You are currently viewing Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]
Nicole Konderla zmierzy się z Anną Odine Strøm (fot. Julia Piątkowska)

Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]

Jak dotąd, sylwestrowo-noworoczny czas, skoczkinie spędzały w domach, wśród swoich najbliższych, niektóre może na sylwestrowych balach… w każdym razie na pewno nie na skoczni. Sezon 2021/2022 przynosi zmiany, ponieważ światowa elita zmierzy się w tym okresie w nowym turnieju na normalnej skoczni HS-94 w słoweńskim Ljubnie. Na starcie zobaczymy czołówkę Pucharu Świata, a w międzynarodowym gronie pojawią się też dwie reprezentantki Polski. Która skoczkini wywalczy Złotą Sowę?

 

Program zawodów:

 • 31 grudnia 2021 r. (piątek):
  • 15:15 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny (Eurosport 1, Player.pl).
 • 1 stycznia 2022 r. (sobota):
  • 09:45 – seria próbna,
  • 10:45 – kwalifikacje,
  • 16:00 – konkurs indywidualny (Eurosport 1, Player.pl).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl (poniżej). Śledźcie też nasz profil na Twitterze >>>

 

Pierwszy Sylwester skoczkiń „w trasie”

GoldenOwl ZlotaSowa TurniejSylwestrowyLjubno2021 fotJureMakovec 300x200 - Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]
Złota Sowa – trofeum za zwycięstwo w Turnieju Sylwestrowym (fot. Jure Makovec)

Rywalizacja w słoweńskim Ljubnie na przełomie lat będzie dla skoczkiń zupełną nowością. Do zmagań w Logarskiej Dolinie przystąpi aż 71 skoczkiń z 18 krajów (Austrii Chin, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Włoch). Liczba ta jest zatem większa od liczby zawodników na starcie Turnieju Czterech Skoczni. W gronie rywalizujących będzie cała ścisła światowa czołówka, a z grona najlepszej trzydziestki Pucharu Świata zabraknie jedynie kontuzjowanej Abigail Strate, przebywającej na kwarantannie Fridy Westman, Chiary Kreuzer i Lary Malsiner.

Na czele pucharowej „generalki” plasuje się oczywiście austriacka dominatorka, Marita Kramer, która tej zimy wygrała już pięć konkursów i tylko raz znalazła się poza podium. 20-latka zgromadziła już 630 punktów i wyraźnie wyprzedza drugą w stawce Katharinę Althaus, która ma 461 punktów. Niemka po poprzedniej nieco słabszej zimie, w tym sezonie powróciła na pucharowe podium, zanotowała już także jedno zwycięstwo. Najlepszą trójkę uzupełnia Słowenka Urša Bogataj (395 pkt), która po wygraniu Letniego Grand Prix, także zimą stabilizuje formę na bardzo wysokim poziomie. W gronie zawodniczek, które mogą się liczyć w walce o turniejowy triumf, a na pewno o podium, można wymienić także kolejne skoczkinie pucharowej klasyfikacji. Są to Słowenka Ema Klinec, Norweżka Silje Opseth, Japonka Sara Takanashi, a także kolejna reprezentantka gospodarzy, Nika Križnar.

MaritaKramer Ljubno2021 fotJureMakovec3 300x200 - Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]
Marita Kramer (fot. Jure Makovec)

Słowenki co roku były niesione przez licznie zgromadzoną na trybunach w Ljubnie publiczność i morze słoweńskich flag. Tym razem niestety tego zabraknie, ponieważ ze względu na pandemiczne obostrzenia, organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić konkursy w Logarskiej Dolinie bez udziału publiczności.

Aktualna klasyfikacja PŚ, Pucharu Narodów i terminarz sezonu 2021/2022 >>>

W nowym formacie konkursowym w żeńskich skokach narciarskich, swój ślad zaznaczą także Polki. Trener Łukasz Kruczek postanowił jednak zabrać do Słowenii tylko dwie swoje podopieczne. Największą nadzieją na punkty będzie oczywiście Nicole Konderla, czyli świeżo upieczona mistrzyni Polski z Wielkiej Krokwi. Do tej pory jednak, 20-latka w dwóch konkursach, do których wywalczyła kwalifikację, plasowała się w czwartej dziesiątce stawki. Druga z Biało-Czerwonych, Anna Twardosz nie może tej zimy przebrnąć nawet rundy eliminacyjnej. Zawody w Ljubnie będą więc dla tej dwójki sporym wyzwaniem. W Słowenii nie wystartuje natomiast jedyna Polka, która tej zimy zdobyła dwa pucharowe punkty, czyli Kinga Rajda. Decyzją sztabu szkoleniowego, 21-latka pozostała w kraju, aby szukać lepszej formy przed kolejnymi międzynarodowymi wyzwaniami.

Ljubno LogarskaDolina skocznia 2021 fotJureMakovec 300x200 - Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]
Skocznia w Ljubnie (fot. Jure Makovec)

Turniej Sylwestrowy będzie dla pań zupełnie nowym wyzwaniem. O ile pierwszego dnia zmagań, odbyły się tradycyjnie dwie serie treningowe, a także kwalifikacje, to tym razem awans do konkursu uzyskało nie 40, a 50 skoczkiń. Wspomnijmy jednak najpierw serie treningowe, w których dwukrotnie na czele stawki plasowała się Urša Bogataj, która skoczyła 90,5 oraz 91 metrów. W czołówce towarzyszyły jej odpowiednio Sara Takanashi (92,5 m) i Marita Kramer (88,5 m) ex aequo z Kathariną Althaus (88,0 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (90,0 m) i ponownie Althaus (90,0 m). W kwalifikacjach najlepsza okazała się już Kramer (91,5 m), druga była Ema Klinec (91,0 m), a trzecia Bogataj (92,5 m). Awans do konkursu głównego z 29. pozycji wywalczyła jedna Polka, Nicole Konderla (84,0 m), która poprawiła się po nieco słabszych treningach, w których zajmowała 51. i 34. miejsce. Tuż za pięćdziesiątką premiowaną awansem lądowała słabo spisująca się w treningach Anna Twardosz (74,0 m / 52. miejsce).

Wyniki czwartkowych treningów >>>
Wyniki czwartkowych kwalifikacji >>>

UrsaBogataj Ljubno2021kwalifikacje fotJureMakovec2 300x200 - Turniej Sylwestrowy w Ljubnie czas zacząć! Przed skoczkiniami 25 pojedynków [LIVE]
Urša Bogataj (fot. Jure Makovec)

Czwartkowe kwalifikacje pomogły wyłonić 25 par systemu KO. W sylwestrowej rywalizacji panie zmierzą się więc w 25 pojedynkach, w których zwyciężczynie bezpośrednio uzyskają awans do konkursowej serii finałowej. Pięć „szczęśliwych przegranych” z najwyższymi notami zostanie dołączonych do finałowej rozgrywki. Reprezentantkę Polski czeka rywalizacja z 22. w eliminacjach Norweżką Anną Odine Strøm, bardzo ciekawie zapowiadają się też pojedynki doświadczonych i utytułowanych zawodniczek, czyli Cariny Vogt i Jacqueline Seifriedsberger oraz Maji Vtič z Danielą Iraschko-Stolz. Wydaje się, że stosunkowo łatwe zadanie czeka Maritę Kramer, której rywalką będzie młodsza z włoskich sióstr Malsiner, Jessica. W pierwszy dzień nowego roku sytuacja się powtórzy – zawodniczki najpierw zmierzą się w kwalifikacjach, a później powalczą w zawodach w takiej samej formule. Nowością będzie także trofeum, o które powalczą skoczkinie. O ile w przypadku Turnieju Czterech Skoczni, na którym wzorowane są słoweńskie zmagania, mężczyźni walczą o statuetkę Złotego Orła, to panie będą mogły wygrać równie imponującą statuetkę Złotej Sowy.

Areną zmagań w najbliższych dniach będzie dla kobiet normalny obiekt Logarska Dolina (K-85 / HS-94) w słoweńskim Ljubnie. Jej oficjalny żeński rekord w warunkach zimowych wynosi 96,5 metra. Na taką odległość podczas zawodów Pucharu Świata w 2017 roku poszybowała Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz. Jeszcze dalej skoczyła rok temu Marita Kramer (99,0 m), która jednak swoją próbę oddała podczas nieocenianego treningu.

Pogoda: Podczas zawodów w Ljubnie temperatura powietrza będzie oscylować w graniach 7-8 stopni Celsjusza na plusie. Przez chmury może przebijać się słońce, ponadto nie są spodziewane opady atmosferyczne. Prognozowana prędkość wiatru to maksymalnie 1,4 m/s.

Przypomnijmy jednocześnie, że w styczniu tego roku, jedyny indywidualny konkurs Pucharu Świata w Ljubnie wygrała sensacyjnie młoda Norweżka Eirin Maria Kvandal, która później doznała poważnej kontuzji wykluczającej ją z sezonu olimpijskiego. Drugie miejsce zajęła wówczas Ema Klinec, a trzecie Marita Kramer.

 

Lista startowa piątkowego konkursu:

BIB zawodniczka (kraj)   zawodniczka (kraj) BIB
26 Aleksandra Kustova RUS vs. Sophie Sorschag AUT 25
27 Selina Freitag GER vs. Juliane Seyfarth 24
28 Daniela Haralambie ROU vs. Josephine Pagnier FRA 23
29 Nicole Konderla POL vs. Anna Odine Stroem NOR 22
30 Karolina Indrackova CZE vs. Anna Rupprecht GER 21
31 Jenny Rautionaho FIN vs. Irina Avvakumova RUS 20
32 Yuki Ito JPN vs. Pauline Hessler GER 19
33 Qingyue Peng CHN vs. Jerneja Brecl SLO 18
34 Irma Makhinia RUS vs. Kaori Iwabuchi JPN 17
35 Sofia Tikhonova RUS vs. Thea Minyan Bjoerseth NOR 16
36 Kristina Prokopieva RUS vs. Alexandria Loutitt CAN 15
37 Carina Vogt GER vs. Jacqueline Seifriedsberger AUT 14
38 Liangyao Wang CHN vs. Yuka Seto JPN 13
39 Julia Kykkaenen FIN vs. Eva Pinkelnig AUT 12
40 Katra Komar SLO vs. Nika Prevc SLO 11
41 Jerneja Repinc Zupancic SLO vs. Lisa Eder AUT 10
42 Maja Vtic SLO vs. Daniela Iraschko-Stolz AUT 9
43 Klara Ulrichova CZE vs. Nika Kriznar SLO 8
44 Bing Dong CHN vs. Silje Opseth NOR 7
45 Lara Logar SLO vs. Spela Rogelj SLO 6
46 Julia Clair FRA vs. Sara Takanashi JPN 5
47 Anezka Indrackova CZE vs. Katharina Althaus GER 4
48 Haruka Iwasa JPN vs. Ursa Bogataj SLO 3
49 Nika Vetrih SLO vs. Ema Klinec SLO 2
50 Jessica Malsiner ITA vs. Marita Kramer AUT 1

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

Składy kadr:

Austria: Lisa Eder, Daniela Iraschko-Stolz, Marita Kramer, Eva Pinkelnig, Jacqueline Seifriedsberger, Sophie Sorschag.
Chiny:
Bing Dong, Xueyao Li, Qingyue Peng, Liangyao Wang, Ping Zeng.
Czechy:
Anezka Indrackova, Karolina Indrackova, Stepanka Ptackova, Klara Ulrichova.
Estonia:
Annemarii Bendi.
Finlandia: Julia Kykkaenen, Jenny Rautionaho, Julia Tervahartiala.
Francja: Julia Clair, Josephine Pagnier.
Japonia:
Yuki Ito, Haruka Iwasa, Yuka Seto, Sara Takanashi.
Kanada:
Natalie Eilers, Alexandria Loutitt, Nicole Maurer.
Niemcy:
Katharina Althaus, Seline Freitag, Pauline Hessler, Anna Rupprecht, Juliane Seyfarth, Carina Vogt.
Norwegia:
Thea Minyan Bjoerseth, Silje Opseth, Anna Odine Stroem.
Polska:
Nicole Konderla, Anna Twardosz.
Rosja:
Irina Avvakumova, Lidiia Iakovleva, Aleksandra Kustova, Irma Makhinia, Kristina Prokopieva, Sofia Tikhonova.
Rumunia:
Delia Anamaria Folea, Daniela Haralambie, Alessia Mitu-Cosca, Andreea Diana Trambitas.
Słowenia:
Ursa Bogataj, Jerneja Brecl, Katra Komar, Lara Logar, Ema Klinec, Nika Kriznar, Tinkara Komar, Nika Prevc, Jerneja Repinc Zupancic, Spela Rogelj, Nika Vetrih, Maja Vtic.
Stany Zjednoczone:
Annika Belshaw, Paige Jones, Anna Hoffmann, Nina Lussi, Logan Sankey.
Szwecja:
Astrid Norstedt.
Ukraina:
Tetiana Pylypchuk.
Włochy:
Martina Ambrosi, Jessica Malsiner, Martina Zanitzer.

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz