You are currently viewing Rosjanie skompletowali składy na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
Rosjanie, od lewej: Klimow, Awwakumowa, Nazarow, Tichonowa (fot. Pavel Semyannikov)

Rosjanie skompletowali składy na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Poznaliśmy kadry Rosji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Rosjanie wybiorą się do Pekinu łącznie dziewięcioosobową grupą skoczków i skoczkiń. Liderami drużyn będą Evgeniy Klimov oraz Irina Avvakumova.

 

Rosyjska Federacja Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej przedstawiła w poniedziałek kadry na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie. W Pekinie drużynę mężczyzn stanowić będą Evgeniy Klimov, Danil Sadreev, Roman Trofimov oraz Ilya Mankov, a także w roli rezerwowego pojedzie Mikhail Nazarov. Ekipę pań tworzyć będzie natomiast Irina Avvakumova, Sofia Tikhonova, Alexandra Kustova oraz Irma Makhinia.

Wśród panów najjaśniej prezentują się postacie Evgeniya Klimova oraz Danila Sadreeva. Szczególnie ten drugi wydaje się być objawieniem w talii Evgeniya Plekhova. Aktualnie trzydziesty pierwszy zawodnik Pucharu Świata regularnie melduje się w drugich seriach konkursowych i choć przeważnie zdobywa niewiele punktów, to niejednokrotnie oddawał imponujące skoki, jak choćby w Ruce, Engelbergu i Bischofshofen. 18-latek na Igrzyskach Olimpijskich raczej nie będzie jedną z czołowych postaci imprezy, natomiast dużo większe szanse na trofea będzie miał podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem, które odbędą się na początku marca. Evgeniy Klimov w tabeli Pucharu Świata znajduje się ledwie jedną pozycję przed młodszym kolegą i nie można oprzeć się wrażeniu, że cały czas nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Oczekiwania względem najbardziej wyrazistej postaci rosyjskich skoków są trochę wyższe, niż to, co obecnie prezentuje na skoczniach. Pod dużym znakiem zapytania natomiast stoi forma pozostałej trójki kadrowiczów, których dotychczas najczęściej można znaleźć w dolnych częściach klasyfikacji poszczególnych konkursów. Dla Sadreeva, Trofimova i Mankova będą to pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w karierze.

Wśród pań niezmiennie najlepszą reprezentantką jest najbardziej doświadczona Irina Avvakumova. 30-latka cztery lata temu była bliska zdobycia brązowego medalu olimpijskiego w Korei Południowej. Poprzednią zimę skończyła na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, natomiast minionego lata udało jej się wygrać konkurs Letniego Grand Prix na domowej skoczni w  Czajkowskim. Aktualny sezon w jej wykonaniu nie jest tak dobry, jak poprzedni, lecz mimo aktualnie piętnastego miejsca w tabeli Pucharu Świata pozostaje najlepszą rosyjską skoczkinią. Druga podopieczna trenera Romana Kerova, Alexandra Kustova plasuje się w klasyfikacji generalnej dziesięć pozycji za Avvakumovą. 23-latka po powrocie z banicji spowodowanej naruszeniem zasad antydopingowych notuje przyzwoity sezon, w którym zgromadziła do tej pory 65 punktów. Najlepiej tej zimy zaprezentowała się na koniec ubiegłego roku w Ljubnie, gdzie zajęła szesnaste miejsce. Sofia Tikhonowa oraz Irma Makhinia to zawodniczki zajmujące obecnie miejsca w czwartej dziesiątce klasyfikacji Pucharu Świata. Dla Makhini będzie to debiutancki udział na Igrzyskach Olimpijskich.

Skład reprezentacji Rosji na ZIO w Pekinie (4.02-20.02.2022 r.):

Panowie:

  • Evgeniy Klimov (30. miejsce w PŚ 2021/2022)
  • Danil Sadreev (31. miejsce w PŚ 2021/2022)
  • Roman Trofimov (42. miejsce w PŚ 2021/2022)
  • Ilya Mankov (nieklasyfikowany)
  • Mikhail Nazarov (52. miejsce w PŚ 2021/2022)

Panie:

  • Irina Avvakumova (15. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)
  • Alexandra Kustova (25. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)
  • Sofia Tikhonova (34. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)
  • Irma Makhinia (40. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)

 

Karol Cześnik
Źródło: tass.com/sport

Dodaj komentarz