You are currently viewing Turniej Sylwesterowy kobiet w Ljubnie jednak przy pustych trybunach
Kibice na skoczni w Ljubnie (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Turniej Sylwesterowy kobiet w Ljubnie jednak przy pustych trybunach

To miało być wielkie sportowe święto i pierwsze w historii zawody Pucharu Świata kobiet rozgrywane w okresie sylwestrowo-noworocznym. I będą, jednak konkursy w słoweńskim Ljubnie odbędą się bez atmosfery wielkiego sportowego święta z licznie zgromadzonymi pod skocznią kibicami. Powodem takiej decyzji jest pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Słowenii.

 

W tym roku skoczkinie po raz pierwszy w historii sylwestrową noc spędzą „w pucharowej trasie: Właśnie wtedy czeka je kolejny konkurs najwyższej rangi, który odbędzie się na normalnym obiekcie Logarska Dolina (K-85 / HS-94) w Ljubnie. Corocznie podczas zawodów rozgrywanych w tym niewielkim, malowniczym słoweńskim miasteczku zjawiały się tysiące kibiców, a atmosfera przypominała nawet nieco tą, która zazwyczaj panuje podczas pucharowego finału mężczyzn w Planicy. Niestety tym razem, podobnie jak przed rokiem,  morze słoweńskich na nie zawita tam na trybunach.

Właśnie dzisiaj komitet organizacyjny Turnieju Sylwestrowego w Ljubnie poinformował, że zmagania odbędą się bez udziału publiczności. „Zupełnie zasypaliście nas pytaniami, więc pozwólcie, że odpowiemy na nie za jednym zamachem. Pierwszy sylwestrowy turniej skoczkiń narciarskich będzie można oglądać za pośrednictwem telewizji, ponieważ zawody odbędą się bez kibiców ze względu obostrzenia mające zapobiegać zakażeniom koronawirusem. W tym roku możecie wiwatować prze ekranami telewizorów, a następnym razem wasze okrzyki będą ponownie słyszane w naszej dolinie” – czytamy w oficjalnym komunikacie na Facebooku. W związku z decyzjami słoweńskich organizatorów, można zacząć się zastanawiać nad tym, czy kibice pojawią się podczas finałowych zawodów Pucharu Świata mężczyzn w Planicy, które są zaplanowane na 24-27 marca.

Przypomnijmy, że najlepszej skoczkinie świata rozpoczną rywalizację w Ljubnie już 30 grudnia, oficjalnymi treningami i kwalifikacjami. 31 grudnia czeka je natomiast pierwszy w historii konkurs rozgrywany systemem KO (znanym z Turnieju Czterech Skoczni mężczyzn). Na kolejnych kwalifikacjach i zawodach panie pojawią się już dzień później w pierwszym dzień stycznia 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Turniej Sylwestrowy w Ljubnie może być w następnych sezonach rozszerzony o kolejne dni zmagań, być może także na innych obiektach, a cały cykl ma stanowić żeński odpowiednik wspomnianego niemiecko-austriackiego tournée.

Przypomnijmy, że niedawno dowiedzieliśmy się też o powstaniu kolejnego turnieju w ramach PŚ kobiet, czyli Alpenkrone (Korona Alp), w skład którego wejdą konkursy w austriackim Ramsau (17 grudnia) oraz Hinzenbach (26-27 lutego).

 

Program PŚ / Turnieju Sylwestrowego Pań w Ljubnie:

 • 30 grudnia 2021 r. (czwartek):
  • 14:30 – oficjalny trening,
  • 16:30 – kwalifikacje.
 • 31 grudnia 2021 r. (piątek):
  • 15:15 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny.
 • 1 stycznia 2022 r. (sobota):
  • 9:45 – seria próbna,
  • 10:45 – kwalifikacje,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women

 

Dodaj komentarz