You are currently viewing Żelazna drużyna Horngachera na loty. Geiger: „Skocznia w Vikersund jest bardzo trudna”
Karl Geiger (fot. BoBo / OC Planica)

Żelazna drużyna Horngachera na loty. Geiger: „Skocznia w Vikersund jest bardzo trudna”

Trener reprezentacji Niemiec Stefan Horngacher podjął decyzję dotyczącą składu swojej ekipy na Mistrzostwa Świata a lotach w Vikersund. Wśród sześciu naszych sąsiadów z zachodu trudno szukać niespodzianek. Doświadczony szkoleniowiec postawił na pewniaków. W tym gronie jest czempion w lotach z 2020 roku, Karl Geiger który jednak przyznaje, że „mamuci” obiekt Vikersundbakken (HS-240) należy do jednych z najtrudniejszych.

 

W grudniu 2020 roku podczas przełożonych z marca MŚ w lotach w słoweńskiej Planicy, doszło do sporej niespodzianki. Wprawdzie Karl Geiger od dawna był zawodnikiem światowej czołówki, jednak mało kto stawiał go w gronie uzdolnionych lotników. Okazało się jednak, że skoczek będący w wybitnej formie, potrafi prezentować się dobrze na każdej skoczni. Wówczas skończyło się złotym medalem Niemca, który po zaciętym pojedynku pokonał wielkiego norweskiego faworyta, Halvora Egnera Graneruda. W marcu 2022 roku ta dwójka będzie mogła się zmierzyć ponownie. Tym razem areną mistrzostw będzie obiekt w norweskim Vikersund. A na nim mówiąc delikatnie obaj jak dotąd nie zachwycali. Ani Geiger ani Granerud nie zdołali w żadnym z pucharowych konkursów zameldować się tam w czołowej dziesiątce. Czy przełamią tę passę?

Poza wiceliderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, o sile niemieckiej reprezentacji stanowić będzie także piąty skoczek „generalki”, Markus Eisenbichler. Trener Stefan Horngacher zdecydował się zabrać do Kraju Fiordów także Stephana Leyhe, Constantina Schmida, Andreasa Wellingera i Severina Freunda. Tym samym skład Niemców w porównaniu do tego z zawodów Raw Air nie uległ zmianie. Dodajmy, że w tym gronie jedynym zawodnikiem, który zna smak pucharowego podium w Vikersund jest Freund, który w 2015 roku tam triumfował, a trzy lata wcześniej wylądował tuż za podium w Mistrzostwach Świata w lotach. Teraz powraca tam na wielką imprezę po dziesięciu latach.

Warto zaznaczyć, że Niemcy jako jedyni będą mogli nominować do czwartkowych kwalifikacji nie czterech, a pięciu zawodników. Ten przywilej wynika z faktu posiadania w swoich szeregach skoczka broniącego tytułu mistrzowskiego. Trener Horgacher podejmie decyzję o skreśleniu jednego ze swoich podopiecznych po jutrzejszych treningach.

Nie mogę się już doczekać mistrzostw. Skocznia w Vikersund jest jednak bardzo trudna, sam latałem na niej zarówno bardzo dobrze, jak i bardzo źle. Mimo wszystko nic nie daje tyle frajdy ile obiekt do lotów narciarskich. Start jako obrońca tytułu to wielki przywilej, choć jest to dla mnie całkiem nowa sytuacja. Ostatnie kilka tygodni było dla mnie jednak całkiem przyzwoite, więc jestem dobrze nastawiony – podkreśla Geiger. Z rywalizacji na „norweskim” mamucie cieszy się także Eisenbichler, który w 2020 roku w Planicy sięgnął po brąz. – Dla mnie osobiście znaczenie Mistrzostw Świata w lotach jest bardzo wysokie. Ekscytująca będzie też rywalizacja drużynowa, w której wciąż mamy niedokończone sprawy… – zapowiedział ambitnie, nastawiając się zapewne na rywalizację o złoto z norweskimi obrońcami tytułu. Przypomnijmy, że niespełna dwa lata temu Niemcy wywalczyli srebro, przegrywając rzutem na taśmę właśnie z Wikingami.

 

Skład reprezentacji Niemiec na MŚ w lotach w Vikersund:

 • Karl Geiger (2. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 243,5 m / Planica 2017
 • Markus Eisenbichler (5. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 248,0 m / Planica 2017
 • Stephan Leyhe (18. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 226,5 m / Bad Mitterndorf 2020
 • Constantin Schmid (21. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 234,0 m / Planica 2019
 • Andreas Wellinger (27. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 245,0 m / Vikersund 2017
 • Severin Freund (30. miejsce w PŚ 2021/22), rekord życiowy: 245,0 m / Vikersund 2015

 

Program MŚ w lotach w Vikersund:

 • 10 marca 2022 r. (czwartek):
  • 13:15 – oficjalny trening,
  • 15:50 – kwalifikacje (TVP 1, TVP Sport).
 • 11 marca 2022 r. (piątek):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny, I i II runda (TVP 1, TVP Sport).
 • 12 marca 2022 r. (sobota):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs indywidualny, III i IV runda (TVP 1, TVP Sport).
 • 13 marca 2022 r. (niedziela):
  • 15:30 – seria próbna,
  • 16:30 – konkurs drużynowy (TVP 1, TVP Sport).

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz