You are currently viewing TCS Oberstdorf: Przed nami konkurs na Schattenbergschanze. Jak spiszą się Polacy? [LIVE]
Kamil Stoch i Cene Prevc (fot. Julia Piątkowska)

TCS Oberstdorf: Przed nami konkurs na Schattenbergschanze. Jak spiszą się Polacy? [LIVE]

Po pierwszym etapie sezonu zimowego 2021/2022, nadszedł czas na pierwszą wielką imprezę, czyli Turniej Czterech Skoczni. Przedsmakiem dla głównej rywalizacji na Schattenbergschanze (K-120 / HS-137) były wtorkowe kwalifikacje, w których najlepszy okazał się Japończyk Ryoyu Kobayashi. Awans do zawodów wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Z kim w pojedynkach systemu KO zmierzą się Biało-Czerwoni?

 

Program zawodów (transmisje):

  • 29 grudnia 2021 r. (środa):
    • 15:00 – seria próbna,
    • 16:30 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport Player).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl (poniżej).

 

Lista startowa środowego konkursu:

BIB zawodnik (kraj)   zawodnik (kraj) BIB
26 Naoki Nakamura JPN vs. Giovanni Bresadola ITA 25
27 Evgenii Klimov RUS vs. Piotr Żyła POL 24
28 Dawid Kubacki POL vs. Manuel Fettner AUT 23
29 Junshiro Kobayashi JPN vs. Robert Johansson NOR 22
30 Simon Ammann SUI vs. Lovro Kos SLO 21
31 Yukiya Sato JPN vs. Constantin Schmid GER 20
32 Fatih Arda Ipcioglu TUR vs. Danil Sadreev RUS 19
33 Ulrich Wohlgenannt AUT vs. Peter Prevc SLO 18
34 Philipp Aschenwald AUT vs. Pius Paschke GER 17
35 Fredrik Villumstad NOR vs. Marius Lindvik NOR 16
36 Artti Aigro EST vs. Anze Lanisek SLO 15
37 Kamil Stoch POL vs. Cene Prevc SLO 14
38 Stephan Leyhe GER vs. Jakub Wolny POL 13
39 Niko Kytosaho FIN vs. Daniel Tschofenig AUT 12
40 Antti Aalto FIN vs. Daniel Huber AUT 11
41 Ziga Jelar SLO vs. Daniel Andre Tande NOR 10
42 Roman Trofimov RUS vs. Severin Freund GER 9
43 Keiichi Sato JPN vs. Jan Hoerl AUT 8
44 Gregor Deschwanden SUI vs. Stefan Kraft AUT 7
45 Mackenzie Boyd-Clowes CAN vs. Markus Eisenbichler GER 6
46 Paweł Wąsek POL vs. Killian Peier SUI 5
47 Vladimir Zografski BUL vs. Johann Andre Forfang NOR 4
48 Ilya Mankov RUS vs. Halvor Egner Granerud NOR 3
49 Viktor Polasek CZE vs. Karl Geiger GER 2
50 Daiki Ito JPN vs. Ryoyu Kobayashi JPN 1

 

Turniej czas zacząć. Kto faworytem? Gdzie w tym wszystkim są Polacy?

Karl Geiger Engelberg2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - TCS Oberstdorf: Przed nami konkurs na Schattenbergschanze. Jak spiszą się Polacy? [LIVE]
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Pierwsze weekendy zimowego sezonu, jakkolwiek ważne w perspektywie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i poszczególnych konkursów, stanowiły przedsmak turniejowej, sylwestrowo-noworocznej rywalizacji w Niemczech i Austrii. 70. odsłona Turnieju Czterech Skoczni rozpocznie się w niemieckim Oberstdorfie i tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić, aby już na starcie istniał murowany faworyt do zwycięstwa. O ile w kilku poprzednich sezonach jeszcze przed rozpoczęciem zmagań wymieniało się nazwiska pucharowych dominatorów, Halvora Egnera Graneruda czy Ryoyu Kobayashiego (co nie zawsze miało przełożenie na końcowe wyniki), to tym razem bardzo poważnych kandydatów do zgarnięcia Złotego Orła jest kilku.

Układanie listy faworytów warto zacząć od zerknięcia do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tej prowadzi Karl Geiger, który po dwóch zwycięstwach i pięciu podiach zgromadził już 594 punkty. 28-letniemu Niemcowi może jednak towarzyszyć wielka presja, ponieważ jego rodacy czekają na niemieckie zwycięstwo już od dwudziestu lat i czasów Svena Hannawalda. Drugie miejsce w pucharowej „generalce” zajmuje Ryoyu Kobayashi (496 pkt). Japończyk zna już smak zwycięstwa w TCS, ponieważ wygrał tę prestiżową imprezę w 2019 roku. Tej zimy również prezentuje się znakomicie i gdyby nie pech związany z dyskwalifikacją, absencją spowodowaną infekcją COVID-ową i trzem występom mniej od Geigera… prawdopodobnie to on byłby na czele międzynarodowej stawki. 25-letni skoczek od listopada wygrał już trzykrotnie i także pięciokrotnie meldował się na „pudle”. Czołową trójkę klasyfikacji PŚ uzupełnia wspomniany już Halvor Egner Granerud (361 pkt), który mimo znakomitej formy prezentowanej poprzedniej zimy, zakończył turniej na czwartej pozycji. Także i tej zimy mimo technicznych problemów, 25-latek wygrał jeden z konkursów i trzy razy plasował się na podium.

Aktualna klasyfikacja PŚ 2021/2022 >>>

RyoyuKobayashi Klingenthal2021 fotJuliaPiatkowska 2 300x200 - TCS Oberstdorf: Przed nami konkurs na Schattenbergschanze. Jak spiszą się Polacy? [LIVE]
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

Wymieniając grono najpoważniejszych kandydatów do walki o końcowy triumf trzeba też wymienić zawodników, który w tym sezonie meldowali się już w gronie najlepszych. Z przynajmniej jednego miejsca na podium cieszyli się poza wyżej wymienionymi: Stefan Kraft (Austria), Anže Lanišek (Słowenia), Markus Eisenbichler (Niemcy), Jan Hörl (Austria), Marius Lindvik (Norwegia), Kamil Stoch (Polska), Daniel-André Tande (Norwegia) oraz Timi Zajc (Słowenia). Jak słusznie zauważył jednak trener reprezentacji Niemiec, Stefan Horngacher, „Turniej nie byłby turniejem, gdyby jeden czy dwóch skoczków, których nie ma na liście faworytów, nie pojawili się w centrum uwagi już w Oberstdorfie„.

Z punktu widzenia polskich kibiców, poziom formy Biało-Czerwonych wydaje się być wielką niewiadomą. Oczywiście poniżej pewnego poziomu nie spada najbardziej utytułowany i doświadczony z naszych reprezentantów Kamil Stoch, który tej zimy zameldował się już na podium w Klingenthal. I to właśnie ze startem 34-latka można wiązać zdecydowanie największe nadzieje. Ogromna rutyna skoczka z Zębu, jego sportowy dorobek, a ponadto trzy triumfy w kilku poprzednich edycjach Turnieju Czterech Skoczni (w 2017, 2018 i 2021 r.) są potwierdzeniem, że nawet gdy Stoch nie jest faworytem cyklu, potrafi zmobilizować się na kluczowe skoki i momenty sezonu. We wtorkowych kwalifikacjach w Oberstdorfie nie zabraknie także Dawida Kubackiego, który wzniósł ponad głowę Złotego Orła w 2020 roku. Forma 31-latka tej zimy pozostawia jednak wiele do życzenia i tak naprawdę nagły zwrot akcji już w czasie TCS byłby dużym pozytywnym zaskoczeniem. O sile reprezentacji Polski w Niemczech stanowić będą także Paweł Wąsek i Piotr Żyła, którzy obok Kamila Stocha jako pierwsi byli pewni nominacji. Drugi z nich zna ponadto smak turniejowego podium, na którym stał w 2017 roku, tuż obok Stocha. Skład reprezentacji Polski w Oberstdorfie uzupełnili Jakub Wolny i Andrzej Stękała.

1 Puchar Swiata Zakopane2021 2weekend 1konkurs fotJuliaPiatkowska JakubWolny 300x200 - TCS Oberstdorf: Przed nami konkurs na Schattenbergschanze. Jak spiszą się Polacy? [LIVE]
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Wtorkowe serie treningowe w Oberstdorfie padły łupem (bardzo niespodziewanie) Słoweńca Lovro Kosa, który poszybował 132,5 metra oraz (tu bez niespodzianki) Niemca Karla Geigera (134,5 m). Najwyżej sklasyfikowanymi z Biało-Czerwonych w pierwszym treningu byli Piotr Żyła (118,0 m) i Dawid Kubacki (124,0 m), którzy zajęli wspólnie 20. miejsce. W drugim liderem Polaków był już samodzielnie Żyła, który po skoku na 126,5 metra był 10. W kwalifikacjach zwyciężył już specjalista od rund eliminacyjnych, Japończyk Ryoyu Kobayashi, który skoczył 129 metrów. Tuż za nim wylądowali Karl Geiger (127,5 m) oraz Halvor Egner Granerud (126,5 m). Awans do pierwszej serii konkursowej wywalczyło pięciu reprezentantów Polski – 13. Jakub Wolny (127,5 m), 24. Piotr Żyła (120,0 m), 28. Dawid Kubacki (116,0 m), 37. Kamil Stoch (117,0 m), a także 46. Paweł Wąsek (112,0 m). Kwalifikacyjnego sita nie przebrnął niestety Andrzej Stękała (105,5 m / 60. miejsce).

Wyniki wtorkowych treningów >>>
Wyniki wtorkowych kwalifikacji >>>

Pierwszą areną turniejowych zmagań będzie duży obiekt Schattenbergschanze (K-120 / HS-137), której oficjalny zimowy rekord wynosi 143,5 metra. Na taką odległość skoczył w 2003 roku późniejszy zwycięzca 52. TCS, Norweg Sigurd Pettersen. Jeszcze dalej podczas rozgrywanych tam gościnnie mistrzostw Austrii poszybował Gregor Schlierenzauer, który w 2007 roku ustał 145,5 metrową próbę.

Pogoda: Podczas zawodów w Oberstdorfie, temperatura powietrza sięgnie +4°C. W trakcie środowego konkursu spodziewane są opady deszczu. Ponadto możemy się spodziewać wietrznej loterii, ponieważ prognozowana prędkość wiatru to ponad 3 m/s.

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

 

Składy kadr:

Austria (7): Philipp Aschenwald, Manuel Fettner, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig, Ulrich Wohlgenannt.
Bułgaria (3): Vladimir Zografski.
Czechy (3): Roman Koudelka, Viktor Polasek, Filip Sakala.
Estonia
(3): Artti Aigro, Kevin Maltsev.
Finlandia
(4): Antti Aalto, Niko Kytosaho.
Francja (2): Valentin Foubert.
Japonia (6): Daiki Ito, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Keiichi Sato, Yukiya Sato.
Kanada (2): Mackenzie Boyd-Clowes.
Kazachstan (3): Sabirzhan Muminov, Sergey Tkachenko, Danil Vassilyev.
Korea Południowa (2): Heung Chul Choi.
Niemcy (7): Markus Eisenbichler, Severin Freund, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Constantin Schmid, Andreas Wellinger.
Norwegia (7): Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Daniel Andre Tande, Fredrik Villumstad.
Polska
(6): Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Piotr Żyła.
Rosja (5): Ilya Mankov, Danil Sadreev, Roman Trofimov, Mikhail Nazarov, Evgeniy Klimov.
Rumunia (2): Daniel Andrei Cacina, Andrei Feldorean.
Słowenia (6): Ziga Jelar, Lovro Kos, Anze Lanisek, Cene Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
Stany Zjednoczone (2): Decker Dean, Casey Larson.
Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Killian Peier.
Turcja (2): Muhammet Irfan Cintimar, Fatih Arda Ipcioglu.
Ukraina (2): Vitaliy Kalinichenko, Andrii Vaskul.

Włochy (2): Giovanni Bresadola, Alex Insam.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz