You are currently viewing Kobiety zarobią więcej. Skoczkinie z większą pulą nagród w turnieju Raw Air
Oslo - Holmenkollbakken (fot. Stefan Piwowar)

Kobiety zarobią więcej. Skoczkinie z większą pulą nagród w turnieju Raw Air

Na początku marca panie po raz trzeci w historii wezmą udział w prestiżowym turnieju Raw Air. Miejscem rywalizacji będzie tym razem wyłącznie Lillehammer i Oslo. Suma wyników z wszystkich prób wyłonią zwyciężczynie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że po raz pierwszy pula nagród kobiet będzie większa, niż mężczyzn.

 

Turniej Raw Air pojawił się w Pucharze Świata mężczyzn sezonie 2016/2017. Panie na taką możliwość musiały czekać kolejne dwa lata. Pierwszy edycja turnieju z udziałem kobiet została rozegrana w sezonie 2018/2019. W poprzednim roku impreza została odwołana z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa.

Początkowo w Lillehammer miał się odbyć tylko jeden żeński konkurs w ramach cyklu Raw Air. Podjęto jednak decyzje o dołożeniu dodatkowych zawodów, które zastąpią odwołaną rywalizację w Japonii. Panie w styczniu miały wystąpić na skoczniach Okurayama (HS-137) w Sapporo oraz Yamagata (HS-102) w Zao. Rywalizacja została odwołana już w grudniu z powodu wprowadzonego wówczas zakazu wjazdu obcokrajowców do Japonii.

Pracowaliśmy nad przejęciem jednego z odwołanych wyścigów Pucharu Świata kobiet w Japonii i otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie od FIS dzisiaj. Szczególnie satysfakcjonujące jest to, że pozwala to na przedłużenie turnieju Raw Air kobiet. Tym samym panie po raz pierwszy będą rywalizować o większą nagrodę pieniężną niż panowie – poinformowała Ingvild Bretten Berg, sekretarz generalna Norweskiej Federacji Narciarskiej.

Przewidziana pula nagród dla kobiet wynosi 80 000 euro. Zwyciężczyni zgarnie 45 tys., druga zawodniczka 25 tys., a trzecia 10 ty. W przypadku mężczyzn pula wynosi 60 000 euro. DO triumfatora powędruje 35 tys., a kolejni skoczkowie zdobędą kolejno 17,5 tys. oraz 7,5 tys. – Wzmacnia to pozycję Raw Air jako najważniejszego turnieju w świecie skoków narciarskich, również dla kobiet – przyznał Ståle Villumstad, menedżer sportowy ds. skoków i kierownik projektu Raw Air w Norweskiej Federacji Narciarskiej. Dodatkowym plusem jest fakt, że turniej Raw Air będzie pierwszą od dłuższego czasu imprezą Pucharu Świata w Norwegii, na którą wstęp będzie miała publiczność.

W obecnym sezonie panie zmierzą się w czterech zawodach indywidulanych. Po dwa konkursy czekają je na Lysgårdsbakken (HS-140) w Lillehammer i Holmenkollbakken (HS-134) Oslo. Ponadto w stolicy Norwegii zostanie rozegrany jeszcze konkurs drużyn mieszanych.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji turnieju triumfowała Norweżka Maren Lundby, która wyprzedziła Niemki, Katharine Althaus oraz Juliane Seyfarth. Do klasyfikacji końcowej imprezy zaliczone zostały wyniki wszystkich serii konkursowych oraz prologów, w których skład weszły serie kwalifikacyjne. Rozegrano trzy prologi oraz trzy konkursy indywidualne. Lundby zwyciężyła w pięciu z sześciu występów. Jedynie w pierwszym konkursie w Oslo musiała uznać wyższość rywalek.

Także rok później skoczkini z Gjoviku nie dała innym szans i z dużą przewagą punktową wygrała cały cykl. Za jej plecami uplasowała się jej rodaczka Silje Opseth oraz Niemka Eva Pinkelnig. Konkurs w Oslo został wówczas zastąpiony zawodami w Lillehammer, a zawody w Trondheim (ze względu na pandemię koronawirusa) odwołano. Na końcowy wynik składało się pięć występów. Cztery razy to Norweżka była na czele. Tym razem pewne jest tylko to, że Lundby, która odpuściła starty w sezonie olimpijskim, nie obroni tytułu najlepszej. Wydaje się, że główną faworytką będzie austriacka liderka Pucharu Świata Marita Kramer, która po olimpijskiej absencji (spowodowanej koronawirusem), z pewnością ma ogromny apetyt na rewanż.

 

Program PŚ Pań / Raw Air w Lillehammer:

 • 2 marca 2022 r. (środa):
  • 11:00 – oficjalny trening,
  • 13:00 – prolog / kwalifikacje,
  • 18:00 – seria próbna,
  • 19:00 – konkurs indywidualny.
 • 3 marca 2022 r. (czwartek):
  • 18:45 – seria próbna,
  • 19:30 – konkurs indywidualny.

 

Program PŚ Pań  / Raw Air w Oslo:

 • 4 marca 2022 r. (czwartek):
  • 11:30 – oficjalny trening,
  • 16:00 – konkurs drużyn mieszanych.
 • 5 marca 2022 r. (piątek):
  • 11:30 – prolog / kwalifikacje,
  • 13:00 – konkurs indywidualny.
 • 6 marca 2022 r. (sobota):
  • 18:00 – prolog / kwalifikacje,
  • 19:15 – konkurs indywidualny.

 

Maria Chenczke,
źródło: Skiforbundet.no / informacja własna

 

Dodaj komentarz