You are currently viewing Pięciu Słoweńców i cztery Słowenki w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
Anže Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Pięciu Słoweńców i cztery Słowenki w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Słoweńcy jako kolejna ekipa podjęli oficjalne decyzje dotyczące nominacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Na skoczniach w chińskim Zhangjiakou zaprezentuje się pięciu podopiecznych trenera Roberta Hrgoty oraz cztery podopieczne trenera Zorana Zupančiča.

 

W trwającym sezonie już kilku słoweńskich skoczków nie tylko potwierdzało, ale też po raz pierwszy sygnalizowało swój wrastający potencjał. Aktualnie liderem ekipy trenera Hrgoty jest szósty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Anže Lanišek, który od początku zimy trzykrotnie meldował się na podium, w tym raz (w Ruce) po raz pierwszy mógł się cieszyć z indywidualnego zwycięstwa. O tym, że słoweńska drużyna ewoluuje, może świadczyć też to, że najmocniejszym z braci Prevc jest aktualnie Cene, który w pucharowej „generalce” zajmuje dwunaste miejsce. Ponadto trzynasty jest Timi Zajc, który wywalczył w tym sezonie już jedno podium, a piętnasty Lovro Kos, który w noworocznym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen wyskakał premierowe „pudło”. Ponadto w pięcioosobowym składzie Słoweńców na olimpijskie zmagania nie mogło zabraknąć doświadczonego i utytułowanego Petera Prevca, który w PŚ jest wprawdzie dopiero 27., jednak ostatnio w Zakopanem poprowadził swoich kolegów do zwycięstwa w drużynówce, a ponadto w igrzyskach zdobywał już medale – srebrny i brązowy w Soczi w 2014 roku. Są to jednocześnie ostatnie jak dotąd medale tej reprezentacji zdobyte w konkursach skoków narciarskich na ZIO. Olimpijskiej nominacji nie zdołał za to wywalczyć szósty z punktujących w PŚ Žiga Jelar.

Wydaje się, że problemu z wybraniem czwórki nie miał także trener słoweńskiej kadry kobiet, Zoran Zupančič. Tym bardziej, że w czołowej szóstce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań znajdują się aż trzy jego podopieczne. Trzecia jest aktualnie Urša Bogataj mająca na swoim koncie już pięć podiów, czwarte miejsce zajmuje Ema Klinec, która do czołowej trójki wskakiwała trzykrotnie (w tym raz wygrała), a szóstą pozycję posiada Nika Križnar z pojedynczym zwycięstwem na koncie. Nie może więc dziwić, że to od tej trójki szkoleniowiec Słowenek rozpoczął ustalanie składu. Czteroosobową ekipę uzupełniła najbardziej doświadczona z tego grona Špela Rogelj (13. miejsce w PŚ), która jeszcze przed zimą mówiła nam, że awans na igrzyska olimpijskie i walka o medale w Chinach, to jest największy cel w najprawdopodobniej ostatnim sezonie w karierze. Tym razem smakiem musiały się obejść pozostałe punktujące w PŚ zawodniczki – 20. Nika Prevc, 21. Jerneja Brecl.

 

Skład męskiej reprezentacji Słowenii na ZIO w Pekinie:

  • Anže Lanišek (6. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Cene Prevc (12. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Timi Zajc (13. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Lovro Kos (15. miejsce w PŚ 2021/2022),
  • Peter Prevc (27. miejsce w PŚ 2021/2022).

Skład żeńskiej reprezentacji Słowenii na ZIO w Pekinie:

  • Urša Bogataj (3. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022),
  • Ema Klinec (4. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022),
  • Nika Križnar (6. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022),
  • Špela Rogelj (13. miejsce w PŚ kobiet 2021/2022).

 

Bartosz Leja,
źródło: sloski.si

 

Dodaj komentarz