You are currently viewing Titisee-Neustadt zastąpi Sapporo w kalendarzu Pucharu Świata! Skoczą tylko mężczyźni
Hochfirstschanze w Titisee-Neustadt (fot. Andre Ivancic / FIS Skisprung Weltcup Titisee-Neustadt)

Titisee-Neustadt zastąpi Sapporo w kalendarzu Pucharu Świata! Skoczą tylko mężczyźni

Znamy finał rozmów pomiędzy komitetem organizacyjnym w Titisee-Neustadt oraz Niemieckim Związkiem Narciarskim (DSV) oraz Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) na temat organizacji konkursów Pucharu Świata, które miałyby zastąpić odwołane rywalizacje w Japonii. Niemcy podobnie jak wcześniej Wisła wyrazili gotowość do zorganizowania tych zmagań, jednak w przeciwieństwie do Polaków zapowiadali także przeprowadzenie zawodów kobiet. Ostatecznie zagoszczą u nich jedynie zastępcze konkursy mężczyzn.

 

Trzeci tydzień grudnia przyniósł nowe wieści w sprawie poszukiwanego zastępstwa za odwołane konkursy Pucharu Świata panów i pań w Japonii. Po niedawnych rozmowach Polskiego Związku Narciarskiego z FIS w sprawie zorganizowania rywalizacji w Szczyrku lub w Wiśle, do gry o przejęcie wolnych terminów weszli organizatorzy z Titisee-Neustadt. Diana Waldvogel z komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w Titisee-Neustadt w rozmowie ze SkokiPolska potwierdziła te doniesienia dwa dni temu. – Tak, to prawda. Obecnie prowadzimy rozmowy z Międzynarodową Federacją Narciarską i Niemieckim Związkiem Narciarskim na temat Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w styczniu (20-23.01.2022). Dokładny harmonogram nie jest jeszcze ustalony, ale będą 2 konkursy kobiet i 2 konkursy mężczyzn (takie informacje posiadamy na chwilę obecną). Oczekujemy, że najpóźniej do jutra dowiemy się, czy konkursy zawitają do Titisee-Neustadt. A potem jak najszybciej wyjaśnimy i załatwimy wszystko inne – mówiła działaczka.

Rywalizacja panów odbyłaby się zatem w dokładnie tym samym terminie, co planowane zawody w Sapporo. Panie natomiast czekałaby większa przerwa od noworocznego turnieju w Ljubnie. Pierwotnie japoński etap Pucharu Świata miał się odbyć w dniach 8-9 (w Sapporo) oraz 14-15 stycznia (w Zao). Przejęcie rywalizacji zarówno panów, jak i jednocześnie pań dawała niemieckiej kandydaturze przewagę nad polskimi organizatorami, którzy mieli wyrazić zainteresowanie wyłącznie konkursami z udziałem panów. Dla włodarzy wiślańskich zawodów nierentowne miało być zorganizowanie konkursów kobiet. To nie do końca miało odpowiadać Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która oczekiwała przejęcia pełnego pakietu konkursów, bez rozbijania ich na dwie lub więcej lokalizacji. Titisee-Neustadt wpisałoby się zatem w oczekiwania władz, a także ułatwiłoby kwestie logistyczne, gdyż tydzień później, również w niemieckim Willingen odbędą się kolejne konkursy Pucharu Świata pań i panów, a także rywalizacja drużyn mieszanych.

Dzisiejsza decyzja FIS może więc zaskakiwać, ponieważ na niemieckiej Hochfirstschanze (K-125 / HS-142) faktycznie odbędą się zastępcze zawody w dniach 21-23 stycznia, jednak finalnie w Titisee-Neustadt zmierzą się jedynie mężczyźni. Ponadto 21 stycznia odbędą się jedynie kwalifikacje, a dwa z trzech odwołanych konkursów w Sapporo, zostaną umiejscowione w kalendarzu w dniach 22-23 stycznia. Ponadto ze względów pandemii koronawirusa, zmagania odbędą się tam bez udziału publiczności.

Tym samym wciąż nie znaleziono zastępstwa za dwa odwołane pucharowe weekendy kobiet w Japonii.

 

 

Karol Cześnik, Bartosz Leja,
źródło: informacja własna

 

Dodaj komentarz