You are currently viewing PŚ Willingen: Kobayashi wygrywa jednoseryjny konkurs, dwie dyskwalifikacje Polaków!
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

Ponad godzinę trwała często przerywana przez wiatr pierwsza seria konkursu Pucharu Świata w Willingen. Najlepiej spisał się w niej Japończyk Ryoyu Kobayashi, który oddał skok na odległość 145 metrów. W czołowej trójce zmieścili się także Norwegowie, Halvor Egner Granerud i Marius Lindvik. W trzydziestce mieściło się początkowo trzech Polaków, wśród których najwyżej, na czternastej pozycji uplasował się Piotr Żyła. Po jednoseryjnym (po decyzji jury) konkursie okazało się jednak, że zarówno on, jak i Stefan Hula zostali zdyskwalifikowani za nieprzepisowe obuwie.

W pierwszej serii mocno loteryjnego (pod względem wiatru) konkursu na Mühlenkopfschanze (K-130 / HS-147) najlepiej spisał się Ryoyu Kobayashi, który w bardzo sprzyjających warunkach wietrznych poleciał 145 metrów. Finalnie dzięki tej próbie 25-letni Japończyk odniósł siódmy triumf w tym sezonie i jednocześnie 26. w całej dotychczasowej karierze i tym samym odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kobayashi odebrał żółty plastron lidera Niemcowi Karlowi Geigerowi, który dzisiaj zajął dopiero 20. miejsce.

Drugie miejsce po skoku na 143 metry zajął dziś Halvor Egner Granerud. Dla rówieśnika zwycięzcy było to już 21. pucharowe podium w sportowym dorobku. Ponadto skład podium uzupełnił kolejny Norweg, Marius Lindvik (137,0 m). 23-latek na „pudle” zameldował się już po raz 17. Podopieczni trenera Alexandra Stoeckla stracili do japońskiego zwycięzcy odpowiednio 4,0 i 8,6 punktu.

Ponadto w najlepszej szóstce zmieścili się jeszcze dwaj Niemcy, Severin Freund (140,0 m), dla którego był to najlepszy występ od listopada 2016 roku i Stephan Leyhe (136,5 m). Przedzielił ich jeszcze Japończyk Yukiya Sato (136,5 m).

W punktowanej trzydziestce znalazło się początkowo trzech reprezentantów Polski, jednak żaden z nich nie zdołał wylądować w najlepszej dziesiątce stawki. Najwyżej z nich uplasował się Piotr Żyła, który po skoku na 130 metrów zajął 14. miejsce. Ponadto 22. był Kamil Stoch (115,5 m), który niestety jako zwycięzca wczorajszego prologu nie zaprezentował się już tak dobrze jak w piątek. Polak nie miał jednak szczęścia do warunków wietrznych, mając słabszy wiatr pod narty od wielu rywali. 28. miejsce zajął z kolei Dawid Kubacki (112,5 m). Konkurs bez punktów zakończyli 34. Stefan Hula (108,5 m) oraz 40. Paweł Wąsek (99,5 m). Już po konkursie kontroler FIS Mika Jukkara zdecydował, że za nieprzepisowe obuwie zdyskwalifikowani zostaną zarówno Żyła, jak i Hula. Finalnie więc najwyżej sklasyfikowany został 21. Stoch, a Kubacki był 27. Wąsek zajął z kolei 39. lokatę.

Po sobotnim konkursie w Willingen, Ryoyu Kobayashi, który zgromadził 1136 punktów odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na druga pozycję spadł Karl Geiger (1108 pkt). Trzecie miejsce zajmuje Halvor Egner Granerud (865 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem pozostał Kamil Stoch, który z dorobkiem 225 punktów zajął 19. miejsce. Na czele Pucharu Narodów są nadal Niemcy (3781 pkt), którzy bezpośrednio wyprzedzają Austriaków (3467 pkt) i Norwegów (3281 pkt). Polacy, którzy mają na swoim koncie 1185 punkty niezmiennie plasują się na szóstej pozycji. Kolejny konkurs na Mühlenkopfschanze już w niedzielę o godzinie 15:15. Poprzedzi go prolog, którego start jest zaplanowany na 13:30.