You are currently viewing Kamil Stoch po mistrzostwach Polski: „Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym”
Kamil Stoch (fot. Anna Karczewska / PZN)

Kamil Stoch po mistrzostwach Polski: „Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym”

Dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, Kamil Stoch wywalczył na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi dziesiąty tytuł mistrza Polski. 34-letni skoczek z Zębu niezmiennie jest liderem Biało-Czerwonych i tuż przed Turniejem Czterech Skoczni potwierdził swoją dominację na krajowym podwórku. Czy to dobry prognostyk przed zbliżającymi się zawodami w Oberstdorfie? – Trochę nie funkcjonowała pozycja najazdowa… Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym – studził emocje.

 

PiotrZyla MPZakopane2021 fotAnnaKarczewskaPZN 300x201 - Kamil Stoch po mistrzostwach Polski: "Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym"
Piotr Żyła (fot. Anna Karczewska / PZN)

Na starcie konkursu świątecznego zobaczyliśmy wszystkich czołowych reprezentantów Polski. Najlepszym zawodnikiem czwartkowego wieczoru był Kamil Stoch. Lider polskiej kadry oddał dwa bardzo dobre skoki na odległość 133,5 oraz 137,5 metra. – Przede wszystkich cieszę się, że przyszło nam rywalizować w naprawdę równych warunkach. Pogoda była wręcz idealna do skakania, a skocznia była super przygotowana – przyznał po zawodach mistrz Polski. – Natomiast moje skoki nie były idealne. Trochę nie funkcjonowała pozycja najazdowa, przysiadłem zaraz przed odbiciem, przez co te skoki były delikatnie spóźnione. Poza tym bardzo przyjemnie się latało. Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym. Cieszę się bardzo i gratuluję swoim kolegom. Uważam, że poziom konkursu był naprawdę wysoki. Z roku na rok margines błędu się zmniejsza, a w tym sezonie naprawdę wybitnie trzeba skakać bardzo dobrze w każdym konkursie, aby osiągać dobre wyniki w Pucharze Świata – dodał Kamil Stoch z Klubu Sportowego Evenement Zakopane.

Wicemistrzem Polski został Piotr Żyła, który na podium wskoczył z ósmego miejsca zajmowanego po pierwszej serii. Reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w pierwszej próbie uzyskał 130,5 metra, jednak w finale poszybował na 141. metr. Żyła, do mistrza Kamila Stocha, stracił 5,1 punktu. – To były naprawdę fajne mistrzostwa. Pogoda nam dopisała, dookoła było sporo śniegu i jeszcze udało się wywalczyć medal, także cieszę się bardzo – stwierdził 34-latek tuż po konkursie. – Rzeczywiście ten drugi skok dał mi dużo radości, na pewno więcej niż ta próba z pierwszej serii. Pierwszy skok zdecydowanie mi nie wyszedł, ale ta finałowa próba była naprawdę bardzo fajna – dodał Żyła.

PawelWasek MPZakopane2021 fotAnnaKarczewskaPZN 300x200 - Kamil Stoch po mistrzostwach Polski: "Wygrałem zawody, także nie będę szukał dziury w całym"
Paweł Wąsek (fot. Anna Karczewska / PZN)

Na najniższym stopniu podium stanął klubowy kolega srebrnego medalisty, Paweł Wąsek, dla którego jest to pierwszy w karierze indywidualny medal seniorskich Mistrzostw Polski. 22-latek w konkursie świątecznym oddał skoki na 137. oraz 134. metr. – Bardzo dobrze czuję się po tym konkursie, bo naprawdę fajnie mi się skakało. Miałem może drobne problemy tuż po wyjściu z progu, troszkę mnie kręciło, ale na szczęście szybko dało się to skorygować i udało się całkiem fajne metry z tego wyciągnąć – ocenił zdobywca brązowego krążka. – Zdecydowanie ten pierwszy skok dał mi więcej radości, głównie przez to, że uzyskałem lepszą odległość, dlatego radość z lotu była większa. Tak naprawdę oba te skoki były w porządku i dały mi dużo satysfakcji – dodał. – Jak na Mistrzostwa Polski to warunki mieliśmy bardzo dobre. Praktycznie w ciszy udało nam się poskakać, także pogoda była bardzo na plus – podsumował Wąsek.

Warto zaznaczyć, że to właśnie z trójką medalistów polscy kibice będą wiązać największe nadzieje podczas zbliżającego się 70. Turnieju Czterech Skoczni. Sam trener Michal Doleżal rozpocząć ustalanie składu na tę imprezę właśnie od Stocha, Żyły i Wąska. Po krajowym czempionacie dołączyli do nich skoczkowie z miejsc 4-6, czyli Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Jakub Wolny.

 

źródło: Anna Karczewska / PZN

 

Dodaj komentarz