You are currently viewing Turniej Czterech Skoczni także dla kobiet? Organizatorzy szykują się na przyszły rok
Areny Turnieju Czterech Skoczni (fot. SkokiPolska.pl / bergisel.info)

Turniej Czterech Skoczni także dla kobiet? Organizatorzy szykują się na przyszły rok

Turniej Czterech Skoczni od lat budzi spore zainteresowanie wśród skoczków, a także kibiców. Dotychczas organizowany był tylko dla mężczyzn, jednak w przyszłym roku może nastąpić przełom. Prezydent imprezy Peter Kruijer potwierdził, że w planach jest zrealizowanie damskiej wersji tej prestiżowej imprezy i to już w kolejnym sezonie.

 

Niemiecko-austriackie wydarzenie składa się z czterech konkursów, po których skoczek z łączną najwyższą notą sięga po Złotego Orła. Wyjątkowy jest także sposób przeprowadzania zawodów – panowie rywalizują ze sobą tzw. systemem KO (knock-out). Polega on na tym, że w pierwszej serii skoczkowie skaczą w 25 parach ustalonych na podstawie kwalifikacji. Do finałowej serii przechodzą zwycięzcy z pary oraz pięciu zawodników z najlepszymi notami.

W tym roku mamy okazje emocjonować się jubileuszowym 70. Turniejem Czterech Skoczni. Organizatorzy postanowili zaskoczyć i ogłosili, że od przyszłego roku w imprezie mają wziąć udział także panie. – Cztery lokalizacje chcą Turnieju Czterech Skoczni kobiet. To jednogłośna decyzja, a nastąpi to wkrótce. Poruszymy temat z Międzynarodową Federacją Narciarską na wiosnę, a wystartować chcemy już w przyszłym roku. Jest wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, ale myślę, że znajdziemy odpowiednie rozwiązania – poinformował prezydent TCS Peter Kruijer w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową.

W obecnym sezonie skoczkinie po raz pierwszy wezmą udział także w Turnieju Sylwestrowym. Odbędzie się on 31 grudnia oraz 1 stycznia, a miejscem rozgrywania rywalizacji będzie normalna skocznia w słoweńskim Ljubnie. Zawodniczki będą startować tam po raz pierwszy właśnie w systemie KO, tym samym, który używany jest podczas męskiego Turnieju Czterech Skoczni. Pierwotnie słoweńska miejscowość miała gościć skoczkinie w środku stycznia, jednak ze względu na igrzyska olimpijskie w Pekinie i napięty terminarz podjęto decyzję o przesunięciu rywalizacji, co stworzyło doskonałą okazję do zorganizowania miniturnieju.

Cieszę się, że mamy noworoczne skoki, ale to nie to samo, co Turniej Czterech Skoczni. My, dziewczyny, zdecydowanie chcemy tego samego schematu, co panowie – podkreśliła niemiecka skoczkini Selina Freitag. Zawodniczkom spodobał się pomysł przeprowadzenia damskiego TCS i jeśli uda się doprowadzić imprezę do skutku to będzie można mówić o kolejnej rewolucji w damskich skokach narciarskich. Przypomnijmy, że konkursy niemiecko-austriackiego tournee są organizowane na przełomie grudnia i stycznia na Schattenbergschanze (HS-137) w Oberstdorfie, Grosse-Olympiaschanze (HS-142) w Garmisch-Partenkirchen, Bergisel (HS-130) w Innsbrucku oraz Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen.

 

Maria Chenczke,
źródło: Nettavisen.no

 

Dodaj komentarz