się w 2002 roku, kiedy to w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia po tytuł mistrzowski na Wielkiej Krokwi sięgnął Adam Małysz. Rok później „Orzeł z Wisły” powtórzył ten sukces, a kolejne MP w 2007 roku, na tym samym obiekcie, padły już łupem Kamila Stocha. Po raz kolejny rywalizacja świąteczna towarzyszyła skoczkom w latach 2010-2011, kiedy miejscem rozgrywania zawodów ponownie było Zakopane, a później po raz pierwszy w historii zmodernizowana skocznia im. Adama Małysza w Wiśle. W tym czasie zwycięstwami dzielili się zgodnie z oczekiwaniami Małysz i Stoch. W kolejnym świątecznym czempionacie na dużym obiekcie w Beskidach (w 2014 r.) triumfował już Piotr Żyła.

Od 2016 roku idea ta jest realizowana regularnie, a po tytuły mistrzowskie sięgali kolejno: Piotr Żyła, Stefan Hula i Kamil Stoch. Przed rokiem w jednoseryjnej, wietrznej rywalizacji sensacyjnie zwyciężył Tomasz Pilch, któremu na podium towarzyszyli Dawid Kubacki i Andrzej Stękała. Warto dodać, że 22 grudnia 2020 roku, po raz pierwszy w świątecznym konkursie mistrzostw Polski na dużej skoczni zmierzyły się też skoczkinie. Złoto zdobyła wówczas Kamila Karpiel, a srebrem podzieliły się Kinga Rajda i Joanna Szwab. Niestety nie zabrakło wówczas kontrowersji, ponieważ zmienny i porywisty wiatr był powodem kilku groźnych sytuacji, a upadkami zakończyły się próby Karola Niemczyka i Rajdy. Po tym drugim zresztą odwołano wówczas finałową serię zmagań.

Szwab Karpiel MPWisla2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Świąteczne mistrzostwa Polski zawitają na Wielką Krokiew w Zakopanem
Joanna Szwab i Kamila Karpiel (fot. Julia Piątkowska)

Tym razem areną konkursu będzie Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140). I o ile dla skoczków zawody na tym obiekcie nie będą nowością, o tyle skoczkinie zadebiutują w oficjalnych zmaganiach na legendarnej zakopiańskiej skoczni. Tym razem narciarska batalia o medale krajowego czempionatu rozegra się 23 grudnia, czyli na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Zgodnie z mającymi wejść w życie 15 grudnia nowymi rządowymi obostrzeniami, trybuny obiektów sportowych będą mogły być zapełnione jedynie w 30 procentach, jednak spoglądając na zeszłoroczne zmagania przy pustych trybunach i dynamiczną sytuację pandemiczną, kibice muszą się uzbroić w cierpliwość zapewne do ostatnich dni przed imprezą.

 

Program świątecznych mistrzostw Polski w Zakopanem:

 • 23 grudnia 2021 r. (czwartek):
  • 15:00 – oficjalny trening seniorów i kobiet,
  • 16:00 – seria próbna seniorów i kobiet,
  • 17:05 – pierwsza seria konkursowa kobiet,
  • 17:30 – pierwsza seria konkursowa seniorów,
  • 18:30 – seria finałowa kobiet,
  • 18:40 – seria finałowa seniorów.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz