You are currently viewing Finlandia rezygnuje z występów w Rosji. Niepewny także udział w MŚJ w Zakopanem!
Julia Kykkänen (fot. FIS Ski Jumping Chaikovsky)

Finlandia rezygnuje z występów w Rosji. Niepewny także udział w MŚJ w Zakopanem!

Fiński Związek Narciarski nie wyśle swoich sportowców na zawody w skokach narciarskich, które odbędą się na koniec marca w Rosji. Tym samym Finlandia dołączyła do grona krajów, które w związku z aktualną sytuacją w Europie Wschodniej zrezygnowały z wystawienia swoich skoczków i skoczkiń w turnieju Blue Bird oraz finale Pucharu Kontynentalnego. Niepewny stał się również udział Finów podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem.  

 

Zdecydowaliśmy jednogłośnie w zarządzie, że nie wyślemy sportowców na rywalizację w Rosji, biorąc pod uwagę powagę sytuacji – mówi Markku Haapasalmi, prezes Fińskiego Związku Narciarskiego. Tym samym Finowie dołączają do Szwecji oraz Austrii, które wcześniej podjęły decyzję o niewystawieniu kadr na rywalizację w Niżnym Tagile oraz Czajkowskim. Nieoficjalnie mówi się także o rezygnacji Polski z udziału w Blue Bird i finale Pucharu Kontynentalnego.

W rosyjskim turnieju Blue Bird, który zaplanowano na 18-27 marca nie ujrzymy zatem Julii Kykkänen oraz Jenny Rautionaho, które są jedynymi punktującymi przedstawicielkami swojego kraju w Pucharze Świata kobiet. Pierwsza z nich, z dorobkiem 53 punktów, aktualnie zajmuje 28. miejsce w klasyfikacji generalnej (ex aequo z Danielą Haralambie). Druga natomiast plasuje się na 38. lokacie, mając 23 „oczka” na koncie. W finale Pucharu Kontynentalnego, który miały stanowić dwa konkursy w Czajkowskim w dniach 26-27 marca swoich dorobków nie poprawią: Eetu Nousiainen, Antti Aalto, Arttu Pohjola, Eetu Meriläinen oraz Kalle Hekkinen. Najwyżej sklasyfikowanym Finem w tych rozgrywkach jest obecnie Nousiainen, zajmujący 30. miejsce z dorobkiem 141 punktów.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wciąż nie podjęła żadnych kroków w sprawie potencjalnego odwołania wszelkich konkursów międzynarodowych na rosyjskich skoczniach. W chwili obecnej rywalizacje mają się odbyć zgodnie z planem. Niewykluczone jednak, że w przypadku wycofania się kolejnych reprezentacji, FIS zmieni zdanie i nie ujrzymy żadnych zawodów na obiektach w Niżnym Tagile i Czajkowskim. Fiński Związek Narciarski bada również sytuację w Polsce, w związku z czym pod wątpliwość został poddany udział fińskich zawodników w Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. Decyzja co do startu ma zostać podjęta po uprzedniej ocenie bezpieczeństwa.

 

 

Karol Cześnik
Źródło: hiihtoliitto.fi / Twitter

 

Dodaj komentarz