You are currently viewing Widhölzl odkrył karty. Czy rekordzista w długości lotu powalczy w Vikersund o zwycięstwo?
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Widhölzl odkrył karty. Czy rekordzista w długości lotu powalczy w Vikersund o zwycięstwo?

Selekcjoner Austriaków podał skład na rozpoczynające się w czwartek Mistrzostwa Świata w lotach. Największych szans na medal należy upatrywać w Stefanie Krafcie, który w ostatnich dniach pokazał, że wrócił do wysokiej dyspozycji. Z pewnością rekordzista świata będzie chciał zrehabilitować się za poprzednie mistrzostwa, w których nie wystąpił z powodów zdrowotnych.

 

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich to najkrótsza, bo trwająca ledwie cztery dni, impreza rangi mistrzowskiej w seniorskich skokach narciarskich. Rozgrywane są od 1972 roku co dwa lata. Vikersund po raz piąty będzie gościć skoczków na najważniejszej imprezie dla lotników. Ostatni raz zawodnicy zawitali do Norwegii w 2012 roku. Wówczas z triumfu cieszył się Słoweniec Robert Kranjec.

Tym razem w ekipie rodaków brązowego medalisty sprzed dekady znaleźli się: Stefan Kraft, Manuel Fettner, Michael Hayböck, Jan Hörl, Daniel Huber oraz Ulrich Wohlgenannt. Największą nadzieją na austriacki sukces jest niewątpliwie Stefan Kraft, który w miniony weekend po raz drugi sięgnął po zwycięstwo w końcowej klasyfikacji turnieju Raw Air. Pozostali podopieczni także zaprezentowali się z dobrej strony. Manuel Fettner ukończył rywalizację na ósmej pozycji, Daniel Huber został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu, a Jan Hörl był trzynasty.

Austriacy czekają na triumf swojego zawodnika w czempionacie w lotach od 2008 roku. Wtedy to po złoty medal sięgnął debiutujący w tej imprezie, fenomenalny Gregor Schlierenzauer, a po srebro Martin Koch. Dwa lata później „Schlieri” był drugi, a w 2012 roku na trzecim miejscu rywalizację ukończył Martin Koch. Ponadto brąz w 2016 roku wywalczył Stefan Kraft. W dwóch kolejnych edycjach imprezy na podium zabrakło reprezentantów Austrii, mimo że nie brakowało ich w gronie bardzo poważnych medalowych kandydatów.

Stefan Kraft jest stawiany wśród faworytów i w tym roku, nie tylko ze względu na swoją wysoką w ostatnim czasie dyspozycję. Przypomnijmy, że 28-latek jest rekordzistą w długości lotu. To właśnie w Vikersund w 2017 roku poleciał on na odległość 253,5 metra. Do dzisiaj jego wynik nie został pobity. – Po takim locie czujesz jedynie szaleństwo, ogromną dawkę adrenaliny. Już po wyjściu z progu wiedziałem, że jest dobrze. Potem 100 metrów, 150… Poczułem, że to moja szansa i jeśli tylko wyląduję, to będę rekordzistą świata. Potem już tylko myślałem: muszę to ustać, ustać, ustać! – mówił wówczas po fantastycznej próbie serwisowi Laola1.at.

Niestety rekordzista świata w poprzednich mistrzostwach nie wystartował. Powodem był silny ból pleców, z którym zmagał się od początku sezonu. Wykluczył go on z rywalizacji. Wcześniej skoczek opuścił zawody, ponieważ uzyskał pozytywny wynik na COVID-19. Mógł wówczas mówić o ogromnym pechu. „Nic nie idzie po mojej myśli” – pisał na swoim Instagramie już po świetnej serii treningowej. Niestety po najdłuższej 239 metrowej próbie musiał się poddać. Początkowo wierzono, że Kraft będzie w stanie wystąpić w konkursie drużynowym. Ból okazał się jednak zbyt duży i także tam dwukrotnego mistrza świata z Lahti zabrakło.

Z tytułu mistrza świata w lotach narciarskich cieszył się w Planicy Karl Geiger. Do samego końca walczył on ze świetnie dysponowanym wówczas Halvorem Egnerem Granerudem. Ostatecznie pokonał Norwega zaledwie pół punktu. Emocje towarzyszyły zarówno skoczkom, jak i kibicom do samego końca. Trzecie miejsce przypadło Markusowi Eisenbichlerowi. Z dobrej strony zaprezentował się wówczas Michael Hayböck, który był czwarty, a do podium stracił 13,2 punktu. Drużynowo Norwegowie nie mieli sobie równych i o prawie 20 punktów pokonali reprezentację Niemiec. Także teraz podopieczni Alexandra Stöckla będą niezwykle groźni, tym bardziej że skaczą u siebie. Faworytów do zwycięstwa jest kilku, dlatego zapowiada się bardzo emocjonująca i wyrównana rywalizacja. Drużynowo z pewnością będą się chcieli zrehabilitować Austriacy, którzy zajęli przed dwoma laty odległą siódmą lokatę.

 

Skład reprezentacji Austrii na MŚ w lotach w Vikersund:

 • Stefan Kraft (6. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 253,5 m / Vikersund 2017
 • Jan Hörl (8. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 216,0 m / Planica 2021
 • Daniel Huber (11. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 237,0 m / Planica 2021
 • Manuel Fettner (16. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 235,5 m / Vikersund 2017
 • Ulrich Wohlgenannt (35. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 235,0 m / Planica 2021
 • Michael Hayböck (44. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 245,5 m / Planica 2020

 

Program MŚ w lotach w Vikersund:

 • 10 marca 2022 r. (czwartek):
  • 13:15 – oficjalny trening,
  • 15:50 – kwalifikacje (TVP 1, TVP Sport).
 • 11 marca 2022 r. (piątek):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny, I i II runda (TVP 1, TVP Sport).
 • 12 marca 2022 r. (sobota):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny, III i IV runda (TVP 1, TVP Sport).
 • 13 marca 2022 r. (niedziela):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs drużynowy (TVP 1, TVP Sport).

 

Maria Chenczke,
źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz