You are currently viewing Trzy olimpijskie debiuty w czteroosobowej kadrze Kanady
Abigail Strate (fot. Evgeniy Votintsev)

Trzy olimpijskie debiuty w czteroosobowej kadrze Kanady

Reprezentacja Kanady w skokach narciarskich zebrała czteroosobową drużynę na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Do Pekinu polecą Mackenzie Boyd-Clowes, Matthew Soukup oraz Abigail Strate i Alexandria Loutitt. Dla trójki z nich będzie to debiut w najważniejszej imprezie czterolecia.

 

Kanada przedstawiła kadrę, która po konkursach w Willingen wybierze się do Pekinu. Reprezentację panów stanowić będą Mackenzie Boyd-Clowes oraz Matthew Soukup. Dla pierwszego, najbardziej doświadczonego skoczka będą to już czwarte Zimowe Igrzyska Olimpijskie w karierze. Jego młodszy kolega dopiero zadebiutuje w tego typu imprezie. Boyd-Clowes zajmuje aktualnie 53. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwanaście posiadanych punktów wywalczył w inauguracyjnym konkursie w Niżnym Tagile oraz w Oberstdorfie i Zakopanem. Soukup tej zimy póki co nie zdobył żadnych oczek w konkursach najwyższej rangi, ani też nawet w Pucharze Kontynentalnym. Jego występ w Pekinie jest kompletną zagadką.

Kadra pań składać się będzie z debiutujących na Igrzyskach Olimpijskich Abigail Strate oraz Alexandrii Loutitt. Obie Kanadyjki są w trwającym sezonie najjaśniejszymi postaciami kobiecej reprezentacji Kanady. 20-letnia Strate w klasyfikacji generalnej zajmuje aktualnie 30. miejsce z dorobkiem trzydziestu sześciu punktów zdobytych w czterech konkursach. Najlepszy występ tej zimy jak na razie zanotowała podczas inauguracyjnej rywalizacji w Niżnym Tagile, gdzie zajęła trzynastą lokatę. Alexandria Loutitt zaskakuje w tym sezonie nieprzewidywalnością. Brak kwalifikacji do pierwszego konkursu w Rosji, 34. miejsce w drugiej rywalizacji, a także dyskwalifikacja pierwszego dnia w Lillehammer nie wróżyła niczego dobrego. Drugi konkurs na Lysgårdsbakken był już pokazem talentu młodej Kanadyjki, która po skokach na 120 metrów oraz 116,5 metra wywalczyła 14. miejsce. Jak dotąd jest to jej najlepszy wynik, lecz po nieudanym dla niej występie w Ramsau jeszcze dwukrotnie pokazała się z dobrej strony podczas Turnieju Sylwestrowego w Ljubnie, gdzie w pierwszym konkursie zajęła 19. miejsce, a w nowym roku uplasowała się pięć miejsc dalej. Tym samym w klasyfikacji generalnej posiada punkt więcej od reprezentacyjnej koleżanki i jednocześnie jest o jedną pozycję wyżej od niej. Dla obu skoczkiń będzie to debiutancki udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Skład reprezentacji Kanady na ZIO w Pekinie (4.02-20.02.2022 r.):

Panowie:

  • Mackenzie Boyd-Clowes (53. miejsce w PŚ 2021/2022)
  • Matthew Soukup (nieklasyfikowany)

Panie:

  • Alexandria Loutitt (29. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)
  • Abigail Strate (30. miejsce w PŚ Pań 2021/2022)

 

Karol Cześnik,
Źródło: Ski Jumping Canada / Twitter 

Dodaj komentarz