You are currently viewing Polska szóstka na PŚ w Lahti z olimpijczykami i Kacprem Juroszkiem
Kacper Juroszek (fot. Julia Piątkowska)

Polska szóstka na PŚ w Lahti z olimpijczykami i Kacprem Juroszkiem

Trener Michal Doležal podjął decyzję dotyczącą składu reprezentacji Polski na kolejne zawody Pucharu Świata, które odbędą się w dniach 25-27 lutego w fińskim Lahti. Na skoczni Salpausselkä (HS-130) pojawi się sześciu reprezentantów Polski, wśród których będą nie tylko olimpijczycy startujący niedawno w Chinach, ale także znakomicie spisujący się ostatnio w Pucharze Kontynentalnym Kacper Juroszek, który dostanie szansę zagranicznego debiutu w zawodach najwyższej rangi. 

 

Zawody Pucharu Świata, które już w najbliższy weekend zostaną przeprowadzone w fińskim Lahti, będą pierwszymi konkursami najwyższej rangi po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej trwającymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Trener Michal Dolezal zadecydował, że do Skandynawii uda się olimpijska piątka, a także Kacper Juroszek, który dzięki wyróżniającym występom w  Pucharze Kontynentalnym wywalczył sobie udział w pierwszoligowych zmaganiach. Przypomnijmy, że przed tygodniem w trakcie drugoligowych konkursów 20-latek w Brotterode zajął odpowiednio drugie i pierwsze miejsce w dwóch indywidualnych konkursach, zdobywając tym samym swoje pierwsze miejsce na podium w międzynarodowych rozgrywkach. 

Już od dłuższego czasu trenerzy wraz z Adamem Małyszem wspominali, że Kacper Juroszek dobrze radzi sobie na treningach, wyróżniając się na tle pozostałych zawodników. Już konkursy PK w Iron Mountain potwierdzały zwyżkową dyspozycję polskiego juniora. W jednym z konkursów narciarskiej drugiej ligi rozgrywanym w USA, zawodnik z Jaworzynki zameldował się na ósmej pozycji, tym samym pierwszy raz zawitał do czołowej dziesiątki Pucharu Kontynentalnego. Był wówczas najmocniejszym z Biało-Czerwonych, przeskakując znacznie bardziej doświadczonych kolegów. Tydzień później w Niemczech Juroszek dwukrotnie wywalczył miejsce na podium w drugoligowych konkursach. – Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego, chociaż wiedziałem, że stać mnie na dobre skoki, bo pokazywałem je już na treningach. Problem był w tym, że nie potrafiłem przenieść skoków z treningu na zawody, a w Brotterode się to udało – mówił nam wówczas bohater weekendu w Brotterode. 

20-latek zdawał sobie sprawę, że jego skoki idą w dobrym kierunku. -Ja sam czuję, że moje skoki są dobre, a czy pozwolą na szanse startu w Pucharze Świata? Zobaczymy – mówił jeszcze tydzień temu. W ostatnich zawodach drugiej ligi w Renie Kacper Juroszek meldował się szóstym i jedenastym miejscu, będąc tym samym ponownie najlepszym reprezentantem Biało-Czerwonych, czym zapewnił sobie prawo startu w najbliższych pucharowych zawodach w Lahti. 

Oprócz Juroszka, który stanie przed szansą zdobycia swoich pierwszych punktów w Pucharze Świata, do Finlandii uda się piątka olimpijczyków – Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Stefan Hula. W ramach Pucharu Świata w Lahti przeprowadzone zostaną trzy konkursy. W piątek odbędą się zawody indywidualne w zastępstwie odwołanych zmagań w Sapporo. Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, a na niedzielę kolejne zawody indywidualne. 

 

Program zawodów Pucharu Świata w Lahti: 

 • Piątek, 25.02.2022
  • 13:00 – Odprawa techniczna
  • 14:15 – Oficjalny trening
  • 15:30 – Kwalifikacje
  • 17:00 – Konkurs indywidualny
 • Sobota, 26.02.2022
  • 15:15 – Seria próbna
  • 16:30 – Konkurs drużynowy
 • Niedziela, 27.02.2022
  • 14:30 – Kwalifikacje
  • 16:00 – Konkurs indywidualny

 

 

Anna Fergisz,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz