You are currently viewing Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem bez kibiców. W tle kwestie finansowe i logistyczne
Kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. FIS Junior World Ski Championships Zakopane 2022)

Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem bez kibiców. W tle kwestie finansowe i logistyczne

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zostaną rozegrane w Zakopanem. Jak poinformował Polski Związek Narciarski konkursy w stolicy polskich Tatr zostaną rozegrane bez udziału publiczności. Z kolei konkurencje biegów narciarskich, które również zalicza się do MŚJ w narciarstwie klasycznym, zostaną przeprowadzone w norweskiej Lygnie, gdzie często odbywają się krajowe mistrzostwa w Kraju Wikingów. 

 

Polska już po raz trzeci zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Po raz pierwszy juniorski czempionat w całości został przeprowadzony w 2001 roku, wówczas rywalizacja odbyła się w Karpaczu oraz Szklarskiej Porębie. Siedem lat później w 2008 roku Polska po raz drugi podjęła się aranżacji MŚJ, wtedy jednak podobnie do tegorocznych zmagań, gdzie konkurencje biegaczy zostaną rozegrane w Norwegii,  w stolicy polskich Tatr zostały przeprowadzone jedynie konkurencje skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, a zawody biegów narciarskich przeniesiono do Włoch. 

W tegorocznej edycji zostanie rozdanych pięć kompletów medali w skokach narciarskich – po jednym konkursie indywidualnym i drużynowym dla kobiet i mężczyzn oraz konkurs drużyn mieszanych. Niestety, rywalizacja odbędzie się bez udziału publiczności. -Ze względu na sytuację epidemiczną mistrzostwa odbywają się bez udziału publiczności – poinformowali organizatorzy juniorskiej imprezy. Jak przyznaje Sekretarz Generalny PZN Jan Winkiel, pandemiczne realia to nie jedyna przyczyna zorganizowania MŚJ bez udziału kibiców. Problem stanowiłby również brak odpowiedniej ilości miejsca, aby pomieścić widownię i kwestie logistyczne. -Informacja na stronie jest dość lakoniczna i niefortunna. Na zawodach typu Mistrzostwa Polski czy FIS Cup wszystko dałoby się pomieścić i byłoby trochę miejsca dla kibiców, można by pomyśleć o postawieniu tymczasowej trybuny. Przy infrastrukturze wymaganej na zawodach rangi Mistrzostw Świata Juniorów, musimy jednak umieścić dodatkowe pomieszczenia dla serwismenów i ekip. Ponadto cały budynek, który znajduje się pod skocznią K-70 jest zaadaptowany na dodatkowe szatnie. Tam gdzie stały samochody telewizyjne i wozy transmisyjne na MP mamy stadion startowy do biegu w kombinacji norweskiej. Wszystko automatycznie się przesuwa. Do tego musimy zostawić ciągi komunikacyjne związane z potencjalną ewakuacją. Trzeba się więc było zastanowić czy da się wpuścić kibiców w sposób „niekolizyjny” z zawodnikami i całą obsługą techniczną. To podstawowy problem – zaznaczył działacz PZN.

Skocznia o rozmiarze 105 metrów w zimowej stolicy Polski nie do końca jest przystosowana do organizacji przedsięwzięć mistrzowskiej rangi.  -Kompleks Średniej Krokwi nigdy nie będzie w stanie pomieścić dużej liczby kibiców. Nawet wybudowanie tymczasowych trybun to kwestia raczej setek widzów. To są przepiękne obiekty treningowe, takie jakich potrzebowaliśmy i z nich trzeba się cieszyć. Mielibyśmy casus Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, kiedy zostały wybudowane stadiony na kilkadziesiąt tysięcy kibiców, na które teraz wchodzi najczęściej zaledwie kilka tysięcy widzów – zauważył Jan Winkiel.

Problemy logistyczno-przestrzenne to zaledwie jeden z kilku napotkanych trudności w organizacji juniorskich zmagań. Kolejną istotną kwestią jest sytuacja finansowa, która znacząco ogranicza możliwości organizacyjne. -MŚ Juniorów z automatu są imprezą deficytową. Niestety taki jest system, że przetargi na organizację imprez mistrzowskich odbywają się na dany rok w Ministerstwie Sportu w styczniu. Jeżeli ktoś ma imprezę w listopadzie, to jest szczęśliwy i spokojny, dostanie dofinansowanie odpowiednio wcześnie i wszystko się zgadza. Polski Związek Narciarski aplikował o dofinansowanie w styczniu i fundusze dostaliśmy dwa tygodnie temu, więc ta impreza finansowo dostała mocne wsparcie dopiero niedawno – dodał Jan Winkiel. Zmagania skoczków ze Średniej Krokwi będą transmitowane przez Telewizję Polską.

Niestety, na taką aprobatę nie mogą liczyć kombinatorzy, których poczynania będziemy mogli śledzić jedynie w kulminacyjnych momentach konkurencji biegowych. Na przeszkodzie po raz kolejny stają kwestię finansowe.  -Będzie transmisja telewizyjna ze skoków narciarskich, ale już z kombinacji norweskiej telewizja pokaże jedynie kluczowe elementy biegu, bo sama transmisja całości biegu z dwuboju to byłby pewnie koszt równowartości całej imprezy. Nie chcemy zrobić MŚJ z wydanymi milionami na to, żeby się dobrze pobawić w trakcie jednego tygodnia imprezy, a później zostać z długami. Chcemy, aby ta impreza była dobrze zorganizowana przede wszystkim sportowo, żeby można było ją komfortowo obejrzeć w telewizji i żeby dalej były fundusze na szkolenie. Nie chcemy skończyć jak Polski Związek Kolarski. To przyziemne rzeczy, ale musimy o nich pamiętać – podkreślił Sekretarz Generalny Polskiego Związku Narciarskiego. 

W tegorocznych zmaganiach Juniorów górną granicą jest 2002 rok urodzenia zawodników, czyli skoczkowie w wieku maksymalnie 20 lat rocznikowo. Zakopane miało gościć MŚJ już w 2021 roku. Wtedy jednak Polacy ostatecznie zrezygnowali z organizacji imprezy z powodu pandemii oraz trwającej wówczas modernizacji Średniej Krokwi. W konsekwencji tejże decyzji przed rokiem Juniorzy rywalizowali Lahti, gdzie złote medale wywalczyli Norweżka Thea Minyan Bjoerseth oraz Austriak Niklas Bachlinger. Drużynowo i w mikście bezkonkurencyjni okazali się Austriacy. Dla Anny Twardosz był to jeden z najlepszych startów w MŚJ, które zakończyła na ósmym miejscu. Męska część reprezentacji Biało-Czerwonych nie wystartowała z powodu zakażenia koronawirusem, które zostało wykryte już po przybyciu do Finlandii. 

 

Program zawodów:

 • 28 lutego 2022 r. (poniedziałek):
  • 20:00 – odprawa techniczna.
 • 1 marca 2022 r. (wtorek):
  • 15:00 – oficjalny trening kobiet,
  • 18:00 – oficjalny trening mężczyzn.
 • 2 marca 2022 r. (środa):
  • 15:00 – oficjalny trening kobiet,
  • 18:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 20:00 – odprawa techniczna.
 • 3 marca 2022 r. (czwartek):
  • 15:00 – seria próbna kobiet,
  • 16:00 – konkurs indywidualny kobiet (TVP Sport),
  • 18:00 – seria próbna mężczyzn,
  • 19:30 – konkurs indywidualny mężczyzn (TVP Sport).
 • 4 marca 2022 r. (piątek):
  • 15:00 – oficjalny trening kobiet,
  • 18:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 20:00 – odprawa techniczna.
 • 5 marca 2022 r. (sobota):
  • 9:00 – seria próbna kobiet,
  • 10:00 – konkurs drużynowy kobiet (TVP Sport),
  • 17:00 – seria próbna mężczyzn,
  • 18:15 – konkurs drużynowy mężczyzn (TVP Sport),
  • 20:00 – odprawa techniczna.
 • 6 marca 2022 r. (niedziela):
  • 9:00 – seria próbna przed konkursem drużyn mieszanych,
  • 10:00 – konkurs drużyn mieszanych (TVP Sport).

 

Anna Fergisz, 
źródło: worldcup-zakopane.pl / informacja własna

Dodaj komentarz