You are currently viewing Rosjanie usunięci z list startowych Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem!
Kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. FIS Junior World Ski Championships Zakopane 2022)

Rosjanie usunięci z list startowych Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem!

Zarząd Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) po długich rozmowach z przedstawicielami Polskiego Związku Narciarskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki zdecydował o usunięciu z listy startowej Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem reprezentantów Rosji. To pokłosie rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, która trwa od 24 lutego.

 

Jeszcze kilka dni temu działacze FIS nie zdecydowali się na odsunięcie rosyjskich sportowców od zawodów organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Postanowiono jedynie, że zawodnicy Sbornej nie będą mogli usłyszeć swojego hymnu w przypadku zwycięstwa, a podczas obecności na podium obok ich nazwiska nie pojawi się flaga Federacji Rosyjskiej. Pod naciskiem krajowych związków narciarskich, dzisiaj Zarząd FIS podjął jednak decyzję o wykluczeniu Rosjan z zawodów narciarskich co najmniej do końca sezonu 2021/2022.

Za takim rozwiązaniem jako pierwsi opowiedzieli się Norwegowie na czele z prezydentem tamtejszej federacji narciarskiej Erikiem Røste. 26 lutego przedstawiciele Kraju Fiordów zapowiedzieli, że nie chcą obecności Rosjan podczas zawodów Raw Air w Lillehammer i Oslo, a także w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Vikersund. Ta kwestia dzisiaj zresztą została rozwikłana (przynajmniej w kwestii rosyjskich skoczkiń), które jak poinformowała Rosyjska Federacja Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, w Norwegii nie wystartują. Oficjalny komunikat domagający się wykluczenia z rywalizacji nie tylko rosyjskich, ale też białoruskich sportowców z zawodów FIS wystosowały ponadto federacje z Finlandii i Szwecji. Dodajmy, że Białoruś również zaangażowała się w rosyjską agresję na Ukrainie udostępniając rosyjskim wojskom swoje terytorium, z którego wystrzelane są pociski w kierunku naszego sąsiada ze wschodu.

O absencję reprezentantów Sbornej w rozpoczynających się Mistrzostwach Świata Juniorów w Zakopanem apelował dzisiaj z kolei jednoznacznie Polski Związek Narciarski stojąc przy tym pomyśle ramię w ramię z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Po długich rozmowach przedstawicieli wszystkich stron (trwających od godziny 18:00), zdecydowano o usunięciu z listy startowej imprezy reprezentantów Rosji. Czekamy na oficjalny komunikat FIS w tej sprawie, który ma się pojawić we wtorek. Już teraz na stronie internetowej fis-ski.com oficjalne listach startowe zostały faktycznie uszczuplone o rosyjskie skoczkinie i rosyjskich skoczków. Na Średniej Krokwi mieli wystartować: Elizaveta Mokhova, Anastasiia Subbotina, Diana Toropchenova, Anna Shpyneva Irma Makhinia, Ilya Mankov, Mikhail Purtov, Dmitrii Zykov, Maksim Kolobov oraz Danil Sadreev, który był określany jednym z głównych faworytów do indywidualnego złota.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad zarządu FIS, sekretarz generalny PZN Jan Winkiel mówił nam, że przedmiotem dyskusji miało być nawet całkowite wykluczenie Rosjan ze startów w zawodach FIS do odwołania. – Za chwilę rozpocznie się posiedzenie zarządu FIS dotyczące dalszych startów Rosjan w Pucharach Świata, Mistrzostwach Świata i wszystkich innych zawodach rozgrywanych pod egidą FIS. Ja stoję na stanowisku, że Rosjanie nie powinni startować. Jeśli zostaliby dopuszczeni, organizatorzy zapowiadają odwołanie wielu imprez. Z tego co wiem, Norwegowie także odwołaliby wtedy wszystko, w tym Raw Air i Mistrzostwa Świata w lotach. Wtedy ucierpieliby wszyscy inni sportowcy. FIS chce postępować według rekomendacji, a te zostały przez wiele federacji zmienionych. W związku z tym decyzja powinna być tylko jedna – komentował.

W trakcie spotkania zaczęły się jednak pojawiać głosy, mówiące o bardzo ciężkich negocjacjach. Niektórzy twierdzili, że wśród obradujących nie brakowało sceptyków wyżej wymienionego pomysłu. Ponadto tuż po odprawie technicznej w Zakopanem, w której uczestniczyli kapitanowie wszystkich drużyn, zaakceptowano początkowo udział sportowców Sbornej w zawodach skoków narciarskich, a na liście startowej pojawiły się nazwiska czterech Rosjanek i pięciu Rosjan, przy których nie widniał jednak skrót RUS (Rosja), a FIS. Tym samym mieli oni wystartować pod flagą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Finalnie zdecydowano jednak o ich wykreśleniu z rywalizacji.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz