You are currently viewing TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]
Dawid Kubacki i Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska, Evgeniy Votintsev)

TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]

Emocje (te pozytywne i te nieco mniej) po pierwszym konkursie 70. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie jeszcze nie opadły, a już dziś poznaliśmy grono skoczków, które zmierzy się na drugiej arenie cyklu, czyli Grosse-Olympiaschanze (HS-142) w Garmisch-Partenkirchen. Kto najlepiej rozpocznie nowy 2022 rok i rozpocznie go turniejowym zwycięstwem? I jak spiszą się Polacy?

 

Program zawodów (transmisje):

  • 1 stycznia 2022 r. (sobota):
    • 12:30 – seria próbna,
    • 14:00 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport Player).

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Ostatnie skoki w 2021 roku. Czy Polacy odwrócą kartę?

RyoyuKobayashi TCSOberstdorf2021 fotKonstanzeSchneider 300x200 - TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]
Ryoyu Kobayashi w Oberstdorfie (fot. Konstanze Schneider)

W rywalizacji w Oberstdorfie największym bohaterem był Ryoyu Kobayashi, który na Schattenbergschanze (HS-137) wywalczył nie tylko 23. pucharowe zwycięstwo w karierze, ale także został pierwszym liderem 70. Turnieju Czterech Skoczni. 25-letni Japończyk ma na swoim koncie 302 punkty i wydaje się, że z obecną formą jest na dobrej drodze, aby po raz drugi w karierze wznieść ponad głowę Złotego Orła. Jego rywale nie zamierzają jednak odpuszczać. Drugie miejsce w pierwszym konkursie TCS zajął Halvor Egner Granerud, który zgromadził 299,2 punktu. Wiele wskazuje na to, że norweski rówieśnik Kobayashiego ma już za sobą kryzys z poprzednich tygodni i będzie w stanie nawiązać z Japończykiem równorzędną walkę. Czy tak będzie także w przypadku trzeciego skoczka turniejowej klasyfikacji? Robert Johansson (298,6 pkt) w Oberstdorfie dość niespodziewanie zajął miejsce na podium i wydaje się, że w jego przypadku zachowanie tej pozycji będzie dużym wyzwaniem. Tuż za jego plecami znajdują się wszak wielcy turniejowi specjaliści, jak choćby Marius Lindvik, który w wywiadzie z nami przyznał: „Zdecydowanie jestem zawodnikiem turniejowym. Skupiam się na Turnieju Czterech Skoczni i Igrzyskach Olimpijskich. To dla mnie największa motywacja w całym sezonie„. Ponadto piąte miejsce zajmuje wielki faworyt gospodarzy, Karl Geiger, który jest dla swoich rodaków największą nadzieją na nawiązanie do ostatniego niemieckiego triumfu w TCS, który Sven Hannawald wywalczył 20 lat temu. A jeśli jednak bylibyśmy skłonni pomarzyć o sensacji… szóste miejsce zajmuje rewelacja z zawodów na Schattenbergschanze, Słoweniec Lovro Kos.

Aktualna klasyfikacja 70. Turnieju Czterech Skoczni >>>

KarlGeiger Klingenthal2021 kwalifiakcje fotJuliaPiatkowska 300x200 - TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Oczywiście cały czas w turniejowych ramach toczy się też walka o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tej prowadzi Karl Geiger, który po dwóch zwycięstwach i pięciu podiach zgromadził już 639 punktów. Drugie miejsce zajmuje Ryoyu Kobayashi, który mimo trzech startów mniej, tej zimy wygrywał już cztery raz i sześciokrotnie meldował się na „pudle”. Japończyk traci do Niemca już zaledwie 43 punkty. Pierwszą trójkę uzupełnia Halvor Egner Granerud (441 pkt), który w obecnej kampanii wygrał raz i cztery razy lądował na podium. Dodajmy, że w Pucharze Narodów na czele znajdują się Niemcy (1876 pkt), przed Norwegami (1546 pkt) i Austriakami (1532 pkt).

Aktualna klasyfikacja PŚ, PN i terminarz sezonu 2021/2022 >>>

A gdzie w tym wszystkim znajdują się Polacy? Niestety Biało-Czerwoni od początku sezonu grają raczej drugoplanowe role. W pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, w finałowej rundzie (na 28. pozycji) zmieścił się jedynie Dawid Kubacki, jednak już teraz jego strata do najlepszych jest tak duża, że trudno wyobrazić sobie Polaka w czołówce. Już w pierwszej serii odpadli wówczas Jakub Wolny, Paweł Wąsek, Piotr Żyła i Kamil Stoch, który tym samym nie zdoła powtórzyć triumfów z lat 2017, 2018 i 2021. Dodajmy, że wciąż to jednak Stoch zajmujący 12. miejsce (z dorobkiem 216 pkt) jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasyfikacji generalnej PŚ.

KamilStoch DawidKubacki fotJuliaPiatkowska 300x200 - TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]
Kamil Stoch i Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Sporo wskazuje na to, że jeśli forma polskich zawodników nie ulegnie poprawie już w Garmisch-Partenkirchen, to sztab szkoleniowy poważnie rozważy wycofanie całej kadry z dalszej, austriackiej części TCS. Wydaje się więc, że sylwestrowo-noworoczne zmagania na dużej skoczni olimpijskiej będą sądne dla zawodników, ale też też bardzo ważne dla trenera Michala Doležala, który od tygodni bezskutecznie szuka przyczyn słabej formy podopiecznych i remedium na poprawę.

Do rywalizacji w drugiej odsłonie 70. Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen, zgłoszonych zostało aż 77 skoczków z 21 krajów (Austrii, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Włoch). Już w sylwestrowy piątek zawodnicy zmierzyli się w dwóch oficjalnych w seriach treningowych, w których na czele uplasowali się Słoweniec Timi Zajc i Niemiec Markus Eisenbichler. Także kwalifikacje padły łupem Eisenbichlera. Awans do konkursu wywalczyła w niej po raz pierwszy cała polska szóstka, na czele z piątym Piotrem Żyłą. Kwalifikacje wyłoniły nie tylko 50 zawodników, którzy zmierzą się w noworocznym konkursie, ale także 25 pojedynków systemu KO, w których skoczkowie zmierzą się już w sobotę. Wówczas 25 zwycięzców bezpośredniej rywalizacji uzyska bezpośredni awans do serii finałowej, a do tego grona dołączy pięciu „szczęśliwych przegranych” z najwyższymi notami. Z kim zmierzą się polscy skoczkowie? Szczegóły poniżej.

Garmisch Partenkirchen Grosse Olympiaschanze TCS.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - TCS Ga-Pa: Czas na konkurs. Jak Polacy wskoczą w Nowy Rok? [LIVE]
Rozbieg skoczni w Ga-Pa (fot. Julia Piątkowska)

Areną zmagań podczas sylwestrowo-noworocznej odsłony imprezy będzie Grosse-Olympiaschanze (K-125 / HS-142). Jej oficjalnym rekordzistą jest Dawid Kubacki, który dokładnie 1 stycznia 2021 roku poszybował tam 144 metry. Jeszcze dalej (145,0 m) w 2014 roku pofrunął Norweg Anders Jacobsen, jednak jego skok nie był punktowany, stąd o oficjalnym rekordzie mówić nie możemy.

Pogoda: Podczas zawodów w Garmisch-Partenkirchen, temperatura powietrza może sięgać nawet 7°C. Powinno też być dość pogodnie i słonecznie, bez opadów atmosferycznych. Według prognoz podmuchy wiatru mogą osiągać w porywach do 1,7 m/s.

Przypomnijmy, że przed rokiem kwalifikacje w Ga-Pa wygrał Słoweniec Anže Lanišek (139,0 m), a najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Kamil Stoch (132,5 m), który zajął szóste miejsce. W noworocznym konkursie wielką formę zaprezentowali kolejni Polacy. Triumfował Dawid Kubacki (139,0 / 144,0 m), przed Halvorem Egnerem Granerudem (137,0 / 136,0 m) i Piotrem Żyłą (129,5 / 137,0 m).

 

Lista startowa sobotniego konkursu:

BIB zawodnik (kraj)   zawodnik (kraj) BIB
26 Gregor Deschwanden SUI vs. Evgenii Klimov RUS 25
27 Halvor Egner Granerud NOR vs. Dawid Kubacki POL 24
28 Ilya Mankov RUS vs. Anze Lanisek SLO 23
29 Pius Paschke GER vs. Lovro Kos SLO 22
30 Paweł Wąsek POL vs. Philipp Aschenwald AUT 21
31 Ulrich Wohlgenannt AUT vs. Constantin Schmid GER 20
32 Kevin Maltsev EST vs. Cene Prevc SLO 19
33 Simon Ammann SUI vs. Daniel Huber AUT 18
34 Timi Zajc SLO vs. Severin Freund GER 17
35 Daiki Ito JPN vs. Kamil Stoch POL 16
36 Artti Aigro EST vs. Danil Sadreev RUS 15
37 Johann Andre Forfang NOR vs. Marius Lindvik NOR 14
38 Vladimir Zografski BUL vs. Robert Johansson NOR 13
39 Fredrik Villumstad NOR vs. Naoki Nakamura JPN 12
40 Justin Lisso GER vs. Daniel Andre Tande NOR 11
41 Andrzej Stękała POL vs. Killian Peier SUI 10
42 Peter Prevc SLO vs. Stephan Leyhe GER 9
43 Jakub Wolny POL vs. Manuel Fettner AUT 8
44 Giovanni Bresadola ITA vs. Daniel Tschofenig AUT 7
45 Niko Kytosaho FIN vs. Yukiya Sato JPN 6
46 Felix Hoffmann GER vs. Piotr Żyła POL 5
47 Andreas Wellinger GER vs. Jan Hoerl AUT 4
48 Roman Trofimov RUS vs. Karl Geiger GER 3
49 Mackenzie Boyd-Clowes CAN vs. Ryoyu Kobayashi JPN 2
50 Junshiro Kobayashi JPN vs. Markus Eisenbichler GER 1

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

Składy kadr:

Austria (7): Philipp Aschenwald, Manuel Fettner, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig, Ulrich Wohlgenannt.
Bułgaria (3): Vladimir Zografski.
Czechy (3): Roman Koudelka, Viktor Polasek, Filip Sakala.
Estonia 
(3): Artti Aigro, Kevin Maltsev.
Finlandia 
(4): Antti Aalto, Niko Kytosaho, Eetu Nousiainen.

Francja (2): Valentin Foubert.
Japonia (6): Daiki Ito, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Keiichi Sato, Yukiya Sato.
Kanada (2): Mackenzie Boyd-Clowes.
Kazachstan (3): Sabirzhan Muminov, Sergey Tkachenko, Danil Vassilyev.
Korea Południowa (2): Heung Chul Choi.
Niemcy (7+6): Markus Eisenbichler, Severin Freund, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Pius Paschke, Constantin Schmid, Andreas Wellinger, grupa krajowa: Martin Hamann, Felix Hoffmann, Justi, Lisso, Kilian Maerkl, Philipp Raimund, David Siegel.
Norwegia (7): Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Daniel Andre Tande, Fredrik Villumstad.
Polska
 (6): Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Piotr Żyła.

Rosja (5): Ilya Mankov, Danil Sadreev, Roman Trofimov, Mikhail Nazarov, Evgeniy Klimov.
Rumunia (2): Daniel Andrei Cacina, Andrei Feldorean.
Słowenia (6): Ziga Jelar, Lovro Kos, Anze Lanisek, Cene Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc.
Stany Zjednoczone (2): Decker Dean, Casey Larson.
Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Killian Peier.
Turcja (2): Muhammet Irfan Cintimar, Fatih Arda Ipcioglu.
Ukraina (2): Vitaliy Kalinichenko, Yevhen Marusiak.
Włochy (2): Giovanni Bresadola, Alex Insam.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz