You are currently viewing Zawody Pucharu Świata w japońskim Sapporo i Zao odwołane!
Skocznia Okurayama w Sapporo (fot. Przemek Wardęga)

Zawody Pucharu Świata w japońskim Sapporo i Zao odwołane!

Zaplanowane na styczeń zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet i mężczyzn w Japonii zostały odwołane. Decyzja ta przekazana przez tamtejsze media, spowodowana jest niedawno wprowadzonym zakazem wjazdu obcokrajowców do Japonii. Spełnia się tym samym czarny scenariusz dotyczący losów zmagań w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Pojawienie się w Kraju Kwitnącej Wiśni nowej odmiany koronawirusa (szczepu Omikron), spowodowało, że japońskie władze zdecydowały się wprowadzić zakaz wjazdu dla obcokrajowców do położonego w Azji wyspiarskiego kraju. W konsekwencji tej decyzji, postanowiono odwołać trzy indywidualne konkursy Pucharu Świata mężczyzn, które były zaplanowane na dni 21-23 stycznia 2022 roku. Do skutku nie dojdą też pucharowe zmagania kobiet w tym samym mieście, które miały się odbyć w dniach 8-9 stycznia, a także rywalizacja w japońskim Zao (14-15 stycznia).

Już podczas zawodów Pucharu Świata w Wiśle spekulowano, że zawody w Sapporo mogą się nie odbyć. Niestety, obawy potwierdziły się i ostatecznie zdecydowano odwołać nie tylko zawody kobiet i mężczyzn na Okurayamie (HS-137) , ale również konkursy Pań w Zao (HS – 102). Przypomnijmy, że już w listopadzie zdecydowano o odwołaniu konkursów Pucharu Kontynentalnego w terminie 15-16 stycznia 2022 roku. Sytuacja staje się więc niemal identyczna do tej sprzed roku, kiedy do skutku nie doszły żadne zaplanowane zawodu w Japonii.

O ewentualnym zastąpieniu tych konkursów pisaliśmy dokładniej TUTAJ. Według doniesień Filipa Czyszanowskiego z TVP Sport, w miejsce odwołanych zawodów, spore szanse na ich „przejęcie” miało Zakopane. Jeśli taki scenariusz spełniłby się, zimowa stolica Polski będzie gościć czołówkę Pucharu Świata przez dwa weekendy pod rząd – 15 i 16 oraz od 21 do 23 stycznia. Jednak w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że przedstawiciele komitetów organizacyjnych z Wisły i Zakopanego nie wyrażają zainteresowania dodatkowymi konkursami w Polsce.

Przypomnijmy również, że rok temu to właśnie na Wielkiej Krokwi rozegrano pierwszoligowe zawody, które zastąpiły zmagania z Zhangjiakou, gdzie już w lutym 2022 roku zawodnicy powalczą o olimpijskie medale. Na chwilę obecną nie ma także informacji o potencjalnym zastąpieniu konkursów kobiet. Miejmy nadzieję, że w przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, gdzie zostało odwołanych aż 13 konkursów indywidualnych, rywalizacja kobiet odbędzie się w innej lokalizacji.

 

Anna Fergisz,
źródło: yomiuri.co.jp / TVP Sport

 

Dodaj komentarz