Słowenka Urša Bogataj oddała najlepsze skoki w dwóch oficjalnych seriach treningowych przed kwalifikacjami do zawodów Pucharu Świata w Ljubnie. Mocniejszą z dwóch reprezentantek Polski okazała się zgodnie z oczekiwaniami mistrzyni kraju, Nicole Konderla, która jak się wydaje ma spore szanse na awans do konkursu głównego.
Pierwszy trening dla Bogataj
W pierwszej rundzie zapoznawczej na skoczni Logarska Dolina (K-85 / HS-94) na czele stawki uplasowała się zwyciężczyni tegorocznego Letniego Grand Prix, Urša Bogataj. 26-letnia reprezentantka gospodarzy startując z obniżonej 17. belki, przy nieznacznym podmuchu wiatru w plecy (0,11 m/s) skoczyła 90,5 metra. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, która startując z dłuższego najazdu przy bardzo podobnym podmuchu uzyskała 92,5 metra. Mniej punktów bonifikaty za wyższą platformę sprawiło jednak, że Japonka straciła do Słowenki 4,9 punktu. W czołowej czwórce zameldowała się jeszcze liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Austriaczka Marita Kramer (88,5 m) oraz dzieląca z nią trzecią lokatę Niemka Katharina Althaus (88,0 m). Najlepszą szóstkę uzupełniły Słowenka Ema Klinec (86,5 m) i Austriaczka Eva Pinkelnig (87,0 m).
Nie zachwyciły dwie reprezentantki Polski, które zjawiły się na Turnieju Sylwestrowym. Nicole Konderla lądując na 77. metrze zajęła 51. miejsce, a Anna Twardosz po skoku na 74,5 metra była 59.
Drugi trening też dla Bogataj
Także druga runda treningowa przyniosła najlepszy skok Uršy Bogataj. Słowenka mając prawie takie same warunki jak w pierwszej rundzie, tym razem uzyskała 91 metrów, gromadząc 82,1 punktu. Drugie miejsce najbardziej doświadczona w stawce, 38-letnia Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz, która przy nieco mocniejszym podmuchu w plecy (0,25 m/s) doleciała do 90. metra. Trzecia pozycja przypadła Niemce Katharinie Althaus, która również skoczyła 90 metrów. W pierwszej szóstce zmieściły się ponadto: Austriaczka Marita Kramer (89,5 m), a także dwie Słowenki, Ema Klinec (88,5 m) i Nika Križnar (85,5 m).
Lepiej niż w pierwszej serii treningowej spisała się Nicole Konderla, której 78 metrowa odległość pozwoliła na zajęcia 34. miejsca. Słabiej zaprezentowała się niestety Anna Twardosz, która uzyskując zaledwie 66,5 metra wylądowała na przedostatniej 66. pozycji.
Początek kwalifikacji jest zaplanowany na godzinę 16:30. Tekstowa relacja LIVE jest dostępna na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | wiatr (m/s) |
skok I | punkty | |
1 | Ursa Bogataj | SLO | 17 | -0,11 | 90,5 m | 89.2 |
2 | Sara Takanashi | JPN | 19 | -0,08 | 92,5 m | 84.3 |
3 | Marita Kramer | AUT | 17 | 0,02 | 88,5 m | 83.9 |
3 | Katharina Althaus | GER | 17 | -0,08 | 88,0 m | 83.9 |
5 | Ema Klinec | SLO | 17 | -0,23 | 86,5 m | 82.3 |
6 | Eva Pinkelnig | AUT | 19 | -0,41 | 87,0 m | 76.5 |
7 | Nika Kriznar | SLO | 19 | -0,14 | 88,0 m | 75.9 |
8 | Spela Rogelj | SLO | 19 | -0,46 | 86,0 m | 75.0 |
9 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 19 | -0,44 | 85,5 m | 73.8 |
10 | Lisa Eder | AUT | 19 | -0,28 | 85,5 m | 72.2 |
11 | Silje Opseth | NOR | 19 | -0,11 | 86,0 m | 71.6 |
12 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 19 | -0,26 | 85,0 m | 71.0 |
13 | Yuki Ito | JPN | 20 | -0,74 | 84,5 m | 70.5 |
14 | Alexandria Loutitt | CAN | 20 | -0,01 | 88,0 m | 70.4 |
15 | Sophie Sorschag | AUT | 20 | -0,37 | 85,5 m | 68.9 |
16 | Irina Avvakumova | RUS | 19 | -0,33 | 83,0 m | 67.7 |
17 | Anna Odine Stroem | NOR | 19 | -0,32 | 83,0 m | 67.6 |
18 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 20 | -0,11 | 85,5 m | 66.4 |
19 | Jerneja Brecl | SLO | 20 | -0,18 | 85,0 m | 66.0 |
20 | Josephine Pagnier | FRA | 20 | -0,29 | 83,0 m | 63.1 |
21 | Sofia Tikhonova | RUS | 20 | 0,07 | 84,5 m | 62.7 |
22 | Bing Dong | CHN | 20 | -0,13 | 83,5 m | 62.6 |
22 | Liangyao Wang | CHN | 21 | 0,05 | 86,5 m | 62.6 |
24 | Kaori Iwabuchi | JPN | 19 | -0,15 | 81,0 m | 62.0 |
25 | Yuka Seto | JPN | 20 | -0,22 | 82,5 m | 61.4 |
25 | Juliane Seyfarth | GER | 20 | -0,42 | 81,5 m | 61.4 |
25 | Ping Zeng | CHN | 21 | -0,25 | 84,5 m | 61.4 |
28 | Anna Rupprecht | GER | 20 | -0,38 | 81,5 m | 61.0 |
29 | Katra Komar | SLO | 21 | -0,53 | 82,0 m | 59.1 |
30 | Kristina Prokopieva | RUS | 20 | 0,06 | 82,5 m | 58.8 |
31 | Pauline Hessler | GER | 19 | -0,29 | 78,5 m | 58.3 |
32 | Nika Prevc | SLO | 20 | -0,89 | 77,5 m | 57.9 |
33 | Aleksandra Kustova | RUS | 20 | -0,76 | 78,0 m | 57.7 |
34 | Julia Clair | FRA | 20 | -0,38 | 79,5 m | 57.0 |
35 | Julia Kykkaenen | FIN | 20 | -0,12 | 80,5 m | 56.5 |
36 | Selina Freitag | GER | 20 | -0,68 | 77,5 m | 55.9 |
37 | Qingyue Peng | CAN | 21 | -0,17 | 82,0 m | 55.6 |
38 | Xueyao Li | CHN | 21 | -0,43 | 80,5 m | 55.2 |
39 | Paige Jones | USA | 20 | -0,50 | 78,0 m | 55.1 |
40 | Daniela Haralambie | ROU | 20 | -0,75 | 76,5 m | 54.6 |
41 | Jerneja Repinc Zupancic | SLO | 21 | -0,76 | 78,5 m | 54.4 |
42 | Carina Vogt | GER | 20 | -0,40 | 78,0 m | 54.2 |
43 | Natalie Eilers | CAN | 21 | -0,01 | 82,0 m | 54.1 |
44 | Jessica Malsiner | ITA | 21 | -0,41 | 80,0 m | 54.0 |
45 | Logan Sankey | USA | 21 | -0,55 | 79,0 m | 53.3 |
46 | Nika Vetrih | SLO | 21 | -0,80 | 77,0 m | 51.7 |
47 | Irma Makhinia | RUS | 20 | -0,34 | 76,0 m | 49.6 |
48 | Lidiia Iakovleva | RUS | 20 | 0,36 | 75,5 m | 48.8 |
48 | Anna Hoffmann | USA | 21 | -0,29 | 78,0 m | 48.8 |
50 | Tinkara Komar | SLO | 21 | -0,79 | 75,5 m | 48.6 |
51 | Annika Belshaw | USA | 21 | -0,44 | 77,0 m | 48.3 |
51 | Nicole Konderla | POL | 21 | -0,44 | 77,0 m | 48.3 |
53 | Jenny Rautionaho | FIN | 21 | -0,37 | 77,0 m | 47.6 |
54 | Delia Anamaria Folea | ROU | 21 | -0,42 | 76,5 m | 47.1 |
55 | Klara Ulrichova | CZE | 21 | -0,33 | 76,0 m | 45.2 |
56 | Karolina Indrackova | CZE | 20 | -0,27 | 74,0 m | 44.9 |
57 | Martina Zanitzer | ITA | 21 | -0,38 | 74,0 m | 41.7 |
58 | Martina Ambrosi | ITA | 21 | -0,48 | 73,5 m | 41.6 |
59 | Anna Twardosz | POL | 21 | -0,25 | 74,5 m | 41.4 |
60 | Tetiana Pylypchuk | UKR | 21 | 0,11 | 76,0 m | 41.1 |
61 | Haruka Iwasa | JPN | 20 | -0,41 | 71,0 m | 40.3 |
62 | Anezka Indrackova | CZE | 21 | -0,60 | 71,5 m | 39.8 |
63 | Alessia Mitu-Cosca | ROU | 21 | -0,65 | 70,0 m | 39.3 |
64 | Lara Logar | SLO | 21 | -0,80 | 70,0 m | 37.7 |
65 | Stepanka Ptackova | CZE | 21 | -0,46 | 70,0 m | 34.5 |
66 | Astrid Norstedt | SWE | 20 | -0,41 | 68,0 m | 34.3 |
67 | Andreea Diana Trambitas | ROU | 21 | 0,17 | 71,0 m | 30.6 |
68 | Nina Lussi | USA | 21 | -0,40 | 68,0 m | 29.9 |
69 | Nicole Maurer | CAN | 21 | -0,14 | 66,0 m | 27.7 |
DNS | Maja Vtic | SLO | – | – | – | – |
DNS | Annemarii Bendi | EST | – | – | – | – |
Wyniki drugiego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | wiatr (m/s) |
skok II | punkty | |
1 | Ursa Bogataj | SLO | 17 | -0,17 | 91,0 m | 82.1 |
2 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 17 | -0,25 | 90,0 m | 80.9 |
3 | Katharina Althaus | GER | 17 | -0,23 | 90,0 m | 80.7 |
4 | Marita Kramer | AUT | 17 | -0,23 | 89,5 m | 79.7 |
5 | Ema Klinec | SLO | 17 | -0,41 | 88,5 m | 79.5 |
6 | Nika Kriznar | SLO | 17 | -0,32 | 85,5 m | 72.6 |
7 | Eva Pinkelnig | AUT | 17 | -0,35 | 85,0 m | 71.9 |
8 | Silje Opseth | NOR | 17 | -0,25 | 84,0 m | 68.9 |
9 | Spela Rogelj | SLO | 19 | -0,44 | 86,5 m | 67.3 |
10 | Yuka Seto | JPN | 19 | -0,68 | 84,5 m | 65.6 |
11 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 19 | -0,60 | 84,5 m | 64.8 |
12 | Lisa Eder | AUT | 17 | -0,21 | 81,5 m | 63.5 |
13 | Yuki Ito | JPN | 19 | 0,07 | 86,5 m | 62.4 |
14 | Jacqueline Seifriedsberger | AUT | 17 | -0,30 | 80,0 m | 61.4 |
15 | Anna Odine Stroem | NOR | 19 | -0,30 | 84,0 m | 60.9 |
16 | Alexandria Loutitt | CAN | 19 | -0,15 | 84,5 m | 60.5 |
17 | Sophie Sorschag | AUT | 19 | -0,42 | 83,0 m | 60.1 |
18 | Irina Avvakumova | RUS | 19 | -0,45 | 82,5 m | 59.4 |
19 | Lidiia Iakovleva | RUS | 19 | -0,52 | 81,5 m | 58.0 |
20 | Jerneja Brecl | SLO | 19 | -0,66 | 80,5 m | 57.4 |
21 | Nika Prevc | SLO | 19 | 0,10 | 84,0 m | 57.2 |
22 | Selina Freitag | GER | 19 | -0,16 | 82,5 m | 56.5 |
23 | Pauline Hessler | GER | 19 | -0,55 | 80,5 m | 56.3 |
24 | Qingyue Peng | CHN | 19 | -0,41 | 81,0 m | 56.0 |
25 | Liangyao Wang | CHN | 19 | -0,41 | 80,5 m | 55.0 |
26 | Nika Vetrih | SLO | 19 | -0,48 | 80,0 m | 54.6 |
27 | Julia Clair | FRA | 19 | -0,46 | 80,0 m | 54.5 |
28 | Kaori Iwabuchi | JPN | 19 | -0,11 | 81,5 m | 54.1 |
29 | Juliane Seyfarth | GER | 19 | -0,40 | 79,0 m | 51.9 |
30 | Maja Vtic | SLO | 19 | -0,45 | 78,5 m | 51.4 |
31 | Josephine Pagnier | FRA | 19 | -0,53 | 78,0 m | 51.1 |
32 | Julia Kykkaenen | FIN | 19 | -0,20 | 79,5 m | 50.9 |
33 | Sofia Tikhonova | RUS | 19 | -0,17 | 79,5 m | 50.6 |
34 | Anna Rupprecht | GER | 19 | -0,03 | 80,0 m | 50.3 |
34 | Nicole Konderla | POL | 19 | -0,44 | 78,0 m | 50.3 |
36 | Katra Komar | SLO | 19 | -0,46 | 77,5 m | 49.5 |
37 | Jessica Malsiner | ITA | 19 | 0,07 | 80,0 m | 49.4 |
38 | Bing Dong | CHN | 19 | -0,24 | 78,5 m | 49.3 |
39 | Carina Vogt | GER | 19 | -0,63 | 76,0 m | 48.1 |
40 | Karolina Indrackova | CZE | 19 | -0,13 | 78,0 m | 47.3 |
41 | Xueyao Li | CHN | 19 | -0,43 | 76,5 m | 47.2 |
42 | Jerneja Repinc Zupancic | SLO | 19 | -0,64 | 75,0 m | 46.2 |
43 | Irma Makhinia | RUS | 19 | -0,28 | 76,5 m | 45.7 |
44 | Natalie Eilers | CAN | 19 | -0,47 | 75,5 m | 45.5 |
45 | Ping Zeng | CHN | 19 | -0,44 | 75,5 m | 45.3 |
46 | Paige Jones | USA | 19 | -0,54 | 75,0 m | 45.2 |
47 | Kristina Prokopieva | RUS | 19 | -0,21 | 76,5 m | 45.0 |
48 | Logan Sankey | USA | 19 | -0,37 | 75,0 m | 43.6 |
49 | Lara Logar | SLO | 19 | -0,04 | 76,5 m | 43.4 |
50 | Jenny Rautionaho | FIN | 19 | 0,29 | 77,0 m | 41.7 |
50 | Tetiana Pylypchuk | UKR | 19 | -0,38 | 74,0 m | 41.7 |
52 | Haruka Iwasa | JPN | 19 | -0,56 | 73,0 m | 41.4 |
53 | Annika Belshaw | USA | 19 | -0,46 | 73,0 m | 40.5 |
54 | Daniela Haralambie | ROU | 19 | 0,32 | 76,5 m | 40.4 |
55 | Anna Hoffmann | USA | 19 | -0,34 | 73,5 m | 40.3 |
56 | Anezka Indrackova | CZE | 19 | -0,40 | 73,0 m | 39.9 |
57 | Martina Ambrosi | ITA | 19 | -0,38 | 73,0 m | 39.7 |
58 | Delia Anamaria Folea | ROU | 19 | -0,01 | 74,0 m | 38.1 |
59 | Tinkara Komar | SLO | 19 | -0,31 | 72,5 m | 38.0 |
60 | Martina Zanitzer | ITA | 19 | -0,54 | 71,0 m | 37.2 |
61 | Alessia Mitu-Cosca | ROU | 19 | 0,17 | 74,0 m | 36.6 |
62 | Klara Ulrichova | CZE | 19 | 0,47 | 75,0 m | 36.2 |
63 | Nicole Maurer | CAN | 19 | -0,66 | 69,5 m | 35.4 |
64 | Nina Lussi | USA | 19 | -0,54 | 69,0 m | 33.2 |
65 | Stepanka Ptackova | CZE | 19 | -0,42 | 67,5 m | 28.1 |
66 | Anna Twardosz | POL | 19 | -0,37 | 66,5 m | 26.6 |
66 | Andreea Diana Trambitas | ROU | 19 | -0,17 | 67,5 m | 26.6 |
68 | Astrid Norstedt | SWE | 19 | -0,52 | 63,5 m | 22.0 |
DNS | Annemarii Bendi | EST | – | – | – | – |
DNS | Aleksandra Kustova | RUS | – | – | – | – |
DNS | Sara Takanashi | JPN | – | – | – | – |
Bartosz Leja,
informacja własna