You are currently viewing Daiki Ito zapowiedział zakończenie kariery. 36-latek pożegna się w Sapporo
Daiki Ito (fot. Julia Piątkowska)

Daiki Ito zapowiedział zakończenie kariery. 36-latek pożegna się w Sapporo

Zakończenie sezonu olimpijskiego będzie zapewne dla niektórych zawodników także końcem narciarskiej przygody. Decyzję o końcu kariery ogłosił już Czech Viktor Polášek, a teraz dowiedzieliśmy się, że z nartami zamierza się rozstać Japończyk Daiki Ito. Doświadczony 36-latek zamierza pożegnać się z koronną dyscypliną sportu na specjalnie zorganizowanych zawodach w Sapporo.

 

Daiki Ito jest jednym z najbardziej wiekowych skoczków narciarskich w pucharowej stawce. Japończyk debiutował w zawodach Pucharu Świata jeszcze za czasów największych sukcesów Adama Małysza. Pierwszy start zanotował 13 marca 2002 roku w Falun, gdzie zajął 48. miejsce. Wówczas triumfował Fin Matti Hautamäki, jednak czasy zawodnika z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze miały nadejść. Tym bardziej, że w tym samym sezonie został wicemistrzem świata juniorów w Schonach.

Niecałe trzy lata później podczas zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen, Ito zajął trzecie miejsce zdobywając tym samym swoje pierwsze podium. Na premierowe zwycięstwo musiał jednak poczekać znacznie dłużej. Wywalczył je prawie dziesięć lat po pucharowym debiucie, dokładnie 28 stycznia 2012 roku przed własną publicznością w Sapporo. Dzień później także był tam najlepszy, a do tej pory zapisał na swoim koncie łącznie cztery triumfy (ponadto w Lahti i Trondheim) i siedemnaście pucharowych podiów.

W jego dorobku nie brakuje także medali najważniejszych imprez mistrzowskich, choć zdobywał je wyłącznie wraz z kolegami z drużyny. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014) razem z Reruhi Shimizu, Taku Takeuchim i Noriakim Kasaim sięgnął po brąz. W dorobku ma także cztery drużynowe brązy z Mistrzostw Świata, choć nie brakuje mu także krążka z najcenniejszego kruszcu. Złoto wywalczył w konkursie drużyn mieszanych w Predazzo (2013). Wówczas obok niego o sile japońskiej ekipy stanowili Yuki Ito, Sara Takanashi oraz Taku Takeuchi. Daiki Ito sukcesy święcił też latem, ponieważ w 2010 roku wygrał klasyfikację generalną cyklu Grand Prix.

W obecnym sezonie nie wiedzie mu się już tak dobrze. Od początku zimy ośmiokrotnie meldował się w finałowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata, a najwyżej był w Willingen, gdzie zameldował się na ósmym miejscu. Ostatni konkurs turnieju Raw Air w Oslo zakończył na trzydziestej pozycji. Czy to będzie jego ostatni start w międzynarodowych zawodach? Jak podają japońskie media, Daiki Ito zamierza pożegnać się ze skokami narciarskimi na specjalnie zorganizowanym konkursie w Sapporo, który odbędzie się już 19 marca. Areną zmagań zawodów nazwanych na cześć skoczka „Ito Cup”, będzie duży obiekt Okurayama (HS-137). Doświadczony 36-latek nie wystartuje więc w pucharowych lotach w niemieckim Oberstdorfie (19-20 marca). Po zawodach w Sapporo powróci jednak do Europy, więc nie jest wykluczone, że pojawi się jeszcze na lotach w słoweńskiej Planicy. Póki co nie jest pewne czy zostanie też rezerwowym zawodnikiem japońskiej drużyny podczas Mistrzostw Świata w lotach w Vikersund, które odbędą się w dniach 10-13 marca.

 

Bartosz Leja,
źródło: nikkansports.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz